Dualno obrazovanje pravi pogodak: Ovo su najtraženije profesije
EPA/MATTEO CORNER

 

Raspored sektorskih sastanaka

•    18. oktobar - sektor građevine, IT, hemijska, gumarska i industrija nemetala

•    20. oktobar - metalska, elektro, drvoprerađivačka industrija, energetika i rudarstvo

•    22. oktobar - prehrambena industrija, stočarstvo i prerada stočarskih proizvoda, biljna proizvodnja

•    25. oktobar - kreativna industrija, saobraćaj, tekstil, odeća, koža i obuća

•    27. oktobar - turizam i trgovina

- U školskoj 2022/2023. godini u planu je sedam novih profila - elektrotehničar telekomunikacija, rukovalac poljoprivredne mehanizacije, kulinarski tehničar, vodoinstalater, tehničar industrijske robotike, galanterista i izrađivač hemijskih proizvoda. Đaci koji žele da se školuju po dualnom modelu moći će da biraju ukupno 59 dualnih obrazovnih profila - objašnjava Ana Stojanović, rukovodilac Službe za dualno obrazovanje i obrazovne politike PKS.

Po dualnom modelu, koje čini pet procenata celokupnog srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji, trenutno se školuje 8.000 učenika u 150 škola i u 700 kompanija. Najatraktivniji su profili bravar-zavarivač, tehničar mehatronike, tehničar za kompjutersko upravljanje (CNC) mašina i modni krojač, a među prvima koji su podržali ovaj način školovanja su kompanije: Tifani, Merkator S, Agromehanika, Inmold, Energotehnika Južna Bačka, Elektromontaža Kraljevo.

Obostrana korist

Neophodnost da se formalni obrazovni sistem prilagodi potrebama privrede za kadrovima podstakla je razvoj dualnog obrazovanja. Na obostranu korist kompanija i učenika ohrabruje se učenikova produktivnost i motivisanost za sticanje veština.

- Kroz dualni model nastave znanje se stiče u školi i u kompaniji. U zavisnosti od obrazovnog profila za koji se učenik opredeli, već u prvom razredu može početi da odlazi u kompaniju na učenje kroz rad. Đaci od samog početka školovanja usvajaju praktična i primenljiva znanja u realnom radnom okruženju, a po završetku, učenik se može zaposliti kod poslodavca, pokrenuti sopstveni posao ili nastaviti dalje školovanje - dodaje Stojanovićeva. 

Po uzoru na najrazvijenije

Po ugledu na najpoznatije i najuspešnije evropske sisteme dualnog obrazovanja, koji se realizuju u Austriji i Nemačkoj, i Srbija je kao prva država u regionu usvojila Zakon o dualnom obrazovanju 2017. godine, čija je puna primena počela 1. septembra 2019. godine.

Prilikom prijavljivanja za dualno obrazovanje, poslodavci podnose izjavu o spremnosti za uključivanje u dualno obrazovanje i zahtev za akreditaciju. Prateću dokumentaciju za akreditaciju poslodavci dostavljaju najkasnije do 15. decembra, elektronskim putem na mejl: obrazovanje@pks.rs ili na adresu Privredne komore Srbije, Resavska 13-15, Beograd. Više informacija poslodavci mogu dobiti na internet stranicama https://pks.rs/ i https://dualnoobrazovanje.rs/.

Sve prijave poslodavaca biće objedinjene u Plan potreba privrede koji PKS dostavlja Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Konačnu odluku o strukturi upisa i odobrenim dualnim profilima doneće MPNTR objavljivanjem Konkursa za upis učenika u srednje škole, koji se očekuje krajem marta 2022. godine.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading