Crveni meteoalarm
Foto: Printscreen/Shutterstock/Alo ilustracija

Centar anticklona nalazi se nad severnom Evropom, a u sklopu njega po istočnom obodu ka našem području konstatno struji hladna vadzušna masa.

Jutra su vrlo hladna, uz mraz i temperature i do minus 10 stepeni, dok je tokom dana prohladno, uz temperature od 4 do 9 stepeni, što su ujedno i prosečne temperature za ovo doba godine.

Slično vreme očekuje se i narednih dana, ali će u petak i tokom vikenda duvati i pojačan jugoistočni vetar, u košavskom području jak, a na jugu Banata i u Podunavlju sa olujnim udarima od 80 km/h.

Uticaj snažnog anticklona nastaviće se i tokom sledeće sedmice, tako da se ne očekuje bitnija promena vremena.

Jutra će biti ponovo vrlo hladna, uz slab do umeren, ponegde i jak mraz, dok će tokom dana temperature biti u skladu sa kalendarom i kretaće se od 5 do 10 stepeni.

hladno vreme

Foto: Shutterstock

 

Dakle, nebo nad Srbijom bar najmanje do sredine februara biće bez značajnije oblačnosti i bez padavina.

Zahvaljujući anticklonu koji će dominirati evropskim kopnom, svi cikloni, oblačni i padavinski sistemi premeštaće se rubnim predelima, pa će na udaru kiše, snega i jakih vetrova biti oblast Atlantika, sever Skandinavije, sever Rusije, oblast Crnog mora, Kavkaza, delova Mediterana i severa Afrike.

Prema trenutnim prognozama, sušni period mogao bi da potraje tokom većeg dela februara, uz ozbiljan deficit padavina, ali i snega.

Kako već duže vremena nije bilo snega, planinski predeli do 1.500 metara nadmorske visine već uveliko su ostali bez snežnog pokrivača i ima ga na većim visinama poput Kopaonika i drugih planina gde ga ima od 10 do 20 cm. Čak ni planinski predeli u narednom perioodu neće dobiti sneg.

Sve u svemu i ostatak februara za sada ne obećava po pitanju one prave zime sa snegom, bar zasigurno ne narednih desetak dana.

BONUS VIDEO

(Telegraf)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading