Beograd, šetnja, građani, kafići
Tanjug/Tara Radovanović
Beograd, šetnja, građani, kafići

Tanjug/Tara Radovanović

Beograd, šetnja, građani, kafići, Foto: Tanjug/Tara Radovanović

Ima ih raznih - i jedno je zajedničko svim - bolje bilo kakva maska, nego biti bez maske u ovim okolnostima. Dobro je čuti da ima onih koji koriste svoje znanje kako bi nam omogućili što kvalitetniju i bolju zaštitu.

- Srebro nije nova stvar. Imobilisano srebro u platnu - e to je nova stvar. Suština je da se srebro imobiliše u vlakna, kako ne bi moglo da izgubi vrednost - rekao je za 150 minuta Prve TV Vukoman Jovanović, inovator koji je napravio maske sa česticama nanosrebra.

- Ovako, kad je fiksirano, zdravstveno su oni koji nose masku mnogo sigurniji. Masa ovakvog platna nije se promenila ni kada je potopljeno u vodu na temperaturi iznad 90 stepeni Celzijusa - dodao je.

Kako kaže, joni srebra nisu mogli da se identifikuju ni u rastvoru u kom su ispitivani. Osim toga, velika koncentracija nanočestica srebra po jedinici površine platna obezbeđuje visoku verovatnoću da se virus na putu kroz platno susretne sa nekom česticom srebra, što znači da su ove maske efikasnije od običnih hirurških.

Nosite li redovno maske?

 

- Kontakt virusa sa nanočesticama je ubitačan i za viruse i za bakterije. Štiti od svih vrsta patogena. Izučavana su mnoga antipatogena svojstva nanosrebra u rastvoru, naročito je efikasno protiv HIV virusa - kaže Jokanović.

Testovi su pokazali, takođe, da nijedna baterija koja je došla u dodir sa ovim nanosrebrom, nije preživela. Maska inače može da se nosi neograničeno puta, tvrdi Jokanović. Razlog je to što srebro ne gubi svojstva, a i kad ih izgubi postoji mogućnost regeneracije, mada je to i dalje u fazi eksperimentisanja.