Danica Popović
youtube.com/N1
Danica Popović

youtube.com/N1

Danica Popović , Foto: youtube.com/N1

* Profesorka Danica Popović je sa asistnetkinjom Jelenom Rašković plagirala rad mrtvog kolege

* Osim toga, potpisane su i kao redaktori udžbenika

* Sve otkrio stdent koji ima sve desetke

 

Njima se na teret stavlja da su prilikom izdavanja dopunjenog izdanja udžbenika za međunarodnu ekonomiju grubo zloupotrebile i plagirale prevod prof. dr Stojana Babića, koji je preminuo u septembru 2018.

Gruba zloupotreba

Naime, Etička komisija utvrdila je da se do prošle godine u okviru predmeta Međunarodna ekonomija koristio prevod istoimenog udžbenika autora Dominika Salvatorea, u čijem predgovoru je bilo navedeno da je prvih 11 poglavlja preveo Babić, a narednih 10 Popovićeva.

 

Razgovori sa Vučićem trajali dva sata

AUTOR: Alo.rs/Blic/A.M. DATUM I VREME: 15.10.2019. 15:30 - 15.10.2019. 16:45 Okončani pregovori Protest taksista, Foto: Alo/Masanori Jošida * Taksisti posle dva sata razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem prekinuli štrajk * Razgovorili trajali dva sata * Osim prekida štrajka ukida se i blokada glavnih saobraćajnica u gradu Taksisti koji danima blokiraju saobraćaj u Beogradu odlučili su, nakon sastanka sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, da prekinu štrajk.

Dvoje profesora su i redaktori udžbenika. Međutim, početkom godine je objavljeno dopunjeno izdanje istog udžbenika, iz kog je izbačen Babić kao prevodilac i redaktor. Izostao je predgovor prevodioca, pa nedostaje informacija o tome koje su to delove prevele Popovićeva i Raškovićeva. Sve to ukazuje da je došlo do grube zloupotrebe prevoda preminulog Babića, što je okarakterisano kao plagijat.

Bez argumenata

Zahtev za utvrđivanje plagijata podneo je student Aleksandar Jakšić, koji ima prosečnu ocenu 10 na master studijama. Etička komisija utvrdila je da je Jakšićev zahtev uredan i potpun, pa je tražila izjašnjenje od profesorke i asistenta. Pošto su njihove izjave bile nedovoljno argumentovane, dok je Jakšić dostavio čvrste i utemeljene dokaze, komisija je pozvala Nastavno-naučno veće da pokrene postupak za utvrđivanje plagijata i zloupotrebe autorskih prava protiv profesorke i njenog asistenta.

PROČITAJTE JOŠ:

 

Jakšić kaže da su svi zaposleni na fakultetu bili upoznati s postupkom Popovićeve i zaprepašćeni tim. Ali, da ne bi ostalo samo na tome, on je uporedio oba udžbenika, nakon čega je predao zahtev za utvrđivanje plagijata.  

Minimalne izmene

- Ako imate u vidu činjenicu da se radi o gotovo identičnim udžbenicima - u većini slučajeva promenjen je samo redosled reči u rečenici i korišćeni su sinonimi, npr. međunarodna trgovina - međunarodna razmena, pri čemu je u nekim delovima udžbenika preklapanje između 60 i 70 odsto - očekujem da će fakultet izreći najstrožu kaznu, kao jedinu moguću, za gospođu Popović, a to je „javna osuda“ i udaljavanje s fakulteta - navodi Jakšić. Popovićeva nije bila raspoložena da komentariše kako je iz udžbenika „nestao“ kolega Babić.

- Jedino gore od plagijata je lažna optužba za plagijat - kazala je ona.

Ko je student koji je sve otkrio

NAJBOLJI U GENERACIJI, PROSEK 10  

Aleksandar Jakšić se, kao najbolji student u svojoj generaciji, nakon završene prve godine studija na Ekonomskom fakultetu u Kosovskoj Mitrovici prebacio na Ekonomski fakultet u Beogradu, gde je diplomirao s prosečnom ocenom 9,12. Sve ispite na master studijama položio je sa ocenom 10. On je od 2014. angažovan na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, u okviru Centra za saradnju s privredom. Posredovao je, zajedno s kolegama, u zapošljavanju više od 2.000 studenata Ekonomskog fakulteta i uspostavljanju saradnje s više od 500 kompanija. Član je Saveta za omladinsko preduzetništvo Privredne komore Srbije.

 BONUS VIDEO: Helena Gavran ima četiri godine i tumor na mozgu. HITNO POTREBNA POMOĆ