Siniša Mali
Ilustracija
Siniša Mali

Ilustracija

Siniša Mali, Foto: Ilustracija

Gotov je Nacrt zakona o digitalnoj imovini koji priznaje vrednost digitalnih zapisa i omogućava njihovu trgovinu.

Nadležni poručuju da će regulisanje ovog pitanja mnogim inovativnim preduzećima omogućiti lakše finansiranje. Stručna javnost i zainteresovani narednih dana mogu Ministarstvu finansija da dostave zamerke i sugestije na prvu verziju ovog zakona.

Digitalna imovina je digitalni zapis vrednosti koji se može digitalno kupovati, prodavati, razmenjivati ili prenositi. Može da se koristi kao sredstvo razmene ili u svrhu ulaganja, ali nisu zakonsko sredstvo plaćanja. Virtuelnu valutu ne izdaje centralna banka i ona ne garantuje za njenu vrednost. Ona nije nužno vezana za zakonsko sredstvo plaćanja i nema pravni status novca ili valute, ali je građani i firme prihvataju kao sredstvo razmene.

- Donošenje posebnog zakona u ovoj oblasti predstavlja samo prvi korak ka onome što bi trebalo da bude krajnji cilj, a to je usvajanje sveobuhvatnog, jasnog i podsticajnog pravnog okvira za poslovanje u ovoj oblasti - objašnjava Bojana Tomić Brkušanin, direktorka za pravne i regulativne poslove u Inicijativi "Digitalna Srbija".

U Srbiji trenutno kriptoimovina nije posebno regulisana sem nekoliko uopštenih odredaba u vezi sa sprečavanjem pranja novca i sprečavanjem terorizma. Sa druge strane, kada je reč o postojećim propisima, pre svega onim koji se odnose na tržište kapitala, poreze i računovodstvo, postoji visok stepen nesigurnosti da li se, ili u kojoj meri i na koji način oni ovde primenjuju.

"Zbog toga smatramo da je, za dalji razvoj u ovoj oblasti, potrebno obezbediti pravnu sigurnost", navode u u Inicijativi "Digitalna Srbija, pišu Novosti.

PROČITAJTE JOŠ:

Komentari (2)

Pera Detlic

19.10.2020 18:53

Super..bitcoin kupovina-prodaja moze da pocne.

vladimir

20.10.2020 17:55

Postavljam pitanje. Da li bih voleo imati virtuelnu cifru na komjuteru ili zlatne poluge u džepu ? Naravno zlatne poluge. Prvo, budimo realni i jasni, fiat valute su jedna od prvih mahinacija virtuelne ekonomije. To je seme finansijskog raka. Virtuelna ekonomija je privlačna iz nekoliko razloga,ali je u praksi veoma loša. Kao odgovor na bolno stanje u realnom svetu, mase pokušavaju pobeći u virtueln svet. " Oaza" stvorena programskim genijem postaje veza za globalne prevare.