Groblje, sveštenik, sahrana
E-stock/Katarina Mihajlovic
Groblje, sveštenik, sahrana

E-stock/Katarina Mihajlovic

Groblje, sveštenik, sahrana, Foto: E-stock/Katarina Mihajlovic

Prodavanje grobnih mesta u Srbiji je od sporadične morbidne pojave preraslo u biznis pre nekoliko godina, a sada je taj posao postao unosan i masovan. Oglasi u kojima se grobne parcele reklamiraju kao nekretnine više nikoga i ne čude, ali lakoća sa kojom ih porodice prodaju malo koga bi ostavila ravnodušnim.

Pročitajte još:

- Moj deda je tu sahranjen pre 20 i kusur godina. Ako brinete zbog kostiju, nemojte. Mnogo je vremena prošlo, one su se već rastresle, verovatno više i nisu tu - rekla je potpuno smirenim glasom žena iz jednog od brojnih oglasa za prodaju grobnih mesta u Beogradu.

Grobno mesto njenog dede nalazi se, kaže, "na svega 10 minuta hoda od ulaza u Novo bežanijsko groblje".

- To je lokacija kakvu ćete teško ponovo pronaći - dodaje sva važna, kao da upravo prodaje vikendicu na selu.

Advokat: Nije nezakonito

Da stvar bude gora, trgovina grobnim mestima zaista može biti zakonita. Advokat Ivan Simić objašnjava da nije zabranjeno da vlasnik grobnog mesta nekom ostavi to mesto u testamentu ili da dozvoli da neko drugi tu bude sahranjen.

- Grobnim mestima se može raspolagati testamentom i drugim nasledno-pravnim ugovorima, kao što se raspolaže i bilo kojom drugom imovinom. Testamentom ostavljamo svoju imovinu nekom trećem licu koje ne mora da bude u krugu zakonskih naslednika. Gledano s pravne strane, ustupanje grobnih mesta nije nezakonito. Sasvim je drugo ako govorimo o moralnoj strani te prakse - navodi Simić.

 "Ne dam ispod 13.000 evra"

Ovaj, blago rečeno, neobičan razgovor, zaoštrio se na samom kraju, kada se pregovaralo oko cene. Gospođa je kao iz topa za grobno mesto svog dede zatražila 15.000 evra, a kad je krenulo "cenkanje", povisila je ton.

- Pa, ovaj do mene je prošle nedelje prodao grobno mesto za 16.000 evra. Ni ja ne dam ispod 13.000, to je moja poslednja ponuda - odsečno je poručila, dodajući na kraju da mora da pomogne ćerki koja nema ni krov nad glavom.

Slično je bilo u sledećem razgovoru, gde je prodavac za "elitno grobno mesto na Novom groblju u Ruzveltovoj" zatražio 18.000 evra. Tada nam je dodao i da je poslednji pokop bio pre tačno 11 godina, pa da je zbog toga sve u skladu sa propisima.

- Prošlo je dovoljno godina da bi se opet neko mogao tu sahraniti. Ja bih vam grobno mesto ustupio testamentom, tako da ništa ne bi bilo mimo zakona - poručio je on.

Elementarna građanska (ne)pristojnost

A govoreći o moralu kada neko prodaje mesta gde su sahranjeni njegovi najbliži, nemoguće je ne zapitati se šta je u glavama tih ljudi. Neven Cvetićanin, viši naučni saradnik Instituta društvenih nauka, smatra da u našem društvu i dalje preovlađuje kult predaka i da još nismo potpuno izgubili pijetet prema precima.

- Sve je ovo odraz materijalne nemaštine, ekonomske krize koje traje od još raspada bivše Jugoslavije. Svakako, to je jedan od drastičnijih načina kako ljudi pokušavaju da dođu do novca, ali mislim da je većina i dalje zadržala elementarnu građansku pristojnost i poštovanje prema precima - smatra Cvetićanin.