Vojska Kosova
AP/Visar Kryieziu
Vojska Kosova

AP/Visar Kryieziu

Vojska Kosova, Foto: AP/Visar Kryieziu

U petak, parlament samoproglašenog regiona Srbije, Kosova, glasano o stvaranju vojske od 5.000 vojnika. Beograd je odbacio ovaj potez, nazivajući ga "najdirektnijom pretnjom po mir i stabilnost u regionu".

Čak ni EU, iako podržava samoproklamovanu nezavisnost Kosova, nije bila srećna, a protestvovao je i NATO, koji je zaključio da potez dolazi u "lošem trenutku".

U međuvremenu, zamenik portparola generalnog sekretara, Farhan Hag, rekao je za TASS da bi svaki pokušaj da se blokira prisustvo postojećih međunarodnih mirovnih snaga bilo kršenje rezolucije 1244, saveta bezbednosti UN. Od svih međunarodnih igrača, samo su SAD pozdravile potez Prištine.

PROČITAJTE JOŠ:

Trojica analitičara, koji su proučavali istoriju, politiku i konflikte u bivšoj Jugoslaviji i na Balakanu, dali su svoje mišljenje zašto je Kosovo izabralo da se udalji od sojir regionalnih saveznika.

Potvrđivanje državnosti

Između 4.000 pripadnika Kfora, i još toliko paravojnika Kosovskih bezbednosnih snaga, stvaranje "vojske" nosi bitnu političku poruku. Sa vojskom, koja je jedan od stubova državnosti, Kosovo želi da se primakne bliže svom cilju.

- Vojska je očigledan atribut suvereniteta, Kosovo pokušava da je stvori od otcepljenja - kaže istoričar Vladimir Putijanin, sa Univerziteta u Moskvi.

Mogućnosti pod znakom pitanja

Kosovsko rukovodstvo ima veće ambicije za reformisane snage, koje su do sada bile samo lako naoružane.

Vojska Kosova

AP/Visar Kryieziu

Vojska Kosova, Foto: AP/Visar Kryieziu

Ali sve ove snage biće u potpunosti potčinjene Americi, naglašava Pavel Kandel, ekspert za etničke konflikte sa Evropskog institua pri Ruskoj akademiji nauka i umetnosti.

- Priština nema novca da podržava vojsku. Ako SAD žele da plate oružje i obuku, onda će biti vojske, za oko 10 godina. Ako neće... onda će to biti simbolička promena imena... Takve snage nitu su potrebne, niti mogu da se koriste u ratu, ali su odlične za izazivanje provokacija - kaže.

Kosovo, Kfor, Kosovska Mitrovica

Alo!

Kosovo, Kfor, Kosovska Mitrovica, Foto: Alo!

Ono što vojska Kosova ima to je iskustvo, kaže Elena Guskova, direktorka Centra za istraživanja modernih balkanskih kriza, pri Ruskoj akademiji. Kosovske snage, osnova nove armije, vuku korene od OVK, koja je bila aktivna na Kosovu od 1990-ih godina. Zato bi mogle da budu dovoljne za uključivanje u nerešenim albanskim krizama širom Balkana.

Poziv na dizanje Albanaca na Balkanu

Reorganizacija separatističkih militanata u vojsku moglo bi da podstakne albanske manjine u zemljama Balkana da traže otcepljenje po uzoru na Kosovo. A novi status "vojske Kosova" mogao bi da ih navede da se umešaju u sukobe.

- Mogu da podržavaju Albance u Makedoniji, Crnoj Gori, i u južnoj Srbiji. To bi bila organizovana vojska sa iskustvom. Tenzije će rasti, jer su Albanci u Crnoj Gori čekali da Kosovu bude priznato, da ojača, kao i oni u južnoj Srbiji - kaže Guskova.

Osveta za EU

Jedan od razloga za stvaranje vojske je i osveta Evropi jer nije ispunila obećanje koje je dala Prištini, i koja nije dala Kosovu bezvizni režim, a što se neće desiti pre 2020. godine, kaže Kandel. Ovim potezom pokazuju Briselu da ih to košta.

