Srbija Škotska
EPA

EPA

Srbija Škotska, Foto: EPA

Nismo videli Evropsko prvenstvo punih 20 godina, nećemo ga videti ni 2021. Mnogi bi rekli da bolju šansu nismo ni mogli da zamislimo. Ne tako atraktivan protivnik, domaći teren, pobede protiv favorizovane Norveške i nova energija u selekciji "orlova"... Sve je to stalo u 120 minuta utakmice protiv Škotske i sve je to bilo uzalud.

Da li je Srbija zaslužila da prođe na Evropsko prvenstvo?

Istina, bilo je blizu, baš blizu i eliminacije i prolaza na Evropsko prvenstvo. Sigurno da će svaki strastveni navijač u Srbiji sada reći da mu je ova utakmica skratila život za nekoliko godina, ali baš ovakvu dramu na Marakani trebalo je preživeti. Nema sumnje da će se o promašaju Mitrovića pričati možda jednako kao o prečki Mijatovića protiv Holandije.

EPA

Gubila je naša selekcija do 90. minuta, onda se uzdigla iz pepela i bukvalno iz prve prave prilike pogodila preko Luke Jovića, koji je bio tako blizu da postane junak čitave naše države. Prodisali su "orlovi" baš u tom momentu, počeli da prikazuju u produžecima sve ono što do tada nisu, ali su se penali ispostavili kao kobni.

Istina, bili su bolji Škoti do tog 90. minuta, stvorili su više prilika. Tokom prvog dela igre "orlovi" su uspeli da priprete samo preko Saše Lukića kome je Aleksandar Mitrović odlično odložio loptu, a vezista Torina za malo bio neprecizan. Nisu ni gosti Bog zna kako pretili, ali jesu kontrolisali utakmicu.

Naplata dobre igra došla je u 52. minutu kada Kristi ostavio Predraga Rajkovića bez šanse. Stativa mu je dodatno pomogla da oteža posao našem golmanu i donese prednost gostima. Tada se nastavio pritisak rivala, pretili su u nekoliko navrata, ali nisu uspeli da zadaju završni udarac našoj selekciji.

"Orlovi" su prodisali ulaskom Filipa Mladenovića i kasnije Luke Jovića koji su pretili u nekoliko navrata i nagoveštavali ono što će se desiti u 90. minutu. Napadač Real Madrida naterao je goste da odlože radovanje i glavom posle centaršuta Mladenovića pogodio za veliku radost čitave nacije.

Tada se videla velika želja kod igrača Ljubiše Tumbakovića. Mogli su da reše sve u produžecima da Maršal nije sjajno branio pokušaje Gudelja i Mitrovića. Bilo je jasno da će pobednika odlučiti penali, a tamo su Škoti bili i više nego smireni i sigurni. Pogađali su gotovo neodbranjive udarce, a najbolji strelac naše selekcije Aleksandar Mitrović zakazao je u presudnom momentu i promašio poslednji penal pa je tako junak Maršal odveo Škotsku na Evropsko prvenstvo posle 23 godine.

Nama preostaje da se nadamo da ćemo to takmičenje videti u bliskoj budućnosti. Do tada...

Pitali smo vas pre meča: Kakav će biti ishod meča Srbija - Škotska? Evo i rezultata:

SRBIJA - ŠKOTSKA 1:1 (0:0) 4:5 posle penala

Jović u 90. minutu za Srbiju - Kristi u 52. minutu za Škotsku

Stadion: Rajko Mitić (Beograd), Sudija: Antonio Laoz (Španija)

Žuti kartoni: Milenković, Gudelj, S. Mitrović (Srbija) - Galager (Škotska)

SRBIJA: Rajković, Milenković, S. Mitrović (od 108. Spajić), Gudelj, Lazović, Kostić (od 59. Mladenović), Maksimović (od 71. Jović), Lukić, Sergej Milinković-Savić (od 71. Katai), Tadić, Mitrović.

ŠKOTSKA: Maršal, Robertson, Mektomini, Galager, O Donel (od 117. Grifits), Tirni, Mekgin (od 85. Meklin), Džek, Kristi (od 87. Paterson), Mekgregor, Dajks (od 83. Mekburni).

4:5 - Neeeeeeeeeeeee! Kakva šteta! Maršal brani šut Mitroviću i šalje Škotsku na Evropsko prvenstvo!

4:5 - Meklin odličan. Sada je velika odgovornost na Mitroviću.

4:4 - Maršal je pročitao Kataija, ali je vezista bio i više nego precizan. Idemo dalje!

3:4 - Mekburni siguran, šut u desnu stranu koji Rajković nije mogao da odbrani.

