Sterilizacija
Rina
Sterilizacija domova u Čačku

Rina

Sterilizacija domova u Čačku, Foto: Rina

Često se na konferencijama za štampu na kojima govore državni zvaničnici i zdravstveni radnici spominju algoritmi i procedure, a jedna od najčešće upotrebljenih reči je "kontakt".

Algoritam je skup aktivnosti za postupanje sa licem kod koga je postavljena sumnja na infekciju izazvanu novim koronavirusom SARS-CoV-2.

Koji su slučajevi kada je taj algoritam potrebno primeniti?

Postoje mogući i verovatni slučajevi.

Mogući:

B. Pacijenti sa bilo kojom akutnom respiratornom bolešću i najmanje jedan od sledećih kriterijuma u periodu do 14 dana pre pojave simptoma: bliski kontakt sa potvrđenim ili verovatnim slučajem infekcije, ili rad u ili poseta zdravstvenoj ustanovi u kojoj su lečeni pacijenti sa potvrđenom ili verovatnom akutnom respiratornom bolešću.

Verovatni slučajevi:

Moguć slučaj (objašnjeno u gornjem pasusu) za kog je testiranje na novi korona virus SARS-CoV-2 bilo neodređeno ili kod kog je testiranje na PCR panelu za grupu korona virusa bilo pozitivno i bez laboratorijskog dokaza za infekciju drugim respiratornim patogenom.

Potvrđen slučaj:

Osoba kod koje je laboratorijski potvrđena infekcija novim korona virusom SARS-CoV-2, bez obzira na kliničke znake i simptome.

I u ovim definicijama često se spominju kontakti.

Injekcija vakcina

Shutterstock

Injekcija vakcina, Foto: Shutterstock

Šta su zapravo kontakti u kontekstu koronavirusa?

Zdravstveni radnik koji je:

- negovao pacijenta sa potvrđenom ili verovatnom infekcijom izazvanom novim korona virusom,

- radio sa zdravstvenim osobljem koje je bilo inficirano novim korona virusom,

- posećivao pacijente ili boravila u bliskom okruženju obolelog od infekcije izazvane novim korona virusom,

ili neko ko je:

- imao kontakt sa rastojanjem manjim od 1 metra u zatvorenom prostoru sa osobom koja je inficirana novim korona virusom,

- putovao zajedno sa osobom inficiranom novim korona virusom u bilo kom prevoznom sredstvu,

- boravio u istom domaćinstvu sa osobom inficiranom novim korona virusom u tokom perioda od 14 dana pre pojave simptoma kod inficirane osobe.

KORONAVIRUS INFORMATOR: Sve što treba znati

Mnogo je nepoznanica oko korona virusa, ali je još više poluinformacija koje kruže internetom. Zbog toga je Ministarstvo zdravlja pripremilo i odgovore na najvažnija pitanja o bolesti uzrokovanoj novim koronavirusom COVID-19.

Korona virus u Italiji

EPA/Mauro Scrobogna

Korona virus u Italiji , Foto: EPA/Mauro Scrobogna

KOJI SU SIMPTOMI?

Koji su simptomi infekcije koronavirusom i kako iz prepoznati, kao i šta raditi sa kontaktima osobe kod koje je postavljena sumnja na infekciju koronavirusom?

IMATE NEKE OD SIMPTOMA INFEKCIJE? NE IDITE SAMI KOD LEKARA!

ŠTA AKO...

Ministarstvo zdravlja objavilo je i set saveta i preporuka za kućnu izolaciju za sve one koji su možda bili izloženi koronavirusu, kao i za članove njihovih porodica. Evo kako se treba ponašati u tim slučajevima.

A KAKO DA SE ZAŠTITITE?

Pitate se kako da se zaštitite od infekcije koronavirusom? "Bapski lekovi" neće pomoći, ali osnovna higijena može da bude od velike koristi. Pročitajte šta još treba da radite i kako da se ponašate da smanjite rizik po sebe i druge.