Srbi telima brane „Trepču”!

Jelena Đondović | vesti 2016-10-09 20:32:33 2016-10-09 20:32:33

Srbi će telima braniti “Trepču”!

Marko Đurica

Nakon odluke prištinskih vlasti da bukvalno otmu Rudarsko-metalurški kombinat “Trepča” Srbi sa Kosova neće sedeti skrštenih ruku, već će masovno izaći ispred “Trepče” i svojim telima sprečiti da u nju uđu samoprozvani novi vlasnici!

Kako “Alo!” saznaje, nenasilni otpor, poput barikada koje su pre nekoliko godina bile na prelazu Jarinje i Brnjak, uz diplomatsku borbu u Ujedinjenim nacijama i Briselu, među Srbima na Kosovu i Metohiji ocenjeni su kao zasad najbolje oružje protiv uzurpatora.

Vučić sa ministrima i ambasadorima

Premijer Srbije Aleksandar Vučić obavio je juče niz konsultacija uoči konačne odluke o postupanju države u slučaju “Trepče” i Sporazuma o telekomunikacijama. Sednicu Vlade planiranu za danas premijer je odložio za sutra, kako bi imao više vremena za konsultacije. Vučić je razgovarao sa ambasadorima nekoliko zemalja koje bi mogle uticati na rešavanje ovih pitanja kao i sa ministrima unutrašnjih poslova Nebojšom Stefanovićem, odbrane Zoranom Đorđevićem, rada Aleksandrom Vulinom, kao i sa Markom Đurićem.

 

Kako sami kažu, čekajući zasedanje hitne sednice Saveta bezbednosti UN, ukoliko do njega dođe, Srbi će se samoorganizovati, jer “Trepča” je od ključne važnosti za opstanak Srba na KiM. Osim toga rudnici „Crnac“ i „Belo brdo“ (vidi mapu) dobrim delom ulaze i na teritoriju centralne Srbije što još više zaošttrava ovaj problem.

- Ukoliko bi nam i “Trepču” uzeli, oterali bi i ovo malo Srba što je ostalo ovde. Zato ćemo izađi ispred Kombinata i goloruki poslati poruku da se nje nećemo odreći, da nam je ne mogu uzeti. Stajaćemo tu koliko god bude potrebno, ali nećemo dozvoliti da nam je otmu. Sever Kosova je ionako odsečen, jedino ga ta “Trepča” drži u životu, tu je zaposlena većina ljudi i egzistencija 3.000 porodica zavisi od nje - kaže za “Alo!“ Srbin iz severnog dela Pokrajine, koji je spreman da zajedno sa ženom i decom, komšijama i prijateljima izađe da zaštiti srpsku imovinu na KiM.

Saznanja “Alo!” potvrđuje i izjava direktora Kancelarije za KIM Marka Đurića, koji je juče rekao da su građani jedinstveni u stavu da odbrane “Trepču”. On je rekao je da je Vlada zauzela politički stav, a da treba da donese i formalnu odluku kako bi proglasila nevažećom odluku kosovskih institucija o konfiskaciji “Trepče”. Đurić je istakao da Srbija neće ćutati i da će nastaviti da brani svoje interese i bori se da sačuva “Trepču” i svoju imovinu, jer smatra da je to jedino ispravno. On je objasnio da kosovske vlasti pokušavaju da se domognu imovine koja se meri milijardama evra.

- Naša poruka je jasna, mi ne priznajemo odluke o konfiskaciji - rekao je Đurić, dodajući da on predlaže da se formalno poništi takva odluka i da bi o tome danas trebalo da se razgovara u Vladi. Takođe smatra da treba pomoći Fondu za razvoj Srbije, koji je većinski akcionar “Trepče”, kako bi pokrenuo arbitražni postupak. Đurić je objasnio i da traži sednicu SB UN iz racionalnih i diplomatskih razloga.

- Ako u Briselu ne može da se razgovara, moramo pokazati alternativno mesto za razgovor - smatra Đurić i dodaje da to neće rešiti sve probleme, ali je obaveza Srbije da pokrene njihovo rešavanje.

 

Napustili Skupštinu Kosova

Poslanici Srpske liste odlučili su juče da do daljnjeg zamrznu učešće u radu skupštine Kosova, zbog donošenja Zakona o “Trepči”. U SL smatraju da su Srbi na KiM suočeni sa jednom od najtežih i potencijalno najopasnijih situacija u poslednjih deceniju i po, a od odluka koje ovih dana budu donosili zavisiće ne samo političke sudbine predstavnika SL već i sudbina srpskog naroda u toj pokrajini. Naveli su, takođe, da odbijaju da budu svojevoljne žrtve aparthejda na KiM.

 

Otimanje rudnika smrt za sever Kosova

Politički analitičar Dragomir Anđelković, govoreći o važnosti “Trepče”, za “Alo!“ kaže da bi njen gubitak bukvalno bio gubitak Kosova. - O značaju “Trepče” i tome koliko je ona važna najbolje govori činjenica da je nacistička Nemačka kada je okupirala Jugoslaviju 1945. godine odbila da “Trepča” pripada italijanskoj okupacionoj zoni, odnosno Velikoj Albaniji. Čak je vojnim snagama sprečila Italijane da u tu zonu uđu. Dakle, to je toliko važan rudnik, sada ne radi punim kapacitetom, ali dugoročno gledano, radi se o prvorazrednom rudniku i najvećem kapacitetu ekonomskom za privlačenje investitora na sever i uopšte ostanak Srba ne severu. Ako bi se otela “Trepča” Srbima, odnosno Srbiji, i došla pod kontrolu Prištine, to bi bio gubitak najvećeg resursa za sever. Takođe, Albanci bi mogli da počnu da dovode radnu snagu pod izgovorom da je to ekonomska migracija, da naseljavaju stanovništvo i da posle nekoliko godina promene etničku strukturu severa Kosova. Trepča je i ekonomski bitna sa opstanak i sa druge strane, to bi Albancima bila poluga za naseljavanje severa i eliminisanje Srba sa severa. Ako se izbugi “Trepča”, mi gubimo poslednje ostatke Kosova. „Trepča“ mora da se sačuva, inače, u suprotnom, mi smo izgubili Kosovo - upozorava Anđelković.

Save

Expand player
Pogledajte više