Kupili stanove kešom, sad u panici da ne ostanu bez njih!

Centar za istraživanje korupcije | vesti 2017-04-20 23:07:28 2017-04-20 23:07:28

Zbog neisplaćenog duga za kredit od oko milion evra koji su firma investitor "S.A.B. Estetik - Vojvode Stepe 105" i njen vlasnik Stevan Buđić uzeli od banke vlasnici stanova u Vojvode Stepe 105 mogu da ostanu na ulici, iako su stanove uredno platili i tada nisu imali informacije o hipoteci na nepokretnostima koje kupuju.

Privatna arhiva

Stanari su se našli u panici kada su im službenici ProCredit banke došli na vrata i obavestili ih o hipoteci na njihovoj imovini, za koju nisu uopšte znali. Investitor od koga su kupili stanove i platili ih kešom još 2012. godine potpisao je ugovor o finansiranju izgradnje sa ProCredit bankom od oko 1,8 miliona evra, dajući istu zgradu u zalog, a da pritom nije obavestio kupce stanova.

Mućke u katastru?

Pitanje je ko i zbog čega nije upisao hipoteku skoro dve godine? Banka je odmah po potpisivanju ugovora sa Buđićem podnela zahtev za upis hipoteke u katastru nepokrenosti koji iz nekog razloga nije bio upisan gotovo dve godine. Navodno, nije postojala ni predmetna zabeležba, pa su kupci bili u zabludi da na nepokretnosti ne postoji nikakav teret sve dok ih banka nije obavestila o problemu. CIK je ovim povodom kontaktirao i katastar nepokretnosti Voždovac, ali odgovor nisu dobili.

 

Kako Buđić nije vratio kredit banci, a na nejasan način ni banka nije uspela da zavede hipoteku u katastru Voždovac, stanari su bili u neznanju o teretu na imovini, pa im sad preti gubitak krova nad glavom.

Buđić: Nisam kriv ni za šta

CIK je kontaktirao sa Stevanom Buđićem, vlasnikom firme investitora „S. A. B Estetik - Vojvode Stepe 105“, koji suprotno od izjava koje imamo iz ProCredit banke tvrdi da je zapravo postignut dogovor da se sve naplati preko njegove lične imovine. „Sve je to otišlo na sud, gde je isti odbio banku. Da sam ja kriv za bilo šta, banka bi to realizovala vrlo brzo“, tvrdi Buđić. On ističe da će sve biti pozitivno rešeno po stanare i da neće dozvoliti banci da na jednostran način reši problem, a da ne ispoštuje obaveze, iako nije naveo o kojim je to obavezama reč. Buđić takođe tvrdi da će sve biti rešeno, makar na kraju morao lično da kontaktira sa sedištem banke u Frankfurtu.

M. P., jedna od vlasnica stana, koju je zadesila ova neprilika, kaže da kada je kupila stan 2013. u katastru nije bilo nikakve informacije o hipoteci, već je ona zabeležena tek 2014, kada su svi stanovi bili prodati. Po sredi je, tvrdi, neka vrsta dogovora između investitora, nekog iz banke i iz katastra da se tek posle dve godine hipoteka zavede.

"Čuli smo da je jedan od službenika ProCredit banke dobio otkaz zbog ovog slučaja, ali od kakve je to nama koristi? Danas smo u situaciji da iako smo isplatili stan u celosti, kao i ostali stanari zgrade, banka može sutra da dođe i da nas sve izbaci na ulicu, što su nam i rekli pre nekog vremena da će učiniti", požalila se naša sagovornica i dodala da je ceo problem nastao „zbog toga što Buđić nije uplaćivao novac na namenski račun za vraćanje kredita banci, već je sav novac od prodaje stanova protivpravno zadržao za sebe i na taj način oštetio i banku i državu, jer nije platio porez, i sve nas kupce stanova za preko milion evra.

Vlasnici stanova kažu da su Buđić i Miroslav Osatović, punomoćnik preduzeća „S. A. B. Estetik - Vojvode Stepe 105” d. o. o., od njih dobili novac u gotovini za stanove, a ugovore sa kupcima je zaključivao Osatović.

Problem je nastao jer Buđić i Osatović nisu uplaćivali novac na namenski račun, niti su ga proknjižili u poslovnim knjigama, čime su pribavili imovinsku korist od oko milion evra. Šteta je nastala i po banku, koja ne može da naplati svoja potraživanja, ali je još veća šteta po kupce stanova, koji se sada nalaze u bezizlaznoj situaciji.

Oštećene i banka i država?

U zvaničnom odgovoru ProKredit banke CIK-u kaže se da je banka u potpunosti svesna činjenice da je ovaj slučaj dotakao mnoge, a prvenstveno kupce stambeno-poslovnog objekta. U odgovoru su istakli da banka od samog početka u ovom slučaju postupa u potpunosti u skladu sa zakonom, poštujući sve dogovorene rokove i poštujući sve odredbe ugovora koje su zaključili sa investitorima, i da će u narednom periodu postupati tako da se pronađe rešenje odgovarajuće za sve strane.

Iz banke su nezvanično rekli da je Buđić dužan popriličan iznos banci, a da je većina stanova kupljena u kešu, što su potvrdili i stanari zgrade Vojvode Stepe 105. Kako navode oni koji su u banci bili upoznati sa ovim slučajem, čak i bivši zaposleni ProCredit banke su u toj zgradi kupili stanove i kreditirali ih upravo u toj banci. Mimo onih koji su platili stanove u gotovini, i ovih zaposlenih u banci koji su se kreditno zadužili radi kupovine, bilo je onih koji su kupili stan plaćajući novcem od ušteđevine i to u ratama. Za ove poslednje se čak sumnja da su uplaćivali rate na račune koji nisu bili namenski, samim tim nisu prolazili kroz poslovne knjige, pa je moguće da je i država oštećena.

 

Expand player
Pogledajte više