Desanka Maksimović
Foto: Youtube/printscreen
Desanka Maksimović

Foto: Youtube/printscreen

Foto: Foto: Youtube/printscreen

Vraćanje poezije Desanke Maksimović u više razrede gimnazije naći će se na dnevnom redu redovne sednice Nacionalnog saveta, koja je zakazana za 26. jul. Postoji mogućnost da do toga dođe i ranije, kazao je juče za Novosti Radivoj Stojković, predsednik tog saveta.

- Očekujemo naredne nedelje konsultacije i do tada članovi NPS treba da se izjasne.

Vest o izbacivanju Desanke Maksimović, kao povod za preispitivanje i drugih izmena mastavnog programa, iskoristili su studenti srpske i komparativne književnosti sa Novosadskog univerziteta. Oni su i pokrenuli peticiju za vraćanje Desankine poezije.

Studenti nabrajaju šta je sve izbačeno iz gimnazijske nastave

Tako je iz prvog razreda izbačen Gundulićev "Osman", dok su Kišovi "Rani jadi" prebačeni u izborni deo.

Iz drugog razreda je izbačena Jakšićeva drama "Jelisaveta, kneginja crnogorsa", i roman "Bakonja fra-brne", dela Mopasana, Šandora Petefija, Mažuranića, Prešerna, a roman "Kad su cvetale tikve" postao je izborni.

Iz programa za treći razred je izbačen "Jazavac pred sudom" Petra Kočića, zbirka "Ex Ponto" Andrića, ali i Lorka, Verlen, Matoš, Cesarić, Cankar, Veljko Petrović... Više nema mesta ni za "Jamu" Ivana Gorana Kovačića, ni za poeziju Oskara Daviča, ali ni za Vinavera, Dedinca, Drainca i Rastka Petrovića.

Plan četvrtog razreda isključuje "Kalenić" Vaska Pope, "Vreme smrti" Dobrice Ćosića, dela Ćopića, Isakovića, Bećkovića, Ranka Marinkovića i Vesne Parun. Osim "Proljeća Ivana Galeba", u izborni deo programa su premeštena u izborni deo programa su i dela "Lelejksa gora" i Upotreba čoveka".



Komentari (1)

Staka Zulu

09.06.2020 07:35

Ne vidim razlog da se više u školama uči Vesna Parun, Ivan Mažuranić, Ivan Cankar, Ivan Goran Kovačić... Mi više nismo ista zemlja i samim tim ne treba da učimo literaturu drugih zemalja. To su druge zemlje!!! Naravno, ostaje opcija kao izborna literatura. Treba da kod mladih ljudi gradimo svest o srpskoj literaturi i poeziji!!! Iamamo dosta naših pisaca, peasnika, pa i slikara i drugih umetnika o kojima nema ni reči u školama, pa ni na fakultetima.