Više policajaca nego ožalošćenih

M. I. | vesti 2017-10-06 18:09:35 2017-10-06 18:09:35

Milorad Ulemek Legija (49), osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva premijera Zorana Đinđića, još nije podneo zahtev da prisustvuje sahrani majke Natalije Ulemek, koja je u sredu uveče preminula u 82. godini.

O. Bunić

Kako saznajemo, iako ima pravo da traži odobrenje da na večni počinak isprati svoju majku, najpoznatiji srpski zatvorenik to nije učinio ni prekjuče, ni juče, pa se postavlja pitanje da li će to uopšte učiniti.

- Ukoliko bude to zahtevao, konačnu odluku će doneti predsednik Višeg suda. Ipak, s obzirom na to da je on osuđen na najvišu moguću kaznu i da spada u visokorizične osuđenike, te da kaznu služi u najstrožem srpskom zatvoru, i sam je svestan da je njegov odlazak na groblje pod velikim znakom pitanja. Moguće je da on zbog svega toga neće ni zahtevati da prisustvuje ukopu, iako ima zakonsko pravo da tako nešto traži - kaže naš sagovornik.

Božidar Spasić, nekadašnji visoki funkcioner DB-a, objašnjava za „Alo!“ da je puštanje osuđenika iz zatvora radi obavljanja nekog porodičnog posla vrlo komplikovano.

- Transport bi podrazumevao čitav eskort vozila, što znači da bi se on nalazio u koloni od minimum osam vozila, te ne bi smelo da se zna u kojem je on tačno vozilu. Dalje, na groblju bi morali biti prisutni brojni pripadnici Žandarmerije ili neke druge policijske jedinice, minimum njih 10, plus zatvorski stražari, a verovatno bi morao biti angažovan i helikopter MUP-a da nadleće groblje, jer njegov boravak van zatvora dovodi u opasnost državni sistem, jer je on i politički osuđenik.

Spasić kaže da bi Legija, čak i ako bi mu bilo dopušteno da se nađe van zatvorskih zidina, svakako opet bio „u lancima”.

- Sigurno mu ne bi bilo dopušteno da skine lisice. Takođe, pre nego što ga dovedu na groblje, morali bi prvo da ga prebace na neku tajnu lokaciju, pa odatle na sahranu. Sve je to suviše složeno i komplikovano, tako da lično mislim da njemu to neće biti odobreno - ističe naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, na groblju bi u trnutku sahrane vladalo pravo opsadno stanje, što nikome ne bi bilo prijatno, pa ni samom Ulemeku.

- Tamo bi bilo više policajaca nego ožalošćenih i onda je to maltretiranje - zaključuje Spasić.

Expand player
Pogledajte više