Nakon što je autobus iščupao ruku Dei Đurđević, a Stanika poginula kod Doljevca, uvode se nova pravila?! Vozači će morati da imaju ovo u svojim automobilima?

Enis Sadiku | vesti 2019-02-11 11:27:54 2019-02-11 11:27:54

Snimak saobraćajke zabeležen okom kamere iz putničkog automobila uskoro bi mogao biti krunski dokaz na sudu!

Alo!/Vladimir Marković

Jeziva smrt Stanike Gligorijević (52) iz Debelice kod Knjaževca, koja je nastradala kada se vozač Zorana Babića, bivšeg direktora „Koridora Srbije“, službenim automobilom zakucao u „opel“, dok je stajao na naplatnoj rampi kod Doljevca, kao i strahovita saobraćajka u kojoj je gradski autobus iščupao ruku TV voditeljki Deji Đurđević iznova su pokrenule pitanje da li video-zapisi iz vozila mogu da rasvetle sporne detalje nesreće. 

Pročitajte još:

 

Blažo Marković, predsednik Sindikata policije i policijskih starešina, pokrenuo je novu zakonsku inicijativu, koja predlaže da snimci kamera iz putničkih vozila budu validni dokazi na sudovima u našoj zemlji i taj predlog poslao je Vladi Srbije.

On kaže da se vozačima putničkih vozila ne nameće zakonska obaveza da instaliraju kamere, već se samo predlaže da snimci budu priznati kao dokazi na sudovima, u slučajevima kada su kamere snimile neki udes.
Marković napominje da će video-zapisi iz putničkih automobile skratiti proceduru suđenja i troškove veštačenja, dok će malverzacije oko naplate osiguranja biti svedene na minimum.

- Praksa je pokazala da je mnogo vozača osuđeno, jer nisu mogli da dokažu da su vozili u granicama dozvoljene brzine ili da je drugo vozilo namerno izazvalo sudar, a pešak istrčao na autoput ili na kolovoz van pešačkog prelaza i slično. Država, kao i vozači, izdvajaju mnogo novca za saobraćajne veštake i troškove maratonskih suđenja, koja se često okončaju bez pravičnog ishoda. Mnoge zemlje u regionu, ali i Rusija, priznaju kao dokaze snimke koje su zabeležile kamere u automobilima. Takođe, bilo bi poželjno da vozila javnog prevoza imaju zakonsku obavezu da montiraju kamere, kako unutra, tako i spolja - objašnjava Blažo Marković.

Ljudi su, kako kaže, čudo, a praksa je dokazala da se naš narod dovija na razne načine da dođe do novca! 

Marković kaže da je bilo slučajeva da se nezgode fingiraju i da su u takvim slučajevima oštećene osiguravajuće kuće.

- U Beogradu su putnici koristili situacije da namerno udare glavom o šipku kada vozač gradskog autobusa zakoči i potom zahtevaju medicinsku pomoć i lekarski izveštaj, na osnovu kojeg bi naplatili naknadu za povrede. Ima slučajeva da pojedini vozači tokom vožnje bez razloga naglo zakoče, samo da bi se automobil iza njih zakucao u njihovo vozilo i tako bio odgovoran za čukanje. Da sud priznaje snimke kamera iz vozila, videlo bi se ko je i zašto odgovoran u takvim nezgodama - kaže Marković i dodaje da u pojedinim državama postoji obaveza da putnička vozila budu opremljena kamerama da bi mogla da zabeleže eventualne saobraćajke.

Okanović: Nema prepreka da privatni video bude dokaz

Damir Okanović, direktor srpskog Komiteta za bezbednost u saobraćaju, kaže da nema pravnih smetnji da se snimci privatnih kamera upotrebljavaju kao dokaz u prekršajnom postupku.

- Ako se snimci sa nadzornih kamera pekara, menjačnica i restorana mogu upotrebljavati prilikom suđenja za najteža krivična dela, onda se i snimci sa auto-kamera mogu koristiti za rasvetljavanje saobraćajne prekršaje. U ovom slučaju, nije potrebno menjati propise, već sudsku praksu, jer je sud taj koji odlučuje da li će prihvatiti snimak kao dokaz - kaže Okanović.

 

Expand player
Pogledajte više