VUČIĆ POSETIO KRAGUJEVAC I KNIĆ Srbija proizvodi tramvaje i vozove koji osvajaju Evropu (VIDEO)
Tanjug/Zoran Žestić

Vučić, u okviru posete Kragujevcu od 11.15 sati, obilazi fabriku Siemens Mobility Doo Cerovac.

On je održao sastanak sa čelnicima kompanije, a potom obišao i pogon za proizvodnju elemanata za šinska vozila.

Predsednik je tokom obilaska fabrike razgovarao sa radnicima, raspitiujući se kako im je na poslu, jesu li zadovoljni svojim radnim mestom i uslovima.

Interesovalo ga je gde varioci prolaze obuku. A iz Siemensa su rekli da im je posebno važno da radnici koje su obučili ne napuštaju firmu. 

- O ovome smo sanjali. Biće fabrika koje će proizvoditi i delove za autobuse, i za tramvaje i razne druge investicije zbog čega moramo da unapredimo naše ljude - ističe Vučić.

Tokom obilaska, Vučić je istakao da moramo da pojačamo pristup dualnom-obrazovanju, te da još nemamo ni dovoljno škola ni dovoljno kompanija zainteresovanih za to. Prisutni radnici uputili su predsednika u proces proizvodnje.

 

Vučić je rekao da Simens pravi i vozove za regionalne pruge koji su potrebni Beogradu za linije, na primer, do Lazarevca i drugih prigradskih mesta.

- Simens je sjajan, a imaćemo i druge fabrike u Srbiji koje će da proizvode tramvaje i vozove - kazao je Vučić tokom obilaska.

 

 

Predsednika je zanimalo i kolike su prosečne plate radnika u ovoj fabrici, na šta je dobio odgovor da su plate veće od prosečne plate i kreću se oko 70.000 dinara.

- To je više od republičkog proseka - napomenuo je Vučić.

 

Predsednik se uverio i u kvalitet proizvoda ove fabrike i ušao u tramvaj koj ispada u najznačajniji produkt ekspoziture Siemens fabrike u Kragujevcu.

Nakon obilaska farbike, planirano je da se Vučić u 12.40 obrati javnosti iz Kragujevca.

Vučić se obratio javnosti

Predsednik je izrazio zadovoljstvo viđenim u fabrici Simens u Kragujevcu.

- Možemo mnogo da naučimo od naših nemačkih prijatelja i investitora. Citiraću našeg velikog naučnika Nikolu Teslu: "Nije mi žao što su ukrali moje ideje, nego što nisu imali svoje." Žao mi je što nismo ranije imali ovakve fabrike i to naše, ali eto uz pomoć drugih smo ih otvorili. Ko bi nekada rekao da Srbija može da proizvodi tramvaje i vozove. To svedoči koliko smo napredovali. Srpsko-nemačka saradnja raste svakog dana i nemačke kompanije dolaze sve više u Srbiju. Za mene je važno što su pred nama veliki projekti. Na ovoj lokaciji ćemo izgraditi pruge za testiranje. Ovo je tek početak, iako je ovde zaposleno preko 900 ljudi. Ponosan sam na njih. Kad ljudi vide ovaj tramvaj u Minhenu, znaće da je proizveden u Srbiji. Plan je da Kragujevac postane železničko čvorište Evropa, a ova farbika proizvodiće najmodernija šinska vozila na kontinentu. Nemačke kompanije dolaze u Srbiju da ostanu. Neće nas napuštati ni kada prođe rok za subvencije. Oni su izuztno zahvalni investitori i zapošljavaju preko 71.000 radnika u Srbiji ljudi širom Srbije - rekao je Vučić.

 

 

On je najavio da će se u Kragujevcu otvoriti i naučno-istraživački centar. 

- Ovde će biti i razvojno-istraživački centar Simensa jer želimo da pokažemo našim nemačkim prijateljima da smo pouzdan partner i da kada nešto obećamo, mi to uradimo - zaključio je Vučić.

Pitanja novinara

Predsednik je posle zvaničnog obraćanja odgovarao na pitanja novinara.