Reči Jensa Stoltenberga, da će ovo ugroziti evroatlanske integracije Kosova, samo su reči, ističe Guskova. U realnosti, NATO je zainteresovan da uspostavi jaku bazu u regionu, što će i uraditi čim se nezavisnost potvrdi.

Kandel veruje da ono što kaže NATO i nije važno, jer odluke donosi Vašington. Priština je čakala na zeleno svetlo Amerike da stvori vojsku, a to je samo nova poluga kojom će SAD vršiti uticaj na Evropu.

Bezbedni preko Atlanskog okeana od turbulencija na jugu Evrope, SAD se osećaju lagodno da raspiruju konflikt podržavajući vojsku Kosova, koja bez te podrške ne bi bila više od imena na papiru. A da li će Vašington to i uraditi, zavisiće od toga da li su zadovoljni sa ponašanjen EU, kaže Kandel.

Komentari (18)

alisa

15.12.2018 13:47

Amerika je umislila dá je svetska sila broj jedan o kako samo nije u pravu.

Mija

15.12.2018 13:48

Sad se Evropa setila da je Kosovo pretnja za mir?

Milan

15.12.2018 13:49

Amerika je daleko dok je Evropa tu, a albanci su joj se zamerili

Nikola

15.12.2018 13:52

SAD i njeni NATO partneri koriste Albance za pritisak na Srbiju kako bi okrenula leđa Rusiji i postala članica NATO.

Boki

15.12.2018 13:54

Ovo je katastrofa i strasno.

Mixa

15.12.2018 13:54

Nazalost, americko zlo nastavlja da se siri

Kosta

15.12.2018 13:55

Strahota, zar Amerikanci ne mogu da miruju, nego od Kosova žele da naprave ponovo bure baruta! I to kakvo, i sa biološkim i hemijskim oružjem. Gde je u svemu EU, neće li se pobuniti?

Maja

15.12.2018 13:57

Strasno sta Amerika radi

Srbin

15.12.2018 14:00

EU i NATO su imali obavezu da to sprece,dzaba se sada bune.

Marija

15.12.2018 14:11

Ovo je samo hir Amerike koja zeli sebe da prestavi najmocnijom i da ne postuje ni svoje saveznike tj nikog u svetu.

Mima

15.12.2018 14:56

Jaka je to vojska, petarde su im najace oruzje.

mara

15.12.2018 14:56

Amerika pruza podrsku albanskim teroristima jer ima interes od njih, a ne zato sto ih voli.

Gumica

15.12.2018 14:57

EU je jos gluplja od sipaca, misle ovo sranje daleko od njih pa ih zabole. EU glupani i vi cete fasovati sto nista ne preduzimate vec pustate kauboje amerikance i kolonijaliste britance da nam uniste i zauzmu Evropu najlepsi i najbnogatiji kontinent na zemaljskoj kugli! Osvesti se zemljo Nemacka i Francuska dal van je pamet popijena ili hocete da prodjete kao Gadafi!!!

milos

15.12.2018 15:01

Nazalost, americko zlo nastavlja da se siri.

Ratni veteran

15.12.2018 15:16

Врховни командант, да се усе**ш. Обукао блузу, нема капе, а доле је могла или тренерка или пижама.

Iva

15.12.2018 16:59

Amerika zemlja izmišljena hoće da zavodi red, e pa neće moći.

karlo

15.12.2018 17:18

Ovi sto misle da ce imati koristi od toga sto su podrzali Šiptarsku vojsku i uvođenje taksi tek ce sad debelo platiti za sve to.

Ronaldinjo

15.12.2018 18:09

Mogu da podržavaju Albance u Makedoniji, Crnoj Gori, i u južnoj Srbiji. To bi bila organizovana vojska sa iskustvom. Tenzije će rasti, jer su Albanci u Crnoj Gori čekali da Kosovu bude priznato, da ojača, kao i oni u južnoj Srbiji.Jako je tužno što ceo svet ne priznaje briselski sporazum.