Ostrvo Krk Baška Hrvatska
Shutterstock
Ostrvo Krk Baška Hrvatska

Shutterstock

Ostrvo Krk Baška Hrvatska, Foto: Shutterstock

* Devojka iz Austrije došla u Hrvatsku sa ocem nakon što je položila sve ispite na fakultetu

* Dok je ronila, gliser ju je udario

* Pokušali su da je reanimiraju, ali bezuspešno

Plan je bio da roni s ocem nekoliko dana, što je bila velika strast koja ih je povezivala, a potom da nastavi da putuje dalje, s prijateljicom. Ali, ni sat vremena nakon što su stigli na ostrvo, Verena je smrtno stradala u moru u naletu glisera.

Pročitate još:

Dogodilo se to u sredu u 16 sati. Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture u večernjim je satima izvestilo da je austrijska državljanka tragično nastradala “na poziciji 300 metara od obale, ispred mesnog hotela u Malinskoj, gde je motorni gliser tokom plovidbe udarila kupačicu, koja je nedugo potom preminula”.

Prema informacijama koje je dalo resorno ministarstvo, počinitelj ove teške pomorske nesreće je vozač motornog sportsko-rekreativnog glisera, državljanin Republike Hrvatske, koji je tokom plovidbe kroz kupališni pojas udario u kupačicu. Naneo joj je teške, po život opasne povrede. Odmah je stigla hitna pomoć i odvela Verenu u KBC na Sušaku u Rijeku. Nažalost, preminula je u kolima.

Kako ističu u Ministarstvu, testiranjem je utvrđeno da počinitelj nije bio pod uticajem alkohola. O događaju je obavešteno Županijsko državno tužilaštvo, a istragu o okolnostima nesreće, koja je još uvijek u toku, vodi Pomorska policija. Počinitelj, kao i Verenin otac Dieter, u sredu su, odmah nakon nesreće, bili u teškom psihofizičkom stanju i nisu, kako su naveli u MMPI, bili u stanju da daju izjavu pa je ispitivanje nastavljeno u četvrtak.

Prijatelje porodice i svedoke tragedije posebno je, kako kažu, uznemirila informacija obavljena na portalima da se nesreća dogodila 300 metara od obale, a ona, pak, proizlazi iz službenog priopćenja MMPI-ja. Naime, 300 metara je granica nakon koje je glisiranje dozvoljeno, a sve bliže obali smatra se kupališnom zonom unutar koje je glisiranje teški prekršaj.

- Bilo je to puno bliže obali, u zoni kupanja, nedaleko od plaže gdje se nalazi Mul bar. Ronili su na dah i devojka je imala ronilačku bovu promera jedan metar. To definitivno nije bilo na 300 metara od obale, pa na toj razdaljini dubina je 55 metara - ispričala je poznanica porodice koja je želela da ostane anonimna.

Hrvatska policija

Profimedia

Hrvatska policija, Foto: Profimedia

Kako se saznaje, Verena i Dieter u Malinsku su stigli prvi put, a o toj krčkoj destinaciji čuli su od hrvatskih prijatelja ronilaca koje su upoznali na sajmovima koje su redovno posećivali. Odmah po dolasku, oko 15.30 sati išli su se javiti u lokalni ronilački centar i dogovoriti se da se idući dan priključe ronilačkoj grupi. Bili su, kažu svedoci, veseli, srećni, celo vreme su se smeali.

- Rekli su da se idu okupati i malo roniti na dah. Smenjivali su se jedno za drugim, bili su uredno obeleženi bovom - ispričao je izvor.

- Gliser je napravio krug oko njih, išao je jako brzo. Činilo se da će proći dalje, ali krenuo je prema devojci - kaže izvor. Udarac glisera devojci je razrezao nogu, a talas ju je odbacio i počela je da tone.

- Talas je odbacio i oca. On je tada zaronio za njom i izvukao ju je. Jako je krvarila, dugo je bila pod vodom. Pokušali su je reanimirati, ali nije bilo pomoći. Preminula je u kolima hitne - ispričali su prijatelji porodice. Dieter Heinzl je bio u strašnom šoku i neko vreme uopšte nije mogao da shvati šta se dogodilo. Istraga se nastavlja.

Bonus video

Kontinenti se zamenili, građani sa mukom očekuju dane koji predstoje