JAZAVCU IZ PRIŠTINE ZAVRNUTA SLAVINA Amerika više ne da pare! Lažna država ulazi u veliku krizu

Vašington će po svoj prilici ugasiti rad korporacije "Milenijum čelendž korporejšn" (MCC) zbog čega ostaju bez 220 miliona dolara, a ujedno prva tranša sredstava iz Plana rasta EU, 61 milion evra, neće biti isplaćena sve dok se ne konstituiše skupština i formira nova vlada.
Tamošnji stručnjaci ukazuju da bi novim izborima "rizikovali da izgubi sav novac iz EU".
Što se tiče 220 miliona dolara, trebalo je da ih dobiju jer je MCC, koju su osnovale vlade SAD i Vlada Kosova, prošle godine pokrenule program koji je bio fokusiran na obezbeđivanje čistih energetskih rešenja. Program je vredeo 236,7 miliona dolara.
Od ovog iznosa, 202 miliona su bili od MCC i još 34,7 miliona su doprinosi Vlade Kosova. Avdulah Hoti, bivši premijer, kritikovao je da se to desilo zbog odbacivanja Vašingtonskog sporazuma i ignorisanja strateškog partnerstva sa SAD. Kosovo je, kako je napisao na Fejsbuku, među onima koje će najviše izgubiti.
- Odbijanje Vašingtonskog sporazuma od 4. septembra 2020. onemogućilo je izgradnju elektrane na gas. Sada kada se MCC, takođe, zatvara kao deo reforme američke administracije koju je sproveo predsednik Tramp, Kosovo će takođe izgubiti 220 miliona dolara za kupovinu baterija za skladištenje energije. Pored ovih, postoje mnogi drugi srodni projekti koji direktno utiču na dobrobit građana. To se dešava kada vladaju oni, koji su, ignorišući Vašingtonski sporazum, odbili partnerstvo sa SAD državom koja je prvenstveno odgovorna za postojanje slobodnog i nezavisnog Kosova - dodao je on.
Sledeća stiže iz EU. Kosovo je nakon februarskih izbora trebalo da dobije 61 milion evra, kao prvu ratu predfinansiranja od ukupno 880 miliona predviđenih Planom rasta EU za Zapadni Balkan.
To se još neće desiti jer nema ni Vlade, ali ni Skupštine da proceduralno odradi korake koje su potrebni da novac stigne.
"Gubi se dnevno tri miliona evra"
Predsednik Kosovske poslovne alijanse Agim Šahini kaže da zbog neformiranja institucija i ratifikacije sporazuma sa EU o sredstvima iz Plana rasta Kosovo dnevno gubi tri miliona evra, a odlukom da se ide na izbore rizikuje da izgubi sve.
- Kao što vidite, na Kosovu je sve blokirano, sve institucije, od vlade do parlamenta. Kosovski mentalitet je takav da, kada nema vlade i parlamenta, onda ništa ne ide po planu. Mi svaki dan koliko kasnimo gubimo prilično, oko tri miliona na dan. Ako računamo koliko imamo novca koji nas čeka da se ratifikuje u Skupštini Kosova iz programa rasta EU, onda tu imamo oko 880 miliona - rekao je za Kosovo onlajn Šahini.
Upozorava da bi u slučaju daljeg zastoja koji bi proizveli vanredni izbori Kosovo rizikovalo da izgubi sve.
- Fondovi iz plana rasta EU zemalja Zapadnog Balkana imaju svoje kriterijume. Tako da dok se ti sporazumi ne ratifikuju u parlamentu i dalje ćemo kasniti. A, ukoliko budemo išli u nove izbore onda tu rizikujemo da izgubimo sve - naglašava Šahini.
"Sledi pauza sa EU"
Govoreći o toj situaciji, Helena Ivanov, naučna saradnica u Istraživačkom centru Henri Džekson ocenila je da će Kosovo biti "na pauzi“ u Evropskoj uniji.
- Dokle god se ne bude formirala skupština i vlada možemo da očekujemo da je Kosovo kompletno na jednoj vrsti pauze. EU je izrazila želju i zahtevala od Kosova da se vlada formira što pre kako bi zemlja mogla da nastavi da funkcioniše, kako bi mogle da se implementiraju reforme koje EU očekuje. Verujem da dokle god se ova kriza ne bude rešila, novac koji se čeka neće biti isplaćen, ali takođe neće biti implementirane ni reforme koje se traže, niti će uopšte na bilo koji način odnosi između Kosova i EU moći da funkcionišu normalno - objašnjava Ivanov.
Ocenila je da je jedno od rešenja novi izbori, a da će i tom slučaju doći do "pauze“ u odnosima sa EU.
- Ukoliko budemo imali scenario novih izbora odmah sada, verujem da sve što Kosovo očekuje od Evropske unije će biti na pauzi dok se izbori ponovo ne održe i dok se u tom narednom krugu ne formira većina koja jasno može i da oformi vladu i da nastavi pregovore i saradnju sa institucijama EU - uverena je Ivanov.
Eskalatorna politika
Dimitrije Milić, programski direktor organizacije "Novi treći put“, kaže da kašnjenje u isplati prve tranše iz Plana rasta EU za Kosovo može biti tumačeno kao posledica institucionalne krize, ali je mnogo više posledica dosadašnje eskalatorne politike Prištine.
- Rekao bih da veći problem kada se govori o sredstvima iz Plana rasta dolazi iz dosadašnje eskalatorne politike vlade u Prištini i dosadašnjeg premijera Kurtija. Najviše kritika koje je vlada u Prištini generisala dominantno je dolazila zbog različitih poteza koji nisu sprovođeni u koordinaciji sa zapadnim državama i koji su stvarali probleme u međuetničkim odnosima - rekao je Milić za Kosovo onlajn.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)