Vučić je najavio izgradnju veleleponog stadiona u Kragujevcu po najvišim standardima koji će biti kapaciteta 20.000 mesta.

- Centar za matične ćelije je projekat u Kragujevcu koji nam kasni zbog korone. To je jedino što kasni. Idu nam novi putevi, obilaznice i nova pruga do industrijske zone. Imaćemo najskuplju kanalizaciju i za kišen i fekalne vode. Oovo je samo deo projekata koje ćemo raditi. Najbolje vreme za Šumadiju i Kragujevac tek dolazi - rekao je Vučić.

Veljko Belivuk

Na pitanje o svedočenju Veljka Belivuka koji je tvrdio da se sastajao sa predsednikom Srbije, Vučić kaže:

- Belivuk je jedan "fin gospodin" koji je tvrdio da nije ubijao. Posle je lagao da se nalazio sa mnom i sa Vulinom u nekom stanu na Zvezdari, pa u kući u Ritopeku. U narednih 48 časova, ali i svih narednih dana, imaćete dokaze kojima ću vam pokazati šta se dešavalo i ko je sve stajao iza svega. Obratiću se naciji povodom ovih optužbi. Te najgore ubice su videle da im se bliži optužnica i tražile su političku podršku i dobile su je kao što vidite. Sada Belivuk može da bude kandidat za predsednika, a Marko Mesar za premijera jer su umnogome zadužili svoje prijatelje na političkoj sceni. Sramota me je što moram da odgovaram na optužbe najgorih kriminalaca i dugo sam razmišljao o tome, ali zbog naroda hoću da otkrijem istinu.

On je negirao bilo kakvu vezu sa Belivukom i istakao da je spreman da ide na poligraf, kao i da će sve dokaze izneti pred narod.

- Hoću da se zna da nikada nisam video u životu tog čoveka koji tvrdi da se nalazio sa mnom. Ako je to istina, spreman sam doživotno da odem u zatvor. Narednih dana pokazaću vam ko je sve imao kontakte sa Belivukom. Biće veoma zanimljivo kada narod sazna ko ih je nagovorio da optuže mene i traže političku odbranu. Narod će videti koje bio mafijaški konsiljere, ko je imao kontakte, ko se sastajao, kako im je govorio i kako ih je nagovarao i davao im instrukcije.  - ispričao je Vučić.

Predsednik je naveo da je njegovo prisluškivanje počelo posle ubistva na šinama, a cilj je bio da se na kraju i on sam "reketira".

- To su radili, ne 2014. i 2015. kao što ljudi pričaju već su to radili u 2020. Kada su videli da im stvari izmiču kontroli. Kada su videli da nemaju većinsku kontrolu u Ministarstvu unutrašnjih poslova i da nemaju više sluge koji će da obavljaju najprljavije poslove za njih. Informacije im je davao mafijaški konsiljere, a koji se juče i pre dva dana sastajao sa kriminalcima i ugovarao je kampanju koju će da vode pre svega protiv mene. Pretili su Vulinu ubistvom, jer ih nervira, pa sad nisam samo ja to u Ritopeku organizovao, nego i Vulin zajedno samnom... Ajde ostavite tog čoveka na miru. Govorili su: "Ucenićemo ga jer smo mu slikali sina na tom i tom mestu, pa će da odustane od ovoga", "lagaćemo da je bio u stanu na Zvezdari"... Na Zvezdari samo jedini put bio u životu kada sam išao kod stručnjaka sa vaše televizije. To kada sam išap kod Maje Japundže Nikolić i Tonija Nikolića, e kod njih sam bio na Zvezdari, davno, pre nego što su se obogatili i prešli na Dedinje u vilu. Nikad više i nigde više - kaže Vučić i dodaje:

