Vrućina
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock/ilustracija

Do ponedeljka uveče nad regionom pretežno sunčano i veoma do ekstremno toplo, najtopliji deo regiona bi trebao biti Panonski deo Srbije i Hrvatske, jug Hercegovine i jug C.Gore. Iznad ovih predela bi se noćni minimumi često držali preko +23 stepena Celzijusa, dok bi maksimumi bili od +35 do +39, lokalno i oko +40 stepeni Celzijusa, piše meteorolog Marko Čubrilo u novoj prognozi vremena za Srbiju.

Duvaće slab, do umeren južni vetar. Od nedelje do ponedeljka uveče duž Jadrana jugo, jači na otvorenom moru dok će u Srbiji biti tople košave, koja nad jugom Banatan na udare može biti i vrlo jaka.

Samo ponegde može biti retkih pljuskova i to pre svega nad planinskim delom regiona kao i na njegovom severu, navodi se.

U ponedeljak će ka nama uticaj širiti sekundaran ciklon koji će se formirati nad Đenevskim zalivom. Obzirom na doba godine sistem će biti dosta jak tako da će usloviti značajniju promenu vremea. U ponedeljak krajem dana bi prvo severnom Jadranu, jugozapadu, zapadu i severozapadu Hrvatske, severnom delu srednjeg Jadrana i zapadu BiH doneo jaču destabilizaciju atmosfere uz gmljavinske pljuskove, a biće uslova i vremenske nepogode.

- Detaljnije o tim nepogodama sutra kada procene visokorezolucionih modela postanu pouzdanije. U toku noći ka utorku te nestabilnosti bi se preko središnje Hrvatske i BiH trebale širitri dalje na istok i usloviti grmljavinske pljuskove i moguće lokalne nepogode. Snaga tih nestabilnosti dosta varira između pojedinih modela ali preovlađuje signal da bi one mogle biti dosta jake - objašnjava meteorolog.

U utorak pred zoru te nestabilnosti bi trebale stići i do istoka Srbije ali se tamo glavnina pogoršanja očekuje tek u utorak posle podne kada bi ove moglo biti snažnih pljuskova i oluja. Sa nestabilnostima vetar u okretanju na jak do olujan severozapadni smer, dok je trenutno rizik od pojave superćelijskih oluja povišen li ne tako visok kao u toku jula i sutra uveče ili tek u ponedeljak ujutro ćemo imati pouzdaniju procenu rizika od pojave ovih sistema.

U utorak na zapadu i severozapadu regiona osetno svežije, oko +22 stepena Celzijusa, a na jugu i dalje toplo, oko +33 stepena Celzijusa, stoji u prognozi.

U sredu i četvrtak će se ciklon preko našeg kopnenog dela regiona polako premeštati dalje na severoistok donoseći dalje osveženje uz nestabilno vreme i povremene pljuskove. Vetar umeren, a u zoni pljuskova i jak severozapadni, dok će se sredinom nedelje dnevni maksimum kretati od +19 do +26 stepeni Celzijusa uz znatno svežije noći.

Početkom septembra se očekuje jačanje anticiklona uz stabilizaciju i otopljenje ali se povratak velikih vrućina više ne očekuje.

- Procena količne padavina još uvek jako varira ali kod većine modela stoji signal da bi vrlo veliku količinu padavina (za ovo doba godine) trebao dobiti veći deo Jadrana i predeli u njegovom zaledu što bi bilo posledica uticaja sekundarnog ciklona, nad kopenim predelima će sve zavisiti od snage lokalnih pljuskova jer smo i dalje u konvektivnom režimu padavina gde na malom prostoru mogu postojati ogromne razlike i možda će se do sutra uveče proračuni akumulacije polako uskladiti - kaže Čubrilo.

Ono što je izvesno da će ovo pogoršanje u velikoj meri zahvatiti i Jadran te sve koji tamo letuju u toku sledeće nedelje na žalost mogu očekivati dosta loše vreme.

Dugoročno gledano do oko 05.09. uglavnom suvo i toplo uz dnevne maksimume od +26 do +31 stepena Celzijusa, što je iznad proseka ali nije ekstremno toplo, dok bi zatim moglo uslediti novog pogoršanje.

Do utorka ostaje veoma do ekstremno toplo, a zatim sledi promena vremena koja najverovatnije označava kraj vrlo toplih, letnjih, dana, zaključuje Čubrilo.


PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading