Našeg Tomu niko da dočeka

alo | vesti 2016-10-12 10:40:24 2016-10-12 10:40:24

Predsednik Srbije doputovao je u Rusiju. Njega je na aerdoromu dočekao samo budući počasni konzul koji je odmah priznao da o Srbiji malo šta zna, kao i o diplomatiji.

D. Danilović

Predsednika Srbije Tomislava Nikolića, koji je sinoć doputovao u Rusiju, na aerodromu u Sankt Peterburgu dočekao je samo budući počasni konzul Srbije Genadij Timčenko, koji je poželeo srpskom šefu države srdačnu i toplu dobrodošlicu, piše Sputnjik.

"Veliko mi je zadovoljstvo što ste prihvatili da budete počasni konzul naše zemlje, siguran sam da se nećete pokajati", rekao je predsednik Srbije na početku trodnevne posete drugom po veličini gradu u Rusiji.

Timčenko je zahvalio predsedniku Srbije na ukazanom poverenju i naglasio da mu je to čast i zadovoljstvo.

- Ta oblast je za mene potpuno nova, ja nikada nisam bio diplomata. Prihvatio sam, jer sa Srbijom imamo duge istorijske i prijateljske odnose. Inače, moj prvi boravak u inostranstvu bio je u Jugoslaviji. Posetio sam Beograd i Dubrovnik, videli smo Jugoslaviju pre najnovijeg rata - istakao je Timčenko.

On je dodao da su veze Srbije i Ruske Federacije mnogo jače nego što to na prvi pogled izgleda.

- Upravo sada počinjem intenzivno da izučavam vašu istoriju, čitam knjigu ’Stara Srbija‘ ambasadora Slavenka Terzića, tako da postepeno ulazim u materiju i upoznajem se sa svojim novim obavezama - rekao je Genadij Timčenko.

 

Predsednik Nikolić je naglasio da su dve zemlje u međusobnim odnosima imale samo jedan kratak period zahlađenja i to 1948. godine posle rezolucije Informbiroa.

"Neposredno posle toga smo se pomirili, Nikita Hruščov je došao u Beograd i od tada nismo prekidali dobre odnose. Ipak, taj period zahlađenja u Jugoslaviji bio je jako težak za one koji su voleli Rusiju. Mnogi od njih su proveli godine na teškoj robiji, jer se bukvalno za noć promenila zvanična politika. Uveče se veličao Staljin, a ujutru ko bi rekao nešto dobro o njemu završio bi u zatvoru. Naša istorija je ispisana slavnom borbom za slobodu, uz pomoć Rusije", istakao je predsednik Srbije.

Budući srpski počasni konzul u Sankt Peterburgu podsetio je na 1914. godinu kada je Austrougarska ustala protiv Srbije, a Rusija je stala uz nju, na šta je predsednik Nikolić dodao:

"Car Nikolaj je izgubio i porodicu i glavu samo zato što je ušao u rat, a to je učinio da odbrani Slovene, a posebno Srbe. Treba imati u vidu i da je veliki broj ruskih intelektualaca posle revolucije došao u Srbiju, koja ih je dočekala raširenih ruku. Zauzvrat je dobila veliki doprinos u kulturi, umetnosti i nauci. Srbija će uskoro otkriti spomenik velikom arhitekti Nikolaju Krasnovu, sva lepa zdanja koja postoje u Beogradu projektovao je upravo on."

Prvog dana posete predsednik će se sastati sa generalnim direktorom "Gaspromnjefta" Aleksandrom Đukovom.

Tokom posete biće potpisani sporazumi o saradnji između Naučno-istraživačkog ortopedskog Instituta G. I. Turner i Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, između Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ i Ruske nacionalne biblioteke, između Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Ruskog državnog pedagoškog univerziteta (RGPU) „Aleksandar I. Hercen“.

Takođe, tokom posete predsednika Nikolića Rusiji biće otvorena izložba posvećena 140. godišnjici Srpsko-turskog rata, u kojem je vrhovni komandant srpske vojske bio ruski general Mihail Gregorijevič Černjajev.

U četvrtak će predsednik Nikolić obići izložbu „Najstariji spomenici srpske kulture u riznici Ruske nacionalne biblioteke“, nakon čega će prisustvovati molebanu kod moštiju Svetog blagovernog kneza Aleksandra Nevskog.

U čast srpskog predsednika biće održan koncert Filharmonijskog orkestra Sankt Peterburga pod rukovodstvom Jurija Temirkanova.

Predsednik Srbije će u petak položiti venac na spomenik grofu Mihailu Andrejeviću Miloradoviću, a potom će obići Naučno-istraživački ortopedski Institut G. I. Turner u gradu Puškinu. Sputnjik će danas uživo na sajtu i društvenim mrežama pratiti događaj iz Sankt Peterburga.

 

Expand player
Pogledajte više