- Od ubistva na šinama počelo je moje praćenje i prisluškivanje. Cilj je bio da im ja plaćam reket. Neću da se povlačim pred ubicama i koljačima i njihovima političkim sponozirma. Oni neka lažu koliko hoće, ali boriću i tući sa njima dok sam živ. Oni su izgubili većinu svojih kontakata u MUP-u. Otkriću ko je mafijaški konsiljere i ko je organizovao ubice i koljače u Srbiji. Podsetiću vas kada je sve to krenulo i zašto sam ponosan na sve što sam radio. Kada smo hapsili Miškovića rekao sam da neću da plaćam reket nikome i da znam koliko će skupo da me košta to što smo jednog od najmoćnihih tajkuna, koji je imao svoje dnevne novine sa Draganom Đilasom, znao sam šta će sve da usledi i koliko godina će da usledi kampanja protiv mene i u njihovim medijima i u njihovim novinama i na njihovim televizijama. Prvi put kada sam izgovorio da ne razumem kako je moguće da se promeni DNK nalaz iz ubistva na šinama, kreće napad na mene, prisluškivanje, priče da sam spasavao neke žene od sudova koje su mi navodno bile ljubavnice. Pričali su i da sam imao odnose sa muškarcima, nekim od voditeljima sa vaših televizija. Ali to su sitnice sad pričamo o ozbiljnim delima, o ubistvima. Od mene su tražili sve vreme da platim reket. U ovom tekstu možete da vidite poruku "ukoliko se Vučić ne opameti", a ja im poručujem da neću da plaćam reket. Nastavite da lažete. Primiću sve udarce, ali ću pokazati narodu da lažete. Pokazaću narodu šta je istina i da ćemo da pobedimo ubice, koljače i sve druge pomagače, političke, medijske i sve druge. Neću da da se povlačim pred ubicama i koljačima. Neću da se povlačim pred njima i njihovim političkim pomagačima. Nijednog sekunda se neću povući. Tući ću se dok sam živ! Boriću se za slobodnu Srbiju. Imaju pravo da lažu, ali oni više nikada neće imati pravo da ubiju kada oni hoće, kao što su radili do sada.

Predsednik je naveo da je od policije tražio da radi svoj posao i da se ubice sklone sa ulica.

- Ne možete ni da zamislite kakve su zločine činili i ko im je sve politički pomagao. Uzimali su skalp ljudima. Neću se povući pred vama bando jedna! Nikada neću plaćati reket Milovanu Brkiću, Veljku Belivuku, Draganu Đilasu i Draganu Šolaku. Da se razumemo, ne poistovećujem ih. Belivuk je tu najgori, ali ubice više neće moći da kreću slobodno po Srbiji - kaže Vučić i dodaje da mu je žao što su svojom kampanjom laži uvukli i Vulina i poručio da "ostave tog čoveka na miru".

- Koliko god mi bilo teško, tućiću se protiv ubica, ako ništa ponosan sam na činjenicu što su me videli kao najvećeg neprijatelja, kao čoveka koga ne mogu da potkupe i kao čoveka koga ne mogu da uplaše. Niko od njih, ni njihovi politički podržavaoci, nikada me neće uplašiti, boriću se od poslednjeg daha. Boriću se istinom i samo istinom. Spreman sam da odgovorim nadležnim organima i za svaku tvrdnju spreman sam javno da odem na detektor laži, da bi narod znao koliko govorim istinu, koliko sam pošten, odgovoran, ozbiljan i koliko ne dam da ubice upravljaju Srbijom ni u političkom smislu ni u pravom smislu te reči. Tek ćete da vidite sve. Imaćemo šta i da vam pokažemo i da vam prikažemo. Da vidite kako je sve to funkcionisalo i kako su mislili da sve to doveka može da traje. I sa kim su se viđali 10 dana pred ubistvo i Kožara i Hodžića, a te iz vlasti ne pominju, šetajući se na plažama pored Atine i tako dalje.

