Lekovi tablete antibiotici lek pilule
Shutterstock
Lekovi tablete antibiotici lek pilule

Shutterstock

Lekovi, Foto: Shutterstock

Marko Mitrović (21) iz Beograda, student druge godine informacionih tehnologija (IT), patentirao je kompjuterski program koji sprečava šverc lekova i korupciju u farmaciji, ali i omogućava jednostavnije poslovanje u medicini i farmaciji. Ako se uzme u obzir da crno tržište lekova vredi 300 miliona evra godišnje, nije ni čudo što su za Markov softver već zainteresovane velike kompanije! 

Marko Mitrović je skroman beogradski mladić koji za „Alo!“ kaže da ga najviše interesuju informacione tehnologije, a da je na ideju da patentira ovaj softver došao jer u porodici ima farmaceute.

- Implementacijom ovog programa zdravstvo će imati značajne uštede jer će se iskoreniti crno tržište lekova i medicinskih sredstava, koje godišnje inkasira oko 300 miliona evra. Program omogućava planiranje potreba i statistiku potrošnje svih lekova. Takođe, postiže trenutno onlajn skidanje potrebnih proizvoda sa stanja berze lekova, kontroliše porez i carinu, ali i planira budžet - objašnjava on.

Skeniranje pacijenata!

Mitrović objašnjava da će taj softver u kasnijoj fazi imati i mogućnost skeniranja stanja svakog pacijenta.

- Moći će da se izlistaju sve zdravstvene usluge koje je on dobio, čime će se imati kompletan uvid u njegovo zdravstveno stanje, odnosno biće dostupni svi snimci, rezultati analiza, te terapija koju je dosad primio - navodi on.

Prema njegovim rečima, softver se izrađuje u nekoliko faza, a osnova je baza svih registrovanih lekova u Srbiji, medicinskih sredstava i dijetetskih preparata na tržištu.

- Program se primenjuje tako što ovlašćeni radnik u apoteci, zdravstvenoj ustanovi ima šifru preko koje pristupa berzi lekova, skida sa stanja potrebne lekove ili medicinska sredstva. Veledrogerije, odnosno snabdevači, to u svojoj bazi registruju i isporučuju manje pošiljke dostavnim vozilima. Na taj način se zdravstvene ustanove, RFZO, na kraju i budžet štiti od zloupotreba, sive ekonomije, prevelikih lagera lekova, a ima prostora za planiranu potrošnju, ali i hitnu nabavku medikamenta - naglašava Marko i dodaje da bi se na taj način izgubila potreba za raspisivanjem tendera za nabavku lekova, koji se često obaraju, čime se usporava snabdevanje.

Kako navodi Marko, programu bi mogle da pristupe i nadležne inspekcije da bi kontrolisale put lekova i medicinskih sredstava unutar baze podataka.

- U zdravstvenim ustanovama svaku nabavku i izdavanje lekova, ali i upotrebu ostalih materijala takođe bi pratio program. Tako bi se onemogućilo odlivanje lekova na nedozvoljene načine. Baza podataka koristila bi i uvoznicima lekova i medicinskih sredstava koji na osnovu toga mogli da planiraju uvoz, odnosno proizvodnju na godišnjem nivou zbog precizne procene i plana uvoza, a na osnovu prometa u prethodnoj godini - kaže on.

 

Komentari (4)

nedjo

26.03.2018 00:16

hoće li marko da udje u parove i bude poznat bar ko gastoz?marko,idi dok si mlad!

goran

26.03.2018 08:58

@nedjo - Mali Marko sa Radio S-a? Veledrogerije ne znaju dinamiku i kolicine pa ce Mali Marko da im pomogne...

Lana

26.03.2018 11:14

Svaka čast!

Marko

30.03.2018 13:10

Ja sam taj marko koji je to patentirao. Dzabe sve kad farmakomafiji smeta takav softver i uradiće sve da to što sporije ide.