lazar 3, vojska srbije
Ministarstvo odbrane
lazar 3, vojska srbije

Ministarstvo odbrane

Vojska srbije, Foto: Ministarstvo odbrane

* Rečna flotila Vojske Srbije uskoro će biti bogatija za moćne vojne čamce i manje borbene brodov

* Srbiju će sa reka braniti tajp 022 haubej

* Reč je o saradnji koju su ostvarili Aleksandar Vučić i Si Đinping

Rečna flotila Vojske Srbije uskoro će biti bogatija za moćne vojne čamce i manje borbene brodove koje će naša država kupiti od Kine. U skladu sa vojno-tehničkom saradnjom dve zemlje, čije su temelje udarili predsednici Aleksandar Vučić i Si Đinping, Srbiju će sa reka braniti tajp 022 haubej, brod napravljen u stelt tehnologiji, a naoružan topom AK-630 i protivavionskim raketama.

Kako se saznaje, reč je o jednom od najsavremenijih vojnih katamarana (brodovi koje čine dva spojena pramca, prim. aut.), koji je osposobljen za delovanje i u napadu i u odbrani.

- Kineska industrija ratnih brodova dostiže ekspanziju i mi ćemo tu činjenicu iskoristiti kroz nabavku modernih naoružanih plovila, ali, naravno, u skladu sa potrebama Srbije. Naša zemlja nema more, ali ima velike i plovne reke, pa je veoma značajno da se ovaj segment odbrane dodatno poboljša i razvije. Vojno-tehnička saradnja koja je potpisana u septembru prošle godine, prilikom posete predsednika Vučića Pekingu, između ostalog, ostvariće se i u kupovini moćnog broda tajp 022 haubej - navodi naš izvor.

Miroslav Lazanski

Alo!/Masanori Jošida

Miroslav Lazanski, Foto: Alo!/Masanori Jošida

Prema rečima vojnog komentatora Miroslava Lazanskog, rečna flotila Vojske Srbije je u ovom trenutku vrlo moderna.

- Imamo četiri višenamenska patrolna broda, to su bivši minolovci neštin

- Reč je o vrlo modernim brodovima, čak su i prenaoružani topovima i mitraljezima

- Imamo pet desantno jurišnih čamaca za iskrcavanje pešadije i prevoz oklopnih vozila

- U sastavu rečne flote je i jedan komandni brod "Kozara"

Sve je obustavljeno! Putina hitno prebacuju HELIKOPTEROM U NEPROBOJNU TVRĐAVU!

AUTOR: Sputnjik/Alo.rs/D.S. DATUM I VREME: 19.08.2019. 16:38 - 19.08.2019. 17:24 Održaće se hitan sastanak Vladimir Putin, Foto: Profimedia.rs Predsednik Rusije Vladimir Putin stigao je u zvaničnu posetu Francuskoj, gde će se sastati sa svojim kolegom Emanuelom Makronom.

Rečni štit

Prema njegovim rečima, Srbiji je važno da se vojno obezbedi s obzirom na to da se u rečnom pojasu graniči sa zemljama NATO (Hrvatskom, Bugarskom i Rumunijom).

- S druge strane, imali smo razvijenu ratnu mornaricu nekada i iz vremena Jugoslavije postojala je dobra tradicija i kadrovi, pa i neki proizvodni kapaciteti koji bi mogli da budu brzo obnovljeni - zaključuje naš izvor.

Čudovište iz Jangcea

Koliko je kineska mornarica napredovala i koliko je superiorna, svedoči i podatak da je kineski brod "Haijangšan" dobio nadimak "čudovište iz Jangcea". Ovaj brod prvi je na svetu opremljen elektromagnetskim topom, fantastičnim oružjem poznatim i pod engleskim nazivom railgun (rejlgan). Ova pomorska zver prvi put je primećena u januaru prošle godine, a posle reke Jangce, završio je na testiranju u Tihom okeanu.