- Imamo i snimke na kojima se smeju "ha, ha, ha, poludeće od besa kada ovo objavimo" i tako dalje. Neću da poludim od besa. Poludeo sam od ponosa, što vidim da sam jedan od retkih koji vas se ne plaši i kojeg ne možete da uplašite ni snajperima, ni pretnjama, ni milionima kilograma droge, ni time što morate ljudima da skinete skalp da bi im skinuli kosu jer kosa smeta u mašini za mlevenje mesa. Pa nema problema, vi kažete da sam to ja radio. Znate, morali su da skidaju kožu sa glave ljudi jer onaj ko ima dlake, ta kosa smeta u mašini za mlevenje mesa pa može da se zaglavi. Pa imate posebne načine na koje seku glave, a na koje seku druge delove tela. E, ja to u Srbiji da dozvolim neću. Ovo je trajalo šest, sedam meseci. Čim sam čuo šta se dešava otišao sam u BIA i rekao da imaju odrešene ruke samo da pohapse tu bandu. Zato su sve priče protiv mene i krenule, zašto što su mislili da mogu da me slome iznutra i uz podršku određenih stranih službi i razume se njihovih političkih podrepaša. Da bežim od kriminalaca, ubica i njihovih laži neću. Nastaviću da se borim, Srbija će biti bezbedna zemlja, sigurna zemlja za sve naše građane i ovakve stvari se nikada neće događati. Kao ni Spasojević, ni Kum, kao ni svi oni ostali koji su ubijali u svim prethodnim godinama, nego ćemo da održimo ovakav mir kakav imamo danas. U poslednjih sedam meseci nemamo nijedan pokušaj mafijaškog ubistva - rekao je predsednik.

Telekom i Premijer liga

Vučić je naveo da tajkunski mediji ne mogu da prežale što im je Telekom uzeo pravo prenosa Premijer lige i da je i to jedan od motiva zbog kojih se pridružuju kampanji protiv njega i otvoreno svrstavaju na stranu Veljka Belivuka.

- Izgleda da ne mogu da prebole gubitak prava prenosa Premijer lige. Gledaćete rusku ligu. Šta ima veze? Ali promenićete i vi kanale, pa ćete gledati Premijer ligu - poručio je predsednik.

Sastanak sa Ramom i Zaevim

Kada je reč sastanku sa premijerom Severne Makedonije Zoranom Zaevim i premijerom Albanije Edijem Ramom, Vučić je rekao da je saradnja odlična i da će se truditi da naprave što više dobrog za narod.

-U skoplju ćemo razgovarati o trgovini, radnim dozvolama, katastrofalnim poplavama, ali ćemo se truditi da još stvari učinimo za građane - objasnio je.

- Daćemo novo ime, nećemo se zvati mini - Šengen jer to nismo. Imaćemo posebne trake za putnike iz ovih zemalja, kako bi što manje čekali, uradićemo veterinarsku i fitosanitarnu inspekicju 24/7 i sve kako bismo brže i profitabilnije radili - kaže Vučić.

U Skoplju ćemo razgovarati o trgovini, radnim dozvolama, katastrofalnim poplavama, ali ćemo se truditi da još stvari učinimo za građane. Biće specijalne trake za one koji dolaze iz regiona.

Simens Kragujevac

U Simensovim pogonima radi 894 zaposlena koji proizvode šinska vozila, a krajem prošle godine sa proizvodnih linija izašao je prvi tramvaj namenjen nemačkom tržištu.

Prvi tramvaj proizveden u fabrici Simens mobiliti u Kragujevcu, dug 37 metara, 14. decembra je otpremljen Bremen. Ta kompanija ima još puno narudžbina za tramvaje koji će prevoziti putnike u gradovima Nemačke.

Ta fabrika je u protekle dve i po godine prošla proces transformacije od proizvođača komponenti do proizvodnje kompletnih tramvaja.

Simens mobiliti Cerovac proizvodi šinskih vozila na lokacijama Cerovac i Jarušice.

Simens u Kragujevcu ima dve fabrike, jednu koju je svojevremeno kupio od kompanije Milanović inženjering i gde pravi pozicije za svoja šinska vozila i drugu u novovoformiranom industrijsko tehnološkom kompleksu Majnd park u kojoj proizvodi cele tramvaje.

Vučić posetio Knić

U 13.10 sati, Vučić je imao sastanak sa predstavnicima Šumadijskog okruga.

 

 

Predsednik je, potom, u Opštini Knić u 14.25 časova obišao OŠ „Vuk Karadžić".

