Alko-test, saobraćajna policija
Tanjug/Dušan Aničić
Alko-test, saobraćajna policija

Tanjug/Dušan Aničić

Alko-test, saobraćajna policija, Foto: Tanjug/Dušan Aničić

Protekla 2020. godina ostaće upamćena i kao godina u kojoj je u saobraćajnim nesrećama poginulo najmanje žrtava na putevima u poslednje četiri decenije od kako MUP zvanično vodi statistiku, ukupno 493 osobe.

Zasluge za to pripadaju, između ostalih, i presretačima koji su prošle godine otkrili oko 18.000 saobraćajnih prekršaja, od čega 14.000 prekoračenja brzine. Od toga, 32 vozača je upravljalo pod dejstvom psihoaktivne supstance ili droge, dok je 131 vozač upravljao pod dejstvom alkohola. Zadržano je 66 lica zbog alkohola ili droge. Kod droge imamo obavezno zadržavanje, a kod alkohola iznad 1,2 promila – objašnjava Stanković i dodaje da su presretači prošle godine otkrili 45 nasilničkih vožnji, od kojih 42 zbog prekoračenja brzine.

U odnosu na 2019. godinu, broj poginulih u saobraćaju je smanjen za 41 ili 7,5 odsto, a šef Odseka za kontrolu i regulisanje saobraćaja Ivica Stanković objašnjava kako se došlo do tog rezultata.

- Radili smo i stalno bili prisutni na putevima, posla uvek ima. Kako god da čovek okrene i priča, sve je na točkovima, i opet je sve na saobraćajnoj policiji. Cilj je da smanjimo broj poginulih – naglašava Stanković.

Kako kaže, tokom prošle godine smanjen je i broj saobraćajnih nezgoda, kao i broj povređenih lica.

- Saobraćajna policija je u 2020. godini otkrila oko 900.000 saobraćajnih prekršaja. Od toga 250.000 prekršaja je prekoračenje brzine. Dakle, više od četvrtine. I to je jedan od najčešćih uzroka saobraćajnih nezgoda i protiv toga se najviše borimo – apostrofira Stanković.

Tokom 2020. godine otkrivena je 41.000 vožnji pod dejstvom alkohola i takvi vozači su isključeni iz saobraćaja. Takođe, Saobraćajna policija je detektovala 2.000 nasilničkih vožnji.

- Trećeg novembra 43 minuta posle ponoći na auto-putu Beograd-Niš kod Velike Plane, gde je ograničenje brzine 130 na sat, naš državljanin star 32 godine vozio je brzinom od 241 kilometar na sat u vozilu marke "audi" i alkotestom je utvrđeno da je bio pod dejstvom alkohola 1,01 promil. To je nasilnička vožnja. Međutim, to isto lice je samo nekoliko sati ranije zaustavljeno na putu kroz Beograd gde je upravljao sa 165,8 na sat na delu puta gde je ograničenje 80 na sat. Između 21 i 22 sata u Beogradu. S obzirom na to da to nije nasilnička vožnja, njemu je tada samo sačinjen zapisnik i nije isključen iz saobraćaja – naglašava Stanković.

Saobraćajna policija

Printscreen

Saobraćajna policija, Foto: Printscreen

Međutim, bahatom vozaču ta kazna očigledno nije bila dovoljno, pa je nastavio neodgovorno da se ponaša za volanom.

- Nakon nekoliko sati krenuo je dole ka Nišu da bi 43 minuta posle ponoći vozio 241 kilometar na sat i imao alkohol. Verovatno je negde u međuvremenu konzumirao alkohol. Zbog toga je po skraćenom postupku odveden kod sudije gde je osuđen na 30 dana zatvora, novčanu kaznu od 160.000 dinara i uz to 19 kaznenih poena i jednogodišnju zabranu upravljanja vozilom – apostrofira Stanković.

Slične brzine presretači su registrovali i 27. novembra.

- Dva strana državljanina smo uhvatili 27. novembra na potezu Beograd-Šid, koji su vozili 246,9 i 236,8 kilometara na sat. U pitanju su vozila BMW i "mercedes". Naravno, uvek su u pitanju vozila visoke klase, jake kubikaže. Oba vozača su privedena kod sudije, obojica su dobila kaznu po 140.000 dinara i devet meseci zabrane da upravljaju vozilom na teritoriji Srbije. Oni nisu bili alkoholisani. Retko se dešava da su stranci koji su u tranzitu i idu ka Šidu, Horgošu, Preševu ili Pirotu u alkoholisanom stanju, ali zato često prekorače brzinu. Šta rade? Svi oni žure, gađaju neko vreme gde ima najmanje gužvi na graničnim prelazima, žure da što pre napuste našu teritoriju i zato se to i dešava – podvlači Stanković.

Nažalost, dva primera nasilničke vožnje zabeležena su i u prvom satu nove 2021. godine.

- Jedna je bila u Novom Pazaru, gde je vozač star 30 godina upravljao vozilom pod dejstvom alkohola sa 2,25 promila i bio pozitivan na kokain. Udario je u službeno vozilo MUP-a, na svu sreću, samo su lakše povređena dva policijska službenika. Vozač je zadržan i protiv njega je podneta krivična prijava i biće dalje procesuiran – navodi sagovornik.

Druga saobraćajna nezgoda dogodila se 50 minuta posle ponoći u Kikindi.

- U Ruskom Selu vozač starosti 18 godina vozio je pod dejstvom alkohola 1,76 promila i bez vozačke dozvole. Udario je dva pešaka, od kojih jedno dete koje ima osam godina. Na sreću, dete je prošlo sa lakšim povredama dok je drugi pešak starije lice koje je zadobilo teške telesne povrede opasne po život, koje je posle nekoliko dana i preminulo. Vozač je isto zadržan i protiv njega ide krivična prijava radi daljeg procesuiranja – podvlači Stanković.

Nažalost, ni 2021. godina nije mogla da počne bez žrtava na putevima.

- Zaključno sa 10. januarom u 2021. godini, u saobraćajnim nezgodama poginulo je 16 osoba, a dogodilo se 815 saobraćajnih nezgoda u kojima je povređeno 211 lica. Od prvog do desetog januara otkriveno je više od 7.700 prekršaja. Od toga više od 400 vozača je isključeno iz saobraćaja zbog vožnje u alkoholisanom stanju i otkriveno je 49 nasilničkih vožnji – ističe sagovornik.

Pročitajte: