Građani, koronavirus, Srbija
Alo / Vladimir Marković
Građani, koronavirus, Srbija

Alo / Vladimir Marković

Građani, koronavirus, Srbija, Foto: Alo / Vladimir Marković

ŠTA SU T-ĆELIJE?

Među nama su ljudi specijalnih karakteristika, imuni na korona virus, a ovo su njihove odlike

- Nakon preležane bolesti, nakon kontakta, stvara se imunitet koji može da bude humoralni ili celularni. Postoji i T-ćelijski imunitet, koji čine memorijske ćelije, koje su zapamtile da smo nekada došli u kontakt sa virusom i koje će brzo da probude limfocite da produkuju antitela. Mi sada, kada su rezultati istraživanja pokazali brži pad antitela, znamo da se dosta toga se dešava na nivou T-ćelijskog imuniteta - kaže Kisić Tepavčević.

Darija Kisić

Alo.rs

Darija Kisić, Foto: Alo.rs

PONOVNO ZARAŽAVANJE

Ona napominje i da su mogući slučajevi ponovnog obolevanja.

- Imamo slučajeve koji su ponovi inficirani, u komunikaciji sa direktorom Infektivne klinike rečeno je da su imali 10-ak pacijenata sa ponovnom infekcijom. Po pravilu se radilo o blažim slučajevima, ali sve nam to govori da je refinfekcija moguća. Širom sveta imamo sporadične slučajeve - priča doktorka.

KOLEKTIVNI IMUNITET

Doktorka Kisić Tepavčević se dotakla i pitanja kolektivnog imuniteta.

- Što je veći kolektivni imunitet, virus će biti slabiji i definitivno je razlog taj što je stepen imuniteta daleko ispod onoga što bi sprečilo širenje bolesti. Imunitet se stiče ili prirodnim putem ili vakcinacijom. Svesnim izlaganjem pred virusom u cilju stvaranja imuniteta nije rešenje, bez obzira na godine, zdravlje... Može da se dogode razne komplikacije, pa i nažalost, smrtni slučajevi - zaključuje Kisić Tepavčević.

Pročitajte još: