VELIKI BROJ VERNIKA ISPRED CRKVE SVETE PETKE Beograđani poranili po lekovitu vodu  (FOTO)
Tanjug

Vernici su se u njoj okupili još u 5 sati, kada su se formirali redovi. U dvorištu, gde se seče kolač, dosta je vernika koji danas slave, ali i onih koji su došli da ispoštuju ovaj praznik. Mnogi ovaj dan proslavljaju kao drugu slavu, jer im je Sveta Petka pomogla.

Dragica Stanković, slavi Svetu Petku iz dva razloga, i ne prođe ni godina a da ona ne dođe u ovu svetinju na Kalemegdanu.

 

- Ovde sam zato što je danas Sveta Petka, koju slavimo, a i zato što nas je ona spasila. Uzeću, naravno, i Svetu vodicu - rekla je Dragica Stanković i svima poželela srećnu slavu, a zatim poručila:

- Stalno da dolazite u ovu crkvu.

Jedna od vernica ne slavi prepodobnu Paraskevu, ali svake godine na današnji dan seče kolač.

- Mi danas ne slavimo, ali svake godine donosimo kolač i sečemo ga za zdravlje. Na jučerašnji dana nam je sin operisan, bio je u bolnici i ovo je u znam zahvalnost - rekla je ona.

Svake godine u ovu crkvu dolazi i Dragan Šišić, koji, takođe, iz nje ne izlazi bez Svete vodice.

- Slavimo, inače, Svetu Petku. Svake godine dolazimo u ovu crkvu. Kako običaj nalaze svake godine dođemo ovde, prečemo kolač, a onda dalje redom svi ostali običaji. I, svake godine uzimamo svetu vodicu - kaže Šišić.

ocent na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu jerej Sava Milin najpre je poželeo srećan praznik svima, podsetio nas da je Sveta Petka velika zaštitnica Srba, ali nam i otkrio da se u ovu svetinju vernici skupljaju i svakog petka, a ne samo 27. oktobra.

- Mnogi dolaze svakoga petka kada iznosimo deo moštiju Svete Petke u Crkvi Ružici na Kalemgdanu, ali je danas poseban praznik zato što 27. oktobar sam dan kada se Sveta Petka praznuje. Ne zna se mnogo o Svetoj Petki. Živela je na prelazu 10. na 11. vek u Epivatu nedaleko od Carigrada, a to je današnja Turska. Ono što je značajno da su mošti Svete Petke krajem 15. i 16. veka bile cele u Srbiji ali su pod najezdom Sulejmana 1521. godine mošti poneli Srbi sa sobom i nalaze se u Jašiju. Samo deo moštiju, dva prsta sačuvana su ovde i njih iznosimo - kazao je jerej Sava Milin.

On kaže da je najvažnije ovaj dan obeležiti svetom liturgijom.

- Nas sve je okupio Bog i mi proslavaljamo Svetu Petku. Najvažnije je što imamo dve liturgije, prvu u 6,30 sati kod kapele Svete Petke a drugu u Crkvi Ružici u 9 ujutro - rekao je jerej Sava Milin i objasnio da se danas, pošto je četvrtak, ne posti.

Kapela Svete Petke se nalazi u Donjem gradu Beogradske tvrđave i podignuta je na mestu čudotvornog izvora, u neposrednoj blizini crkve Ružica, podignute posle 1867. godine. Izvor lekovite vode nalazi se u samom oltaru kapele. Sadašnja kapela je sagrađena 1937. godine po projektu arhitekte Momira Кorunovića. Njane unutrašnje zidove i svodove pokrivaju mozaici, koje je 1980-83. godine izradio slikar Đuro Radulović.

Interesantan je podatak da je okolina tadašnjeg Beograda bila prekrivena gustom šumom, tako da je izvora bilo na sve strane. I tada je ovaj izvor Svete Petke bio jači nego danas.

 

 

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading