Vremenska prognoza
Alo.rs/ Ilustracija
Vremenska prognoza

Alo.rs/ Ilustracija

Foto: Alo.rs/ Ilustracija

Danas jutro hladno uz mraz od -8 do -2 stepena. Tokom dana promenljivo oblačno i pre podne uglavnom suvo, mada ponegde na planinama može biti slabog snega. Posle podne i u noći ka suboti uz dalje jače zahlađenje povećanje oblačnosti uz pojavu snežnih pljuskova. Kod ovakvih situacija praktično nije moguće unapred znati gde će se snežni naleti javiti, ali za sada kao oblasti gde bi oni trebalo da budu najčešći se izdvajaju istok i severoistok Srbije, planinski deo srednje i istočne BiH, brdsko-planinski deo Srbije i severa Crne Gore, mada pljuskova može biti i nad ostalim predelima.

Duvaće pojačan severni i severozapadni vetar na kopnu, dok će bura jačati duž Jadrana te se do subote ujutro sneg nošen burom može spustiti do same obale, ali se akumulacija za sada ne očekuje, najavio je na svom Fejsbuk profilu Marko Čubrilo, profesor geografije iz Novog Sada i veliki zaljubljenik u meteorologiju.

U petak dnevni maksimum od -5 do 1, a uveče u padu i uglavnom će se kretati od -9 do -3 stepena.

Preporučujemo:

Za vikend veoma hladno. U subotu promenjljivo oblačno, ponegde uz nalete snega i ponovo bi slični predeli kao i u noći ka suboti trebalo da imaju najčešće snežne pljuskove. Ponegde, a posebno na planinama bi se snežni pjuskovi mogli spajati u duže periode snežnih padavina. Najmanje pljuskova ili bez njih na zapadu regiona gde će biti i najmanje hladno uz najviše sunca.

U nizijama gde se javi jači snežni pljusak ili duže potraje može se akumulirati oko 2 cm snega, dok bi ga na planinama ponegde moglo biti i oko 5 cm. Kako će temperatura biti ispod nule ceo dan sneg se neće topiti.

Naleta snega, nošenih burom pre svega tamo gde su visoke planine uz samu obalu može biti u duž obale Jadrana, pa čak u obliku pljuska snega ili krupe i na ostrvima, ali se za sada akumulacija ne očekuje. Vetar će biti umeren do jak severozapadni, a duž obale olujna bura. Dnevni maksimum od -7 na istoku do oko 0 na zapadu regiona, na višim planinama maksimum često i ispod -10 stepeni Celzijusa.

Za sada stoji signal da bi se u noći ka nedelji preko Ukrajne ka istoku našeg regiona moglo spustiti još jedno hladno jezgro koje bi osim daljeg zahlađenja većem delu Srbije, istoku Hrvatske, istočnoj i središnjoj BiH i većem delu Crne Gore donelo nešto dugotrajnije padavine, isključivo u obliku snega.

Ukoliko se to zaista ostvari taj deo regiona (uključjući i nizije, osim priobalja Crne Gore) može nakupiti do 3 cm snega. Padavine neće biti jake, ali vrlo niska temperatura će ih bez otapanja održavati na tlu. Planine bi mogla nakupiti i oko 7 cm snega. Kod ovako dinamičnih situacija kao što će biti ova jednostavno nije moguće predvideti do detalja kako će se uklopiti svi atmosferski faktori tako da ćemo tek u subotu znati ima li potencijala za ovaj sneg.

U noći ka ponedeljku vedro i to će najverovatnie biti najhladnija noć u ovom hladnom talasu kada bi se minimumi uglavnom kretali od -16 do -9 stepeni Celzijusa, na zapadu oko -5, a na nekim planinama uz vedru noć i sneg tlu možda i oko -20 stepeni Celzijusa.

Ponedeljak suv i hladan uz mraz tokom celog dana nad većim delom reigona, ali više sunca i slabiji vetar će smanjiti subjetivan osećaj hladnoće.

Noć ka utorku ponovo vedra i veoma hladna, posebno na istoku kada bi minimumi ponovo bili oko -16 stepeni Celzijusa. U utorak na istoku i dalje hladno, ali sa zapada kreće probijanje osetno toplijeg vazduha te će na zapadu Hrvatske maksimum već biti oko 6, a na istoku Srbije i dalje oko -2 stepena Celzijusa.

Za sada stoji jasan signal da od 20. januara sledi jače otopljenje uz pojačan jugozapadni vetar i kišu povremeno, uglavnom na zapadu i jugozapadu, a temperatura bi sredinom dana mogla prelaziti 10 stepeni Celzijusa. Ukoliko se ovakve postavke održe, za samo 36 sati ćemo preći amplitudu od preko 30 stepeni Celzijusa, što je svakako šok za organizam. Dugoročno gledano oba modela oko 24. januara simuliraju prolazno jače pogoršanje, kišu i sneg, ali bez trajnog održavanja hladnoće jer za sada jako aktivan atlantik ne dozvoljava građenje grebena anticiklona između Azorskog i Grenlandskog anticiklona.

Po trenutno aktuelnoj postavci do oko 28. januara ponovo relativno toplo i kišovito, dok bi oko tog datuma trebalo da počne zaokret ka hladnijoj sinoptici uz moguć sneg i u nizijama. Dugoročni, EPS (46-dnevni ansmable niz ECMWF-a) početkom februara daje signal za građenje anticiklona nad Britanijom što bi nam u ovom mesecu donelo potencijal za još jedan period hladnog i snežnog vremena u nizijama regiona. Trenutno tu ideju podržava i dugoročni GEFS.

Sumirano, pred nama je jak hladan talas uz nalete snega, ponegde i konkretniji sneg i vrlo niske temperature. Kraj hladnog talasa se očekuje oko 20. januara.

BONUS VIDEO

*

Pročitajte još: