DA LI SE SEĆATE? Te godine Nole je prvi put osvojio Australijan open, ali najbolji meč na turniru odigrao je drugi Srbin!
EPA/JULIAN ABRAM WAINWRIGHT

Pre 14  godina u trećem kolu Otvorenog prvenstva Australije naš teniser Janko Tipsarević susreo se sa tada prvim teniserom sveta Rodžerom Federerom.

Janko je u ovom duelu bio potpuni autsajder, ali pokazao je naš teniser čuvenom Švajcarcu da nema šale s njim.

EPA/Barbara Walton

Već u prvom setu bilo je jasno da Tipsa neće biti lak zalogaj za Federera. Srbin je startovao sjajno, a prvi set je dobio rezultatom 7:6.  Sledeći set takođe je otišao u taj-brejk, ali tada je bio uspešniji Rodžer.

Maratonska bitka se nastavila, a oba igrača su na sve načine pokušavala da nađu način da poraze svog protivnika. Tipsarević je uspeo da sa brejkom prednosti uzme treći set što ga je dovelo novog vođstva. Ipak, četvrti set je uzeo Federer (6:1), a onda je usledio neizvesni epilog ovog teniskog maratona.

EPA/JOE CASTRO

Nije se predao Tipsa, silovito je krenuo u finalnom setu. Igrao se gem za gemom, Janko je briljirao, ali ipak Federer je još jednom pokazao svoj šampionski mentalitet.

Bio je Janko na korak od jednog od najvećih podviga u istoriji tenisa, ali Rodžer je pokazao pribranost i uspeo je posle više od četiri sata igre da finalni set dobije rezultatom 10:8.

Iako nije došao do pobede, Janko je napravio veliki podvig. On je kao 64. teniser sveta ozbiljno uzdrmao tenisku legendu koja je tada bila u naponu snage.

Zanimljivo je da je upravo na tom turniru, Novak Đoković došao do svoje prve grend slem titule pobed Žo Vilfredom Congom.