Otkriveno poreklo muškarca koji je predsednici HNV slao preteće poruke

Alo.rs/Informer/J.P. | vesti 2021-03-12 11:47:17 2021-03-12 11:47:17

Uhapšeni muškarac iz Subotice koji je uputio pretnje predsednici Hrvatskog nacionalnog veća Jasni Vojnić je, ni manje ni više, nego Hrvat! A zbog ovog dogođaja Hrvatska je uputila protestnu notu Srbiji i izrazila zabrinutost za bezbednost Hrvata u našoj zremlji.

Printscreen / Youtube

Policija je uhapsila jednu osobu zbog sumnje da je na privatan profil predsednice Hrvatskog nacionalnog veća u Srbiji poslala poruku preteće i uvredljive sadržine.

Uhapšen je K. T. (40) iz Subotice zbog sumnje da je učinio krivično delo ugrožavanja sigurnosti, a kako Informer.rs saznaje uhapšeni muškarac je Hrvat!

Kako se sumnja, on je pre četiri dana, na privatan profil predsednice Hrvatskog nacionalnog veća u Srbiji Jasni Vojnić, poslao poruku preteće i uvredljive sadržine.

Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova, saopštava subotička policija. Nakon toga će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Osnovnom javnom tužilaštvu u Subotici.

Zbog ovog dogođaja Hrvatska je uputila protestnu notu Srbiji i izrazila zabrinutost za bezbednost Hrvata u našoj zremlji.

Umesto da optužuju Srbiju za ugrožavanje prava i bezbednosti hrvatske nacionalne manjine, Hrvatima bi bolje bilo da preispitaju međusobne odnose pre podizanja nepotrebnih tenzija.

Hrvatska uputila notu Srbiji zbog pretnji Hrvata hrvatskoj manjini.

Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske (MVEP) juče je uputilo protestnu notu Srbiji, u kojoj je izrazilo zabrinutost zbog, kako je navedeno, brojnih pretnji, zastrašivanja i uvreda na račun predstavnika hrvatske nacionalne manjine u Srbiji posle zahteva da se hrvatski jezik uvede u službenu upotrebu.

Posle javne rasprave nastale nakon pokretanja procedure uvođenja bunjevačkog govora kao službenog jezika na području Grada Subotice, "predstavnici institucija hrvatske nacionalne manjine u Subotici izloženi su teškim uvredama, pretnjama i zastrašivanjima na društvenim mrežama", saopštilo je MVEP, a niko ne ni jednom rečju ne pominje da sami sebi prete!

Te pretnje su, navodi se u saopštenju, "prijavili nadležnoj policijskoj upravi u Subotici te očekuju od nadležnih tela Republike Srbije da im pruže odgovarajuću zaštitu, a počinitelje procesuiraju".

Shodno tome, kako se dodaje, MVEP je zatražilo informaciju od srpskog Ministarstva o postupanju nadležnih tela Srbije, kao i preduzetim merama na zaštiti bezbednosti predstavnika hrvatske zajednice u Vojvodini.

Na zvaničnu imejl adresu Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini jutros je stigla pretnja u kojoj nepoznati pošiljilac, pored ostalog, navodi da će ih "pobiti automatom", a pretnje je MUP-u prijavio predsednik DSHV Tomislav Žigmanov.

Pročitajte još:

Expand player
Pogledajte više