Dara iz Jasenovca
Printscreen/RTS
Dara iz Jasenovca, Foto: Printscreen/RTS

Lik Ante Vrbana u filmu "Dara iz Jasenovca" oživeo je srpski glumac Igor Đorđević.

Ko je bio Ante Vrban?

Ante Vrban bio je bojnik (major) Ustaške vojnice i kasnije HOS, zamenik zapovednika logora Stara Gradiška za vreme Drugog svetskog rata. Pre rata je radio kao trgovački pomoćnik.

U logor Stara Gradiška je stigao 13. novembra 1941. i sa sobom doveo grupu uhvaćenih masona. Neko vreme je bio zamenik komandanta logora Mile Oreškovića.

Vrban je, za razliku od Filipovića i njegovih krvavih metoda, nedužne ljude ubijao gasom "ciklon B", agensom kojim su nacisti usmrtili milione žrtava.

Vrban je na ovaj način ubijao i decu, što dokazuju kako svedočenja malobrojnih preživelih logoraša, tako i transkript sa suđenja:

U kojem masovnom ubijanju ste još učestvovali?

- Učestvovao sam u masovnom ubijanju u Staroj Gradiški ne znam tačno kojeg meseca, u zimi, u januaru ili početkom februara 1942. godine. Pobijeno je 150, a možda i više Roma.

Kako ste vršili ubijanje?

- U ležećem stavu. Odvodili su ih i ubijali željeznim polugama-šipkama. Bilo je mnogo prisutnih, a među njima Luburić i Brkljačić.

Šta ste radili s decom?

- Deca su određivana za domove u Sisku, Zagrebu, Jaski Feričancima, a slabu decu sam otrovao.

Kako ste ih otrovali?

- Odveli smo ih u jednu sobu, nije bila velika ni 4 sa 4 metra. Onda sam pustio gas. Ciklon. Dece je bilo samo 63.

Kog uzrasta su bili?

- Bilo ih je od 2-10 godina, a możda i 12 godina.

Nakon ovog suđenja, Vrban je osuđen na smrt vešanjem.

Igor Đorđević: "Jedva sam prihvatio ulogu"

Glumac Igor Đorđević priznao je da je jedva prihvatio da odigra ulogu Ante Vrbana.

- Moja gotovo instinktivna reakcija na poziv reditelja da igram Vrbana, koji je na suđenju 1948. priznao da je srpsku decu trovao ciklonom, bila je okretanje glave - ne treba mi takva energija, takva karma, ko će u tu tamu zalaziti. Ali onda sam se zapitao: ko bi od nas bio običan čovek da je odgajan u nacističkoj Nemačkoj ili u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, da li bi on bio Šindler koji spasava Jevreje ili čuvar logora?

Dakle, vrlo je naivno i opasno misliti da bi mnogi od nas bili heroji, verovatnije je da bi većina šetala vučjake pored žice, ili se u najboljem slučaju pravila da ne vidi šta se događa. U prilog ovoj tvrdnji ne ide samo statistika, nego i relevantni naučni dokazi. Jer, kada je svet saznao za logore posle Drugog svetskog rata, moralo se to nekako objasniti. Da pomenem samo "Stanfordski zatvorski eksperiment" iz 1971. godine, koji je pokazao da će obični ljudi, ukoliko im date mogućnost da budu fašisti, nasilnici, vrlo brzo to i postati, a neki će u svom zlu, poput Urbana, potpuno poludeti.

Đorđević je jednom prilikom objasnio i šta ga je najviše uznemirilo u pripremi karaktera lika koji u filmu tumači.

- Ne verujem da u našoj kinematografiji ima takvih scena zločina kakve smo mi snimili. Usudio sam se da odigram takvog čoveka koji hladnokrvno baci gas u podrum pun dece i ode da večera - ispričao je Igor.

  Dužni smo bili da uradimo jedan ovakav uzvišeni i strašni film kakav je "Dara iz Jasenovca", zbog sećanja na mnoge nevine žrtve. Dužni smo to i zbog strašne opomene da je čovek i te kako sposoban da postane monstrum. Neka nam ovaj film bude živa opomena, da se nikad nikome ne ponovi.

Dara iz Jasenovca, Foto: Printscreen/RTS

"Muzičke stolice" za Srbe u logoru

Pored mnogobrojnih užasnih scena srpskih stradanja u ustaškim logorima koje su prikazane u filmu, jedna od najjezivijih koja je posebno naježila gledaoce u Srbiji, jeste scena sa samog početka filma kada Ante Vrban, koga u filmu tumači Igor Đorđević, organizuje "muzičke stolice" uz Užičko kolo, za Srbe i logoru.

U ovoj sceni u filmu, na njegov pljesak ruke, muzika se završava, a onaj ko u ovoj igri smrti nije uspeo da zauzme stolicu biva ubijen od njegove ruke, i to "srbosjekom" - vrstom noža, kako su ga Hrvati tada zvali, a kojim su klani logoraši hrvatskih koncentracionih logora tokom Drugog svetskog rata.

"Srbosjek"

Ono što je ovaj film otkrio je i oružje koje su koristili krvnici u logoru za ubijanje Srba, ali i Jevreja i Roma. Reč je o nožu koji su u NDH zvali "srbosjek", a koji je izmislio jedan od osnivača ustaškog pokreta i osvedočeni ratni zločinac Ante Pavelić.

Oružje je napravljeno tako što se na donjoj strani kožne narukvice nalazi zakrivljena oštrica kojom su klali zatvorenike.

Dara iz Jasenovca

Radnja filma "Dara iz Jasenovca" dešava se tokom Drugog svetskog rata, u periodu posle hrvatsko- nemačke ofanzive na Kozari, kada lokalno stanovništvo završava u koncentracionim logorima. Među njima je i desetogodišnja Dara sa svojom majkom i dva brata. O sudbini oca ne znaju ništa. Užas koji će preživeti preko Jasenovca do logora Stara Gradiška učiniće da Dara odraste preko noći. Darinu majku i starijeg brata ubijaju, a smisao njenog života postaje da sačuva život mlađeg brata.

Mnoga deca iz logora Stara Gradiška odvođena su u domove širom Nezavisne Države Hrvatske ili smeštana po porodicama, ali je veliki broj dece ubijen ili preminuo od posledica izuzetno teških uslova života u logoru. Darina sudbina je sudbina jednog deteta Kozare i kroz nju je ispričana sudbina dece Jasenovca.

Pored Igora Đorđevića, u filmu igraju i Marko Janketić, Vuk Kostić, Nataša Ninković, Biljana Čekić, Anja Stanić Ilić, Zlatan Vidović, Alisa Radaković, Petar Đurđević, Ana Lečić, Sandra Ljubojević, Jelena Mur, Nikolina Jelisavac, Tatjana Kecman...

Film "Dara iz Jasenovca" režirao je Predrag Gaga Antonijević, a scenario je napisala Nataša Drakulić.

PROČITAJTE JOŠ:

Komentari (1)

Katarina

22.02.2021 10:07

The film "Dara iz Jasenovac" did a lot for today's state of Croatia ... It taught her to be ... - ashamed ...! This can be seen from the persistent (to the point of unconsciousness ...!) Denial of the Holocaust committed by the Croatian Nazis in Jasenovac, and until yesterday the streets of Zagreb and other Croatian cities were given the names KILLERS and KILLERS from Jasenovac ...!? Kudos to the film's director: Predrag Antonijevic ...! He managed to ... - no one ...!