Na fotografijama koje su isplivale u javnost, a koje su dugo s razlogom skrivane prikazan je brod s velikim topom na pramcu, dok je ostatak plovila prepun kontejnera sa raznovrsnom opremom i potpuno je prekriven ceradom. Brod je dug 180 metara, dizajniran kako bi mogao da se približi neprijateljskoj obali i na njoj iskrca 10 tenkova ili 500 tona tereta.

Njegovo naoružanje oslanja se na elektromagnetizam, što znači da projektili ispaljeni sa ovog broda pogađaju metu udaljenu 200 kilometara, brzinom od dva kilometra u sekundi. Oko 50.000 dolara košta svaki projektil, a osim što je preskup, samo njegovo testiranje je posebno opasan poduhvat i može naneti veliku štetu okruženju.

Aleksandar Vučić, Vojska Srbije

Tanjug/Rade Prelić

Aleksandar Vučić, Vojska Srbije, Foto: Tanjug/Rade Prelić

Ovom nabavkom potvrdiće se reči predsednika Srbije, koji je posle potpisivanja saradnje najavio da će naša država od Kine u najskorije vreme nabaviti neke od najsofisticiranijih sistema naoružanja uz, kako je rekao, značajan transfer vojne tehnologije koja bi znatno unapredila srpsku vojnu industriju. Prema našim saznanjima, deo tih sistema svakako će ići na jačanje flotile.

Autorka knjige "Kina u Evropi" dr Sanja Arežina, koja je odličan poznavalac prilika na Dalekom istoku, potvrđuje informacije do kojih smo došli, navodeći da će Srbija u dogledno vreme sigurno biti bogatija za supermoćne brodove na Savi i Dunavu.

- Osim ekonomske, Kina jako polaže na vojnu saradnju sa Srbijom, pa u tom smislu naša zemlja može zaista da očekuje isporuku savremenih modela borbenih čamaca i brodova koje je razvila kineska vojna industrija. Konkretizovane vojne saradnje još nema, ali prema mojim saznanjima, trenutno je na redu potpisivanje sporazuma, koji će se, između ostalog, ticati i ove nabavke. O njemu se u javnosti još gotovo ništa ne priča, ali će doći vreme i za to - poručuje dr Arežina.

Pročitajte još:

OBNOVA RESURSA

Predsednik skupštinskog odbora za kontrolu službi bezbednosti i član poslaničke grupe prijateljstva sa Kinom Igor Bečić primećuje da se sadašnja vlast svim silama trudi da ojača sve segmente odbrane zemlje, pošto je, kako ističe, prošla vlast do temelja uništavala vojne resurse.

- Srbiji je jako važno da obnavlja i jača vojne resurse. Posle borbenih letelica, vreme je da uradimo nešto konkretno i po pitanju odbrane sa vodenih površina. Kao vojno neutralnoj zemlji, Srbiji je neophodno da sarađuje i sa zapadom i sa istokom - smatra Bečić.

Penzionisani general Veselin Šljivančanin kaže za naš list da je odluka državnog i vojnog rukovodstva da kupe ova plovila od suštinskog značaja za vraćanje vojske Srbije u zavidan stepen borbene gotovosti.

- Sigurno su nam potrebni laki specijalni čamci jer znamo da su nam već rušeni mostovi i putevi, a protiv neprijatelja u okruženju moramo da budemo spremni. Imamo dosta plovnih reka, a to naoružanje potrebno nam je i u mirnodopskim prilikama. Ne trebaju nam da bismo osvajali tuđe, već da branimo svoje u punom kapacitetu. Verujem da ta saradnja neće biti jednosmerna, već će i Kinezi kupovati od nas savremene artiljerijske sisteme - tvrdi Šljivančanin.

BONUS VIDEO: Pitali smo Aleksandra Vučića kada će biti uveden VOJNI ROK i šta piše u u ličnoj poruci od Putina