Jovan Milanović
Printscreen
Jovan Milanović

Printscreen

Jovan Milanović, Foto: Printscreen

* Jovan Milanović je preko francuskog oficira došao u posed 1.100 stranica najtajnijih papira koje je iz Brisela prosledio u Beograd

*  NATO je planirao da, ukoliko SRJ odbije ultimatum u Rambujeu, aktivira fazu apokalipse

* Milanović je jedva izvukao živ glavu 

Srpski Džejms Bond, general Јоvan Milanović, od NATO je 1998. ukrao plan napada na Srbiju, i to usred Brisela. Supertajna dokumenta dobio je zahvaljujući pomoći francuskog оficira Pjer-Anri Binela (deda mu bio solunski borac), koji je kasnije otkriven i proveo je neko vreme u zatvoru.

Kako Milanović priča u ispovesti, zaključno sa 29. septembrom 1998. godine, državni i vojni vrh SRJ imao je podatke о učesnicima agresije i potencijalnim ciljevima. Znalo se o tačnom datumu donošenja odluke о početku napada.

Pročitajte još:

Međutim, nedostajali su dokumentovani podaci.

- U pokušaj da na više adresa dođem do dokumenata, zaustavio sam se na francuskom oficiru Pjer-Anriju Binelu, šefu kabineta francuskog generala Viroa člana vojnog komiteta NATO. Sa majorom Binelom prethodno sam imao više kontakata. Bio je voljan da sarađuje bez bilo kakvih ličnih interesa. Na moje traženje planova o agresiji, nije se mnogo premišljao. Uz konstataciju da je to veoma opasno, brzo mi je odgovorio: „Imaćeš“. Bio je to 1. oktobar 1998. Doneo mi ih je u stan sledeće večeri - priča Milanović.

Bombardovanje, NATO, RTS

Alo!/EPA

Bombardovanje, NATO, RTS, Foto: Alo!/EPA

Samo te 1998. Generalštabu i državnom vrhu Milanović je poslao oko 1.100 stranica izveštaja, od čega oko 800 od maja do oktobra.

Te četvrte godine boravka u Briselu sam sebi, ističe, ličio je na pauka koji je razapeo mrežu i negde iz ugla čeka kada će se uloviti muva ili neka krupnija lovina, zbog čega se čitava ova akcija nazvala PAUK. Prema Milanovićevim rečima, NATO je planirao da, ukoliko SRJ odbije ultimatum u Rambujeu, aktivira fazu apokalipse - uništavanje svega postojećeg.

- Pošto ciljeva više nije bilo na ranijim pozicijama ,a vremenske prilike su se usložnjavale, NATO je doneo odluku o odlaganju agresije i otpočeo pregovore sa vlastima u Beogradu - poručuje general Milanović. Binel je, ističe, bio protiv Amerikanaca i voleo je Srbe.

- Moj kontakt s njim bila je završnica mog obaveštajnog rata u Briselu, pre toga sam nekoliko godina gradio poziciju i obaveštajnu mrežu U NATO navodi Milanović. Kako tvrdi, Binela je pozvao da se vide u restoranu, "Sudbina" u Briselu i tu mu je rekao šta želi.

NATO bombardovanje 1999. godine

EPA

NATO bombardovanje 1999. godine, Foto: EPA

Po generalu Jovanu Milanoviću napravljen je lik potpukovnika Milomira Vranića seriji "Moj rođak sa sela", kojeg glumi Vojin Ćetković.

Malo je poznato da je posle prvog prikazivanja epizoda ove serije 2008. godine glavni tužilac Suda u Hagu Serž Bramerc reagovao i od sadašijih srpskih vlasti tražio da se serija skine sa programa.

- On je došao, seli smo tu, počeli da pričamo i u jednom trenutku ja sam rekao: Znam da ćete da nas bombardujete, faze, sve, ti samo da mi daš papire." Binel mi je rekao da je jako opasno i na kraju je pristao. Sutradan kad mi je doneo papire u stan i stavio ih na stočić, popili smo dve flaše vina, sledio sam se. Oni su mislili da će Milošević da kapitulira za nekoliko dana. Zanimljivo, CIA je napravila svojih 900 ciljeva, van ovih vojnih 25. Potom se odigrala lična drama generala. Šta raditi s tim spisima, odnosno kako ih na najbezbedniji način dostaviti Generalštabu.

- Milion varijanti mi prolazi kroz glavu. Od toga daje Binel odmah po izlasku uhapšen do toga da će verovatno mene skembati na putu do ambasade. Pogledam se u oglledalo i mislim da nisam video sebe, već nekog drugog. Spakovao sam ta dokumenta u kesu iz prodavnice i krenuo ka našoj rezidenciji. Tih desetak minuta koliko sam prepešačio oduzelo mi je najmanje 20 godina života.

- Pešačio sam i kao da sam gledao svoju sahranu - kaže Milanović.