Deca dave jedni druge do nesvesti!

Informer | vesti 2016-09-15 00:07:04 2016-09-15 00:07:04

Među osnovcima u Srbiji sve je popularnija veoma opasna "igra davljenja".

Profimedia

Cilj "igre" je da jedno dete guši drugo sve dok ga ne onesvesti.

Internet je prepun stravičnih snimaka na kojima klinci umalo umiru posle davljenja, a Htina pomoć je zbog ove smrtonosne zabave već nekoliko puta intervenisala u našim školama.

Bizarna igra stigla je u Srbiju iz SAD preko Francuske, a njena poenta je da onaj koga dave izdrži toliko dugo da izgubi svest. Ako ne izdrži, "izgubio je" i ispada iz igre. Ceo ritual se snima i postavlja na Jutjub i društvene mreže, a dešavalo se da se ceo ritual završi i tragično.

Doktorka Nevenka Dimitrijević ističe da je nova igrica već neko vreme popularna među osnovcima u Srbiji.

 - Radim sa decom tog uzrasta, pa od njih naučim i saznam kakvim se opasnim stvarima bave. Tako sam saznala i za "igru davljenja", koja se obično igra za vreme odmora ili posle škole. Poenta nove igre je da dečaci i devojčice dave jedni druge i da što duže izdrže iz vazduha. Kada dođe do padanja u nesvest, igra je završena i prelazi se na druge učesnike. Da stvar bude gora, oni sve to snimaju telefonima i kače na društvene mreže. Prema rečima mojih kolega u nekim školama, Hitna pomoć je već nekoliko puta morala da interveniše zbog ove ludosti - objašnjava dr Dimitrijević.

Dečiji psiholog Branka Tišma smatra da je nova "igra davljenja" još jedan dokaz da naša deca ne znaju da razdvoje stvaran život od virtuelnog.

 - Razvoj interneta, društvenih mreža, bogata filmska industrija sa Zapada, rijaliiti programi, sve to pogubno utične na razvoj i ponašanje dece. Najugroženija su deca do 15 godina, jer su podložni manipulaciji, dokazivanju u društvu, praćenju trendova i poistovećivanju sa virtuelnim junacima, ne misleći o posledicama - rekla je Tišma.

Stradalo na stotine mladih

Evropski istraživački instituti sproveli su istraživanje, koje je pokazalo da 419 analiziranih video snimaka u kojima deca igraju "igru davljenja" imaju više od 22 miliona pregleda!

- Podaci govore da je ne desetine tinejdžera širom Britanije, Australije, Kanade i Amerike izgubilo život igrajući ovu bolesnu igru. Samo u Francuskoj je u poslednje tri godine umrlo više od 60 dece od posledica "igre gušenja". Čak 82 odsto dece u osnovnim školama čulo je za ovu igru i to uglavnom od drugova koji tu igru smatraju zabavnom - navodi se u istraživanju.

 

Expand player
Pogledajte više