Naočare Vid Dioptrija Ispitivanje provera vida Oftalmologija
Shutterstock
Naočare Vid Dioptrija Ispitivanje provera vida Oftalmologija

Shutterstock

Naočare Vid Dioptrija Ispitivanje provera vida Oftalmologija, Foto: Shutterstock

 

Iako deca u Srbiji koja imaju problem sa vidom mogu potpuno besplatno da dobiju naočare, roditelji daju na hiljade dinara za ovo medicinsko pomagalo. Razlog je to što lekari ćute o tome da zdravstveno osiguranje pokriva nabavku naočara za vid za najmlađe.

Bolnica

Tanjug/Dušan Aničić

 

 

 

I pored toga što zakon kaže da je lekar u Srbiji u obavezi da informiše pacijente o svim neophodnim medicinsko-tehničkim pomagalima koje pokriva zdravstveno osiguranje, oni se toga ne pridržavaju.

To najbolje zna i Marija J. (41) sa Voždovca, koju lekar nije upoznao sa tim da njena dvanaestogodišnja ćerka ima pravo na besplatne dioptrijske naočare.

stomatolozi

RTS Printscreen

 

 

 

- Ćerku koja se požalila na slabovidost odvela sam kod oftalmologa u dom zdravlja, a doktorka joj je ustanovila  dioptriju i prepisala joj nošenje naočara. Osim toga nije rekla ni jednu jedinu reč o tome da postoji mogućnost da dobijemo besplatne naočare preko RFZO, iako je o tome morala da me informiše. To sam saznala nekoliko dana od odlaska na pregled, i to od komšinice kad sam joj rekla da sam za ćerkine naočare dala 4.000 dinara - kaže za „Alo!“ Marija J.

Ona ističe da za to nema opravdanja i da je posredi nemarnost i bezobrazluk.

- Ona je dete, sigurno ćemo menjati naočare u nekom trenutku. Šta oni misle, da neko ima para za bacanje?! Stvarno nema smisla - dodaje naša sagovornica.

Bolnica, lekar, ambulanta

Tanjug/Filip Krajincancic

 

 

Iz Republičkog zdravstvenog osiguranja navode da slučaj naše čitateljke nije usamljen i ističu da su dobili na desetine pritužbi građana na nesavesne lekare koji ne informišu pacijente o olakšicama, već ih upućuju u  privatne optičarske radnje.

- Deca ne plaćaju participaciju uopšte, pa tako ni participaciju za naočare. RFZO propisuje indikacije za propisivanje naočara, a oftalmolog utvrđuje da li su one ispunjene i ukoliko jesu, prepisuje pomagala. Ako osiguranik želi naočare većeg standarda od propisanog, može ih dobiti uz doplatu iz sopstvenih sredstava. Najviši iznos naknade koju obezbeđuje RFZO za ram za naočare je 300 dinara, a za plastična stakla po komadu od 300 do 420 dinara - kažu iz RFZO. 

Kako do besplatnih naočara za dete?

Detetu koje ima postavljenu dijagnozu kratkovidosti, dalekovidosti ili astigmatizma, bez obzira na dioptriju na jednom ili oba oka, naočare propisuje oftalmolog na obrascu za propisivanje, održavanje i remont pomagala. Na osnovu popunjenog obrasca i izveštaja oftalmologa, matična filijala RFZO overava obrazac.

 

U BROJKAMA

41.436 dece i odraslih ostvarilo je pravo na naočare preko RFZO

 

Činjenice

dečji ram za naočare - od 1.700 dinara

stakla - od 1.300 dinara

stakla sa antirefleksom - od 2.300 dinara

 

Komentari (2)

Ana

03.06.2019 12:05

Ja sam ih kao mala dobila, naocare su nalik na 'babske' sva deca su me ismevala u skoli jedva sam se otarasila kompleksa. Ko ima novca neka kupi deci onakve kakve deca zele

Marija

03.06.2019 19:33

Radim u optici koja ima ugovor sa RFZO.Tačno je to što su rekli.Deca imaju prava na besplatne naočare i stakla iz standardnog (socijalnog) programa. Sve skuplje od toga se doplaćuje.Sad što država odobrava mizernih 1000 din.to je druga priča.