Skener rak bolest bolnica
Shutterstock
Skener rak bolest bolnica

Shutterstock

Ilustracija: Shutterstock

Mehanizam delovanja imunoterapije zasniva na otkrićima naučnika — dobitnika Nobelove nagrade za medicinu za 2018. godinu, izjavio je šef laboratorije Instituta za hemijsku biologiju i fundamentalnu medicinu sibirskog ogranka Ruske akademije nauka Dmitrij Stecenko.

„Tema našeg projekta je direktno povezana sa radovima dobitnika Nobelove nagrade za medicinu. Mi istražujemo istovremene efekte na nekoliko molekularnih meta koje se nalaze u ćelijama imunog sistema i odgovorne su za prepoznavanje ćelija raka. Planiramo sintetizovanje veštačkih molekula, čiji će zadatak biti da blokiraju ključne ’kontrolne tačke‘ i time povrate sposobnost T limfocita da napadaju ćelije tumora“, objasnio je Stecenko i dodao da postoji niz preparata za imunoterapiju raka koji se zasnivaju na monoklonskim antitelima, odnosno proteinskim molekulima koji su sposobni da blokiraju „kontrolne tačke“ odgovorne za imunosupresiju. Međutim, lečenje je veoma skupo i jedan od zadataka sibirskih naučnika je da učine preparat dostupnijim.

„Cilj našeg projekta je razrada pristupa proizvodnje lekova protiv raka koji neće biti manje efikasni od monoklonalnih antitela, ali će biti pristupačniji širokom spektru pacijenata obolelih od raka“, zaključio je Stecenko.

Pročitajte još:

Pored Instituta za hemijsku biologiju i fundamentalnu medicinu, u projektu učestvuju i Naučno-istraživački institut kliničke i fundamentalne imunologije sibirskog ogranka Ruske akademije medicinskih nauka (SO RAMN) i Institut za citologiju i genetiku SO RAN. Projekat je podržao Ruski fond za fundamentalna istraživanja u trajanju od tri godine.