Ekonomija, korona
Shuterstoock/ffikretow@hotmail.c
Ekonomija, korona

Shuterstoock/ffikretow@hotmail.c

Ekonomija, korona, Foto: Shuterstoock/ffikretow@hotmail.c

Prvo, s obzirom na to da su cene nekretnina pokazatelj ekonomije "unazad", UBS je naveo da one reaguju sa zakašnjenjem na ekonomski pad. Broj transakcija opao je u većini gradova u drugom tromesečju 2020. u poređenju sa prethodnom godinom, "komplikujući formiranje cena i smanjujući validnost posmatranih cena". 

Drugo, većina potencijalnih kupaca nekretnina nije pretrpela direktne gubitke prihoda u prvoj polovini 2020. godine, navodi UBS.

"Kreditne olakšice za kompanije i kratkoročni radni programi ublažili su posledice krize, podržavajući dostupnost stanova zaposlenima" navodi se u izveštaju koji prenosi Business Insider.

Stanovi

Shutterstock

Stanovi, Foto: Shutterstock

I treće, vlade su pomagale vlasnicima nekretnina u mnogim gradovima tokom perioda lockdowna, povećanim subvencijama za stanovanje, smanjenim porezima i obustavom postupaka naplate.

Izveštaj je analizirao godišnje stope rasta cena kuća u 25 većih gradova, od 2001. do drugog kvartala 2020. godine. U studiji su se našli: Minhen, Hong Kong, Cirih, Pariz, Singapur, London, Ženeva, Frankfurt, Stokholm, Vankuver, Milano, Toronto; Tel Aviv, Sidnej, Njujork, Moskva, Amsterdam, Madrid, Tokio, San Francisko, Los Anđeles, Boston, Varšava, Dubai i Čikago.

Pročitajte još:

U 21 od ovih gradova rast cena je ubrzan tokom poslednja četiri kvartala, što je trend koji je USB nazvao neodrživim. Zapravo, prema UBS Global Real Estate Bubble Indexu, sedam gradova u analizi nalazi se u riziku od "pucanja balona", odnosno pada na tržištu nekretnina. Business Insider donosi prva tri.

Minhen

Minhen

Shuterstoock/Travel Faery

Minhen, Foto: Shuterstoock/Travel Faery

Rast cena može se pripisati procvatu privrede, manjku ponude udruženim sa rastom stanovništva, špekulativnoj investicionoj potražnji i "sve atraktivnijim uslovima finansiranja", navodi se u izveštaju.

Međutim, UBS ističe da bi do korekcije moglo da dođe ako grad uvede veće kamate ili pooštri finansijske uslove.

Frankfurt

Frankfurt

Shutterstock/Rudy Balasko

Frankfurt, Foto: Shutterstock/Rudy Balasko

Ova snaga na frankfurtskom tržištu stanova može se pripisati tome što je ovaj grad jedan od najvećih finansijskih centara u Evropi, zatim snažnom ekonomskom rastu, kao i rastu zaposlenosti i brojnosti populacije. To je rezultiralo rastom stanarina i cena stanova, što je grad učinilo nepristupačnim za mnoge.

Međutim, navodi UBS, sa zaustavljanjem rasta zaposlenosti, tražnja za stanovima u gradu će verovatno usporiti. Da bi cene nekretnina ostale stabilne, UBS smatra da grad treba da razmotri "održive lake uslove finansiranja".

Toronto

Toronto

Shutterstock/Diego Grandi

Toronto, Foto: Shutterstock/Diego Grandi

Tokom poslednja četiri tromesečja cene kuća porasle su za skoro 6 procenata. Međutim, UBS navodi da će u narednim kvartalima na tržište doći “znatna količina nove ponude”. Pored toga, očekivana apresijacija kanadskog dolara verovatno će smanjiti interesovanje stranih kupaca.

Pročitajte još: