8. mart
PR, Zelenilo Beograd
8. mart

PR, Zelenilo Beograd

8. mart, Foto: PR, Zelenilo Beograd

 

Osmog marta 1857. godine u Njujorku su u štrajk stupile radnice fabrike tekstila zahtevajući bolje uslove rada za žene. U štrajku na isti dan 1908. radnice su najpre bile zatvorene, a potom je izbio požar u kome je stradalo 129 žena. U znak sećanja na ovaj događaj, godinu dana kasnije u Njujorku je prvi put obeležen 8.mart.

Pročitajte još:

Na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena u Moskvi 1921. godine, odlučeno je da se 8. mart u celom svetu proglasi Međunarodnim Danom žena i na taj način ceo svet podseti na dugogodišnju borbu žena za njihova prava.

Tokom godina i decenija ovaj praznik je gubio svoju političku i ideološku karakteristiku. Danas, iako i dalje posvećen borbi žena za njihovu ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost ima i druge motive. Pre svega, za iskazivanje emocija prema „lepšem polu“.

Kult prema cveću gaji se od najstarijih vremena. U drevnom Egiptu, lotos je bio simbol ljubavi. U Tutankamonovoj grobnici pronađeni su buketi i venci od cveća. Dolina ruža Solomona svedoči o ljubavi Jevreja prema ružama. U Indiji Kini i Japanu posebna pažnja se poklanja cveću još od najstarijih vremena.

Bonton prilikom poklanjanja cveća

Kada se ide prvi put u posetu treba poneti buket cveća. Kasnije će biti dovoljan samo jedan cvet. Cveće u saksijama poklanja se samo poznatim osobama. Raskošni buketi nose se samo na značajnije jubuleje. Cveće se nikada ne nosi u službenu posetu. Ukoliko u posetu idu muškarac i žena, cveće uvek predaje muškarac. Bolesnici nikada ne treba darivati beo cvet, nikako mirisan, i ne više od jednog cveta. Za rođendane se poklanja skupoceno cveće, ali nikada više od tri cveta. Za rođenje deteta bira se najlepše i najskuplje cveće, omiljeno cveće majke.

Kako da cveće u vazi duže traje

Da bi cveće u vazi duže trajalo i bilo sveže, neophodno je pripremiti i vazu i cveće. Voda se sipa u čistu vazu, jakim mlazem vode, kako bi se stvorili mehurići od vazduha. Voda zatim treba malo da odstoji kako bi dobila sobnu temperaturu. Što se cveća tiče, sa stabljika obavezno treba ukloniti listove koji bi inače bili u vodi, zbog truljenja koje isparava iz listova, a koje sprečava otvaranje pupoljaka. Nakon toga, svaku stabljiku, bez obzira na vrstu cveta, treba skratiti za jedan do dva santimetra i to pod vodom, kako vazduh ne bi ušao u sprovodne snopiće i otežao kretanje vode do cvetova i pupoljaka.

Količina vode zavisi od vrste. Ruže vole punu vazu vode dok gerberima i lalama treba sipati samo do jedne trećine vaze. Gerbrima se voda menja svaki dan, a lalama ne treba menjati već samo dodavati vodu…

Ruže u vazi

Ruže su najomiljeniji poklon i u njima možemo uživati i 20 dana, ako pribegnemo ovom savetu:

Preporučujemo još:

Pre nego što se stave u vazu, ruže treba potopiti u posudu sa toplom vodom, do 40 stepeni i tu ih držati 15 do 20 minuta. Vrat cveta treba da bude potopljen, posebno ako nije dovoljno čvrst.

Nakon ovog vremena, pre nego što se ruže izvade iz vode, njihove stabljike treba skratiti kosim rezom, oko 2,5 cm.

Svako veče, vazu sa ružama treba premestiti na prohladno mesto.

Simbolika

Cveće se poklanja svakoj ženskoj osobi koju volite, u koju ste otvoreno ili krišom zaljubljeni, koju cenite ili poštujete - ženi, devojci, majci, sestri, koleginici. Ako želite da ukažete poštovanje opredelite se za beli cvet, za iskaz ljubavi odlučite se za crvenu ružu. Darivanjem roze cveća pokazaćete nežnost, žuta predstavlja ljubomoru muškarca iz ljubavi, a ljubičasta svedoči tugu koja je deo ljubavne žudnje. Zapravo, koju god emociju želite da prenesete, cveće je pravi izbor.