Poskupelo meso, država uvela nova PRAVILA!

Jelena Mitrović | vesti 2018-06-18 15:44:02 2018-06-18 15:44:02

Obmanama proizvođača i trgovaca mesom je odzvonilo, jer je u petak na snagu stupio novi pravilnik o deklarisanju mesa i mesnih prerađevina.

Shutterstock

Međutim, uporedo s novim pravilnikom na snagu su stupile i nove cene mesa, pa građani za kilogram svinjetine, piletine ili ribe danas u proseku izdvajaju 10 do 15 odsto više nego prošlog utorka. 

Mesne prerađevine i proizvodi od ribe bili su prethodnih godina u samom vrhu pritužbi potrošača, i to ne bez razloga, pošto su brojne inspekcijske kontrole povlačile s tržišta meso prepuno vode, antibiotika, hlorida, fosfata. Trgovačke mahinacije podrazumevale su i mešanje domaće i uvozne piletine, a sve zarad veće zarade.

Sada je, kako tvrde nadležni, mesnim malverzacijama došao kraj, pošto je prošlog petka stupio na snagu pravilnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije i NALED-ovog Saveza za hranu i poljoprivredu, koji obavezuje trgovce i proizvođače da preciznije označavanje sastav i kvaliteta namirnica, a kupci će samim tim imati više informacija o hrani koju kupuju.

Činjenice

490 dinara je cena kilograma svinjskog buta

56 kilograma svinjskog mesa pojede godišnje stanovnik Srbije

740 dinara je cena kilograma junećeg buta

Novi pravilnik obavezuje proizvođače da na deklaraciji navedu sve sastojke, a uz naziv proizvoda da istaknu i da li proizvod sadrži vodu, i to za sve proizvode koji sadrže više od pet procenata vode. To, za potrošače zapravo znači da niko neće moći da ih vara na gramaži, prodajući im vodu umesto salame ili mesa.

Pored toga, pravilnik od proizvođača zahteva da obavezno navedu sadržaj soli, a ne, kao do sada, natrijuma, a rasvetliće i jednu od najčešćih zabluda s kojom su se suočavali kupci, verujući da kupuju prerađevinu od svinjskog mesa, kojoj su zapravo bili dodati proteini neke druge životinje.

Ovakav potez države rezultirao je s druge strane poskupljenjem mesa, i to za 30 do 50 dinara po kilogramu, pa je trenutna cena kilograma svinjskog buta između 460 i 490 dinara, karea i vrata od 430 do 460, a filea preko 700. Takođe, zbog povećanog izvoza, porasla je i cena junetine za 15 odsto.

Međutim, dobra vest je da nova poskupljenja svinjskog mesa ne treba očekivati i da su trenutne cene na maksimumu, objasnio je nedavno Petar Matijević, vlasnik istoimene kompanije, koja godišnje proizvede više od 100.000 svinja.

- Cena tovljenika je porasla sa 145 na 170 dinara po kilogramu. Tridesetak dinara povećana je i cena u maloprodaji, a razlog je nestašica svinja na domaćem tržištu. S jedne strane, prodavcima se ne isplati uvoz jer nas svinjetina iz Hrvatske, odakle tovljenike najviše uvozimo, košta 175 dinara po kilogramu. S druge strane, u Srbiji je u poslednje vreme povećana potrošnja svinjetine zbog rasta standarda - rekao je on.

Papović: Inspektorima dati veća ovlašćenja

Novi pravilnik o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane nimalo neće uticati da se smanje prevare potrošača, ako nema pravog inspekcijskog nadzora, smatra Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

- Potrošači najčešće ne mogu da definišu problem, ali sumnjaju u kvalitet mesa. U brojnim slučajevima proizvođači se reklamiraju kao 100 posto domaća farma, a kada pogledate tog koji se tako reklamira, vidite da je na listi najvećih uvoznika mesa - naveo je on i dodao:

- Treba napokon formirati generalni inspektorat i inspektorima dati veća ovlašćenja i plate, a ne da svaki prekršaj završi na sudu. Neophodno je uvesti kažnjavanje na licu mesta - rekao je on.

 

Expand player
Pogledajte više