Kolinda Grabar Kitarović
AP
Kolinda Grabar Kitarović

AP

Kolinda Grabar Kitarović, Foto: AP

Bošnjački član Predsedništva BiH Šefik Džaferović optužio je danas hrvatsku predsednicu Kolindu Grabar-Kitarović da vređa Bošnjake i da pripada "retrogradnim snagama" koje unose podele među narodima u toj zemlji.

Džaferović nije precizirao na koje izjave Grabar-Kitarovićeve misli, ali, kako navodi Hina, ona je u sredu u Mostaru izjavila da "treba onemogućiti da brojniji narodi Hrvatima nameću predstavnike na izborima", a u intervjuu Radio Vitezu kako "neće dopustiti da BiH prisvaja jedan narod".

Šefik Džaferović

Printskrin: Youtube/TV1 HD

Šefik Džaferović, Foto: Printskrin: Youtube/TV1 HD

Džaferović je rekao da je hrvatska predsednica koja je u izbornoj kampanji za drugi mandat, optužila Bošnjake da BiH žele samo za sebe.

- To ne rade ozbiljni političari, oni ne vređaju narode. Narod na koji je ona mislila je narod nad kojim je počinjen genocid, uvredila je narod koji je proteran sa ogromne teritorije - rekao je novinarima Džaferović.

- Taj narod se bori za celovitu državu na kojoj će biti ravnopravni svi njeni državljani, svi narodi. Retrogradne snage, kojima očito i Grabar-Kitarovićeva pripada, zalažu se za etničke i teritorijalne podele - dodao je Džaferović.

Hrvati

EPA/Daniel Kasap

Hrvati, Foto: EPA/Daniel Kasap

Bošnjački član državnog vrha slaže se da treba doneti novi izborni zakon, ali se pre svega moraju sprovesti presude Evropskog suda za ljudska prava kojima treba osigurati ravnopravnost svih građana.

- Kolindu Grabar-Kitarović niko neće pitati kako će se urediti odnosi u BiH nego će to učiniti građani koji u njoj žive - kazao je Džaferović.

On je takođe optužio hrvatske poslanike u Evropskom parlamentu da svojim delovanjem podstiču politiku novih podela unutar BiH.

Mostar

Youtube/Printscreen

Mostar, Foto: Youtube/Printscreen

Kolinda Grabar-Kitarović je u Mostaru bila na godišnjici udruženja bosanskohercegovačkih Hrvata "Prsten", a u Skopaljskoj Gračanici kod Bugojna i u Vitezu razgovarala je s tamošnjim Hrvatima, lokalnim vlastima i sveštenicima o položaju Hrvata, navodi Hina.