dabrovi, tamiš,
Alo
dabrovi, tamiš,

Alo

dabrovi, tamiš,, Foto: Alo

 

Poslednji dabar odstreljen je u Srbiji početkom 20. veka i od tada im se u domaćim vodama gubi svaki trag. Tako je bilo više od 80 godina. Krajem juna ove godine, njihovo prisustvo u delu Potamišja primetili su članovi Udruženja ljubitelja životinja i prirode „Zelene šape“ iz Tomaševca. Kako kažu za „Alo!“, nedavno su u Tamišu uočili nekoliko izglodanih stabala.

Simpatični glodari poznati iz crtaća i stripova na život uz vodu odlučuju se samo ukoliko su vodotokovi zdravi, a njihovo prisustvo je najbolji znak da je neka reka čista i nezagađena. Tim više raduje vest da su u delu Potamišja, konkretnije kod sela Tomaševac, uočeni i te kako vidljivi tragovi prisustva dabrova.

dabrovi, tamiš,

Alo

 

- Dabrovi su se doselili u deo Potamišja u kojem smo tokom desetak godina posadili na stotine sadnica. Dabrovima se očigledno to dopalo i odlučili su da dođu u deo koji čuvamo, održavamo i negujemo, a činjenica je da oni dolaze isključivo u čiste reke - ističe za „Alo!“ Aleksandra Radojčić, zastupnica Udruženja „Zelene šape“.

Naime, kako kaže, jedan komšija joj je rekao da je uočio dabrove, nakon čega je i sama naišla na tri oborene sadnice topole u reci i na jednu izglodanu čije je stablo spremno za pad u Tamiš. O ovim divnim bićima koja su se pojavila u Potamišju obavestila je i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.

dabrovi, tamiš,

Alo

dabrovi, tamiš,, Foto: Alo

 

- Najveći graditelji u životinjskom svetu oborili su stabla, a ujedno su se i osladili korom drveta. Mužjaci dabrova i mladunci su inače zaduženi da donose materijal, dok ženke prave brane. Dabrovi su noćne životinje i nismo ih videli, ali sve jasno ukazuje na njihovo prisustvo, što su mi i potvrdili u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode nakon dostavljenih fotografija - navodi Aleksandra Radojčić.

Tamiš

Printscreen

 

Novi stanovnik Potamišja je s turističkog gledišta i te kako dobrodošao i svakako predstavlja još jedan razlog za posetu netaknutoj prirodi i čarobnom okruženju reke.

PROČITAJTE JOŠ:

 

 

 

- Svakako da ćemo nastaviti da pošumljavamo ovaj lokalitet, ali uz dolazak dabrova ovo je velika dodatna stimulacija da pomažemo prirodi, koja bukvalno vapi da joj se pomogne. Da nije pecaroša, koji zajedno sa Udruženjem „Zelene šape“ brinu o ekologiji ovog dela Potamišja, ne bi bilo ni drugog divljeg sveta, čija populacija raste, a bilo je potrebno samo malo dobre volje i priroda koju ne remeti čovekov negativni uticaj - ističu u Udruženju ljubitelja životinja i prirode „Zelene šape“ iz Tomaševca. 

 Istrebljeni zbog krzna i mesa

Nažalost, u Srbiji je dabar nestao u prvim godinama 20. veka, a ljudi su ga istrebili zbog krzna i mesa, koje je u to vreme važilo za delikates. Poslednji primerak dabra odstreljen je u Srbiji 1920. godine na Dunavu, a nizom aktivnosti vraćen je 2004, kada je, zahvaljujući donaciji iz Nemačke, naseljen u Specijalni rezervat prirode „Zasavica“. Tamo se nalazi i najpoznatija brana u Srbiji, dugačka 30 metara i visoka 180 centimetara.

 

Paprene kazne

Dabrovi spadaju u strogo zaštićenu vrstu životinja i Zakonom o zaštiti prirode predviđene su kazne od 500.000 do 2.000.000 dinara za one koji ih ugroze.