Prave žurke na groblju streljanih Kragujevčana
Građani Kragujevca negoduju što se u Šumaricama, gde su Nemci 1941. streljali 2.700 nevinih organizuju proslave na kojima pevaju estradne zvezde.
N. Raus
U Spomen-parku "Kragujevački oktobar" u Šumaricama, podignutom na mestu gde su vojnici Vermahta 1941. streljali 2.700 nevinih Kragujevčana, redovno se organizuju proslave na kojima često zapevaju i poznata imena srpske estrade, a gradska vlast u tome ne vidi ništa sporno.
Tako su u dva ugostiteljska objekta, koja se nalaze u memorijalnom kompleksu sa 30 masovnih grobnica, prethodnih dana održane i novogodišnje proslave, baš kao što se to dešava i svih ostalih dana u godini, kada se u ovim restoranima održavaju svadbena veselja i gostovanja estradnih zvezda.
Međutim, javnost je šokirana činjenicom da se na mexstu stradanja njihovih sugrađana u poslednje vreme sve masovnije organizuju zabave za široke narodne mase. Kako kažu, terevenkama se skrnavi kragujevačka tragedija.
- Nema to smisla. Meni je stric ovde streljan. Pa kad ste čuli da se na groblju neko veseli - kaže Vlastimir Vulović, potomak jedne ode žrtava okupatora.
Ipak, nadležni u ovom ne vide ništa sporno.
- Vlasnik jednog od ta dva ugostiteljska objekta je baš naša ustanova - Spomen-park "Kragujevački oktobar". Taj restoran smo izdali u zakup koji nam donosi veliki prihod za održavanje čitavog memorijalnog kompleksa. Drugo, taj objekat ugošćava turističke grupe koje obilaze kompleks. Ne postoji gradska odluka kojom je muzika zabranjena na području Šumarica - rekao je direktor Spomen-parka Slavoljub Jovanović.
Vlasnik drugog objekat u svoju odbranu kaže da je država još posle Drugog svetskog rata odredila da se kao dan sećanja na kragujevačke žrtve obeležava 21. oktobar i da toga dana nikada ne svira muzika u Šumaricama, a da svih ostalih dana nije zabranjena.
Gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić nije odgovarao na pitanja ovim povodom.