Milo Đukanović odleteo službenim avionom

youtube printscreen
Nevladina organizacija MANS prijavila je danas predsednika Crne Gore Mila Ðukanovića Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) i Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) zbog sumnje da je za privatne potrebe koristio službeni avion Vlade Crne Gore, saopšteno je iz te organizacije.
"Istraživački centar NVO MANS je nedavno objavio istraživačku priču koja otkriva da je avion u vlasništvu Vlade Crne Gore leteo do Pariza na dan 29. decembar prošle godine, vrativši se odmah, i opet 9. januara ove godine, a da se iz glavnog grada Francuske tada vratio sutradan - 10. januara", navodi se u saopštenju te NVO.
Baš tog dana i neposredno nakon sletanja aviona, istraživači MANS-a su u blizini podgoričkog aerodroma fotografisali službeni "Mercedes Maybach", koji se koristi za prevoz Ðukanovića, u pratnji još dva službena automobila, kako odvozi putnike sa povratnog leta vladinog aviona, ističe se u saopštenju, prenose podgoričke Vijesti.
Dodaju da su "mediji u međuvremenu izveštavali o tome da je Ðukanović sa suprugom i prijateljima viđen u američkom gradu Majamiju, gde je navodno boravio za vreme novogodišnjih i božićnih praznika.
Sa druge strane, napominje se, ne postoje nikakve zvanične informacije o tome da je Ðukanović bio u službenoj poseti Francuskoj, niti SAD.
"Stoga, postoji osnova sumnje da je Ðukanović vladin avion iskoristio kao prevozno sredstvo do Pariza i nazad, za povratak nakon praznika. Budući da se očigledno nije radilo o službenoj poseti, Ðukanović je zloupotrebio vladin avion za privatne potrebe, kakva tranzitni let do Pariza nesumnjivo jeste", stoji u saopštenju MANS-a.
To, navode, zahteva hitno angažovanje nadležnih državnih organa - u ovom slučaju ASK-a i SDT-a, koji mogu da prikupe podatke o tome na koji način je i za koje potrebe korišćen državni avion, kao i da li je bilo zloupotreba.
MANS navodi da su za zloupotrebu državnog položaja prijavili i Natašu Pešić, generalnu sekretarku Vlade Crne Gore.
"Prijavom tužilaštvu za zloupotrebu službenog položaja tereti se i Nataša Pešić, koja je kao generalna sekretarka Vlade Crne Gore Ðukanoviću omogućila korišćenje službenog aviona za privatno putovanje", dodaje se u saopštenju, uz napomenu da iz Generalnog sekretarijata uporno odbijaju da javnosti dostave bilo kakve podatke o načinu na koji se koristi avion u vlasništvu Vlade Crne Gore.
Odbijanje da obaveste javnost obrazlažu da se time može ugroziti bezbednost štićenih ličnosti.
Iz MANS-a objašnjavaju da "bez nadoknade i u isključivo službene svrhe vladin avion mogu koristiti predsednici države, vlade i skupštine, prema Uputstvu o korišćenju državnog aviona.
"Privatno putovanje u Majami apsolutno nije bilo službeno, a delom su ga finansirali građani Crne Gore, jer se iz budžeta države finansiraju i održavanje i letovi ovog aviona", stoji u saopštenju.
Istraživački centar MANS-a utvrdio je da bi Ðukanovića povratni let privatnim čarterom, od Podgorice do Pariza i nazad, koštao između 17 i 26 hiljada evra.
"Od ASK-a i SDT-a očekujemo da utvrde koliko je građane Crne Gore košta neprijavljeni privatni let državnim avionom i utvrde punu odgovornost za očiglednu zloupotrebu službenog položaja na štetu javnog interesa i državnog budžeta", zaključuje se u saopštenju MANS-a.

Komentari (7)
tuza
04.02.2020 17:58
A,gde je to,kao,odleteo?
misa
04.02.2020 18:31
mansaj te vi kolko hocete covek ima svoju drzavu sve je njegovo.
Xxx
04.02.2020 18:31
Terajte,brabonjka odmah u spuž...
Pera Detlic
04.02.2020 18:37
Trebala je Smiljka da javi Djuri da blokira aerodrom.... sad je uteko.
Milan
04.02.2020 20:54
Mozete da mu pljunete pod prozor.Cela Crna Gora je njegova prcija.
hdhUqh
05.02.2020 01:12
lazna vijest.
tom
05.02.2020 11:36
milo odleteo, taman e obradovah kad me vi ohladiste, avionom