Merkel: Srbija i Nemačka su prijatelji

Alo.rs - Agencije | vesti 2017-03-14 15:18:45 2017-03-14 15:18:45

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić stigao je u jednodnevnu posetu Berlinu, u okviru koje se sastao sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

Vlada Srbije

Vučić je juče rekao da će sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel razgovarati o situaciji u regionu i dolasku novih nemačkih investitora u Srbiju.

Merkelova je nakon sastanka rekla da su Srbija i Nemačka prijateljske zemlje i podsetila da 400.000 Srba živi u Nemačkoj i da je Nemačka važan trgovinski partner Srbije, javlja RTS. 

Ona je dodala da "reformski proces u Srbiji ide unapred i da se ispunjavaju standardi EU", a kao dokaz pomenula je poglavlja koja su otvorena u februaru.

"Želimo da se saradnja i dalje razvija i zato je važno što je premijer Aleksandar Vučić sproveo značajne reforme u prethodnih nekoliko godina. Imamo i veliki napor u tome kako bi stvorio bolju atmsferu za međunarodne investicije i tako je ispunio sve uslove za pregovore", rekla je Merkel i istakla da se ispunjavaju standardi koje EU očekuje od Srbije.

Istakla je da je to veliki uspeh i poručila Vučiću da takođe nastavi reforme po pitanju pravne države.

Srbija je mnogo investirala u očuvanje mira i stabilnosti u regionu, istakao je premijer Aleksandar Vučić na pres konferenciji koju je državo zajedno s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

"Situacija je turbulentna u pojedinim zemljama zapadnog Balkana", istakao je i izrazio uverenje da mir i stabilnost mogu da se očuvaju uz pomoć EU i Nemačke.

Srpski premijer je rekao da ceo zapadni Balkan vidi kao mesto budućeg značajnog rasta, ocenivši da je Srbija na dobrom oputu kad je rec o ekonommiji.

"Mi cenimo činjenicu da Angela Merkel ceni naš trud i rad, ali i poruku da imamo još mnogo toga da uradimo. Gospođa Merkel je u pravu kad govori o tome, posebno kad je reč o vladavini prava i efikasnosti pravosudnog sistema i tu očekujemo veliku podršku i pomoć i Nemačke i EU", poručio je Vučić.

Pomenuo je i da nemacke kompanije sve više ulažu u Srbiju, da je trenutno u njima zaposleno 32.000 radnika, a posebno je, kaže ponosan što više od 90 odsto hih kompanija navodi da bi ostale i Srbiji i ponovo investirale.

Sastanak Vučića i Angele Merkel ranije je bio zakazan za petak, 17. mart, ali je došlo do pomeranja termina pošto je nemačka kancelarka otkazala za danas najavljenu posetu SAD zbog nevremena na američkoj istočnoj obali.

 

Expand player
Pogledajte više