Dragan Đilas
Alo!/Marko Metlaš
Dragan Đilas

Alo!/Marko Metlaš

Dragan Đilas, Foto: Alo!/Marko Metlaš

Savez za Srbiju najavio je da će danas blokirati sve ulaze u zgradu RTS-a od 12 do 20 sati, jer su "nezadovoljni izveštavanjem javnog servisa".

Osim što predstavlja direktan i jasan pritisak na sve medije, najava blokade RTS-a samo je nastavak političkog nasilja koje smo imali prilike da vidimo tokom blokade Skupštine grada, radova na Trgu Republike, ali i nedavnog divljačkog pokušaja provaljivanja u Skupštinu Srbije kada je brutalno pogažena zastava Srbije.

U političkom smislu, ovo je još pokušaj dela opozicije da se kroz eskalacije ili kroz dizanje tenzije nametne tema bojkota i da se oni nametnu kao jedina prava opozicija u sadašnjoj vladajućoj koaliciji, ali iza svega krije se i lična želja jednog od lidera Saveza za Srbiju Dragana Đilasa da Javni servis ponovo stavi pod svoje skute.

Dragan Đilas

Alo!/ Rajko Ristić

Dragan Đilas, Foto: Alo!/ Rajko Ristić

Dok je bilo političke podrške, Đilas je preko svoje marketinške agencije kontrolisao medije u Srbiji, a njegova Direct Media je, kako se sumnja, pravila milione evra preprodajući reklamne sekunde Javnog servisa državne televizije.

Njegovo čedo, Direct Media je posle petooktobarskih promena “zajahala skoro sva državna preduzeća”, sve one koji su imali šta da reklamiraju ili su morali da se reklamiraju po direktivi naoružanih kriznih štabova.

O tome, kako se radilo i koliko je para za tih nekoliko udarnih godina “cvetanja žutih tikava” u Srbiji, najbolje je 2012. godine objasnio u otvorenom pismu javnosti, ondašnji poslanik DSS-a, dramski pisac Siniša Kovačević pitanjem, tadašnjem gradonačelniku Beograda, da objasni, na koji način je zaradio milione evra na reklamnim tv sekundama: “ Za koliko si kupio četvrtinu reklamnog prostora RTS-a, a za koliko si prodao? I koje si to termine zakupio?”. Bila su pitanja upućena Đilasu?

Kad je Đilas najuren sa vlasti u Beogradu, 2014. godine, firma je prodata Bugarima i od tada je prošlo pet godina. Novac se potrošio, a opao je i Đilasov uticaj koji sada po svaku cenu pokušava da povrati.

U julu mesecu povela se i istraga tužilaštva i policije zbog sumnje da je Ðilas sa saradnicima i delom nekadašnjeg rukovodstva RTS-a kupovao reklamni prostor po bagatelnim cenama, a prodavao ga mnogo puta skuplje.

- Postoji osnovana sumnja da su Ðilas i njegovi zaposleni, i to neki od najviše rangiranih u njegovoj kompaniji, zajedno s tadašnjim delom rukovodstva RTS-a, učestvovali u ozbiljnoj korupciji povezanoj s kupovinom i prodajom sekundi različitih televizijskih emisija po uslovima koji nisu bili predviđeni zakonom - rekao je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, podsetivši da su istraživački novinari utvrdili da su firme Dragana Ðilasa u Češkoj ostvarile dobit od 74.000 evra za vreme svog poslovanja.

Nebojša Stefanović

Printscreen

Nebojša Stefanović, Foto: Printscreen

Po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, u avgustu je došlo i do prvih hapšenja.

Uhapšena je direktorka službe marketinga RTS-a, M. K, šef u službi marketinga RTS-a i J. S., direktor "Dajrekt medije".

Krivičnom prijavom obuhvaćena je i J. D., bivša direktorka "Dajrekt medije", koja je van zemlje i za njom je raspisana potraga.

Ministar je tada na konferenciji za medije istakao da su uhapšeni oštetili Javni servis i građane Srbije za 688 miliona dinara, a krivično delo izvršili u peridu od avgusta 2009. do 2018. godine.

- Ukupna šteta za RTS, za građane Srbije, pošto mi to finansiramo svi, je 688 miliona dinara. Tolika je šteta. Mi sumnjičimo ova lica da su učestvovala u ozbiljnim krivičnim delima, u kriminalu koji je doveo do toga da 688 miliona dinara građana Srbije završi u privatnim džepovima - rekao je Stefanović.

Objasnio je da se uhapšeni sumnjiče da su zajedničkim delovanjem učestvovali u zaključivanju više ugovora o poslovnoj saradnji i aneksa tih ugovora, suprotno zvaničnim cenovnicima RTS-a.

- Sumnja se da je 'Dajrekt medija', pored popusta na cene, dobila i pravo na broj sekundi i grpijeva bez naknade, na koji način su po osnovu finansiranja Lige šampiona i Lige Evrope u periodu od 2009. do 2018. godine, kao i dve TV serije Nepobedivo srce i Moj rođak sa sela 2 pribavili protivpravnu imovinsku korist Dajrekt mediji u ukupnom iznosu od 248.965.540 dinara, a na štetu građana Srbije - naveo je tada Stefanović.

Nebojša Stefanović

Tanjug/Dragan Kujundžić

Nebojša Stefanović, Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Prema njegovim rečima, istraga je trajala više godina.

- Došli smo do svih relevantnih informacija i ovo je rezultat rada ozbiljnih profesionalaca iz Tužilaštva za organizovani kriminal i iz beogradske Uprave kriminalističke policije i Uprave kriminalističke policije u sedištu. Dakle, ovo je bio zajednički napor državnih organa koji su bili u obavezi da utvrde gde je nestao taj novac i da li je građanima Srbije napravljena šteta, a nekome korist. Postoje osnovi sumnje, Tužilaštvo je donelo odluku da se ova lica uhapse i ovaj slučaj će sa optužnicom ići pred sud - istakao je ministar policije, a Tužilštvo za organizovani kriminal je nakon toga saslušalo troje uhapšenih, ali nije tražilo da im sud odredi pritvor.

Oni su tako pušteni da se brane sa slobode u daljem toku istrage.