Građani Knića okupili su se u velikom broju kako bi dočekali predsednika države.

Vučić se ispred OŠ „Vuk Karadžić" obratio okupljenima.

Predsednika su dočekali školarci kojima je predsednik, koji nije krio zadovoljstvo zbog informacije koju je dobio, a to je da je u poređenju sa 2016. godinom gotovo dvostruko više novorođene dece u ovoj opštini, rekao da će izgraditi velelepnu sportsku halu.

- To je više od 5,2 miliona evra rekao je predsednik i najavio ulaganja u vodovod.

Vučić je pored ovih investicija najavio i značajna ulaganja u infrastrukturu ove šumadijske opštine.

- Ako smem to da kažem to je više nego što je ulagano u prethodnih 50 ili 60 godina i za to ste vi zaslužni. Srbija će biti pod velikim pritiscima sa različitih strana, i spolja zbog Kosova i Republike Srpske, i unutrašnjim jer mafija je digla glavu. Mafiji ćemo odseći glavu i pokazaćemo kako Srbija može da ide napred! - rekao je predsednik i dodao da se nada da će, nakon što se Knić obnovi, više ljudi vrati u ovu opštinu - kaže Vučić.

 

Vučić posetio destileriju "Aleksić Prvi" Guberevac

Vučić je, potom, u 15.10 posetio destileriju "Aleksić Prvi" Guberevac i tamo razgovarao sa domaćinima.

- Ja se slabo razumem u rakiju, mogu da popijem, ali skoro da ništa ne znam - našalio se predsednik sa domaćinom.

Nakon što je domaćin objasnio postupak proizvodnje rakije predsednik ga je upitao da li vlada može nešto da uradi za njihov kraj i biznis, na šta mu je domaćin kazao da je najveći problem njihovog kraja voda.

- To smo rešili - rekao je Vučić i objasnio da je država odredila 800 miliona evra samo za razvoj Kragujevca.

- Toliko nije uloženo u poslednjih 60 godina - zaključio je Vučić.

Vučić najavio velike investicije za Kragujevac

Podsetimo, predsednik je juče, prilikom obilaska Pomoravskog okruga, govorio i o investicijama u Kragujevcu.

- Više ćemo da izdvojimo za Kragujevac, nego u Niš i Novi Sad, iako su duplo veći, posebno Novi Sad. U Kragujevcu, koji je raštrkan, gde god se okrenete, razrganata je mreža, to je čak 650 kilometara kanalizacione mreže koje treba da gradimo - rekao je.

Naveo je da se radi obilaznica oko Kragujevca, o čemu će tokom posete, detaljnije govoriti.

- To je ''brdo para'', 155 miliona evra, će da košta obilaznica oko Kragujevca. Gradiće je konzorcijum srpskih kompanija, takav je dogovor - rekao je.

Komentari (9)

Loading
Ranke

22.07.2021 09:15

Kragujevac srce Srbije zasluzuje svu brigu i paznju.Svi delovi Sr bi trebalo da imaju jednake uslove za razvoj.

Dunja

22.07.2021 09:25

Danas ni jedan deo Srbije nije zapostavljen.

Симонида

22.07.2021 09:29

Браво за Вучића који поклања пажњу свим деловима наше земље подједнако.

Jelena

22.07.2021 09:35

Politikom koju predsednik vodi Srbija se sve vise razvija

Mirijana

22.07.2021 10:12

Šumadija je zasluzila veliku paznju drzave!

Maja

22.07.2021 11:42

Predsednik uvek nadje vremena da obidje svaki kraj Srbije,brine o tome da se svaki region ravnomerno razvija i lično razgovara sa gradjanima da čuje šta im je potrebno za bolji standard života

Šanzelize

22.07.2021 12:14

Lep je to kraj, mada treba dosta ulaganja i verujem da će se Vučić maksimalno zauzeti za to.

Prosečna srpska plata kroz vic

22.07.2021 12:45

Neko jede meso, neko kupus, prosek je sarma...

Lola

22.07.2021 18:21

Srbija svaki dan napreduje i rezultati su vidljivi na svakom koraku.