3:3 - Gudelj šalje loptu u jednu, golman Maršal ide u drugu stranu. Nastavlja se drama.

2:3 - Mektomini pogađa sam ugao, prednost na strani gostiju.

2:2 - Uuuuh! Dobro je! Jović je šutirao, Maršal zakačio loptu, ali ona ide u mrežu.

1:2 - Mekgregor slično kao njegov saigrač, ista strana. Opet vode Škoti.

1:1 - Tadić odličan!

0:1 - Grifits siguran, Rajković je zakačio loptu, ali nedovoljno!

Penali - Škoti prvi šutiraju!

KRAJ! GLEDAĆEMO PENALE NA MARAKANI!

120. minut - Još jedan minut nadoknade.

117. minut - Izmena kod gostiju. O'Donel prepušta mesto iskusno Grifitsu.

115. minut - Katai je još jednom probao, sada je njegov šut išao pravo u golmana Maršala koji lako hvata loptu.

111. minut - Jović je pretio, ali lopta ide pored gola.

108. minut - Povredio se Stefan Mitrović koji neće moći da nastavi meč. Umesto njega u igri je Uroš Spajić.

106. minut - Počeo je drugi produžetak!

KRAJ PRVOG PRODUŽETKA!

104. minut - Sada i Katai preti. Njegov udarac ide pored desne stative gola Škotske.

99. minut - Uuuuuuh, bilo je baš blizu! Gudelj je probao sa 20 metara, ali brani Maršal.

98. minut - Pritiska Srbija sada, Škoti se uspešno brane.

92. minut - O'Donel je pretio, a Rajković uspeo da loptu izbaci u korner.

91. minut - Počeo je prvi produžetak na Marakani.

KRAJ! IDEMO U PRODUŽETKE!

90. minut - Još dva minuta nadoknade.

90. minut - GOOOOOOOOL! LUKA JOVIĆ! Odlično je ispratio centaršut Mladenovića naš napadač i doneo dugo čekano izjednačenje!

87. minut - Treća promena kod gostiju. Izlazi strelac gola Kristi, a na terenu je Paterson.

85. minut - Sada je bilo jako blizu! Mladenović je centrirao, a Jović pripretio glavom posle odličnog skoka. Ipak, lopta ide pored gola.

84. minut - Sve je manje vremena, a Srbija nikako da pripreti gostima.

83. minut - Dve izmene pravi selektor Škotske. Mekburni menja Dajksa, dok je Mekgin prepustio svoje mesto Mekllinu.

72. minut - Zaspala je odbrana Srbije, ali sva sreća pa Kristi to nije kaznip. Žuti karton nakon toga za Stefana Mitrovića zbog faula na strelcu prvog gola.

71. minut - Dve promene u redovima naše selekcije. Jović menja Nemanju Maksimovića, dok je Katai na terenu umesto Milinković-Savića.

70. minut - Milenković je pretio! Bilo je blizu! Štoper Srbije pogađa samo spoljni deo mreže nakon centaršuta Tadića.

69. minut - Mekgregor preti sa nekih 25 metara. Dobar šut, ali lopta ide pored gola.

66. minut - Za sada igra naše selekcije ne obećava. Škoti su i dalje konkretniji i bliži drugom pogotku.

59. minut - Prva promena u reprezentaciji Srbije. Umesto Filipa Kostića na terenu je njegov imenjak Mladenović.

57. minut - Kao da su Škoti odlučni da postignu još jedan pogodak. Kristi je ponovo pretio, sada je Rajković sačuvao mrežu.

52. minut - GOOOOL! Kristi pogađa i dovodi goste u prednost! Loša reakcija naše odbrane!

51. minut - Mnogo sreće sada za Srbiju! Dajks je odlično zalomio dvojicu naših reprezentativaca i odlično proigrao Robertsona koji nije dobro šutirao i prebacio ceo gol.

49. minut - Start Nemanje Gudelja sa leđa i žuti karton za našeg reprezentativca.

46. minut - Počelo je drugo poluvreme!

44. minut - Kao Milenković, sada i Galager zbog sličnog starta dobija žuti karton.

32. minut - Prete Škoti preko Mekgina. Izbio je ofanzivac gostiju pred gola Rajkovića, ali je dobro intervenisao naš golman.

28. minut - Ovaj deo igra pripada "orlovima" koji su uspeli da preuzmu kontrolu igre. Sada su oni ti koji diktiraju tempo meča.

23. minut - Prva velika prilika za Srbiju! Aleksandar Mitrović je primio loptu u šesnaestercu Škotske i odložio je Saši Lukiću koji šutira, ali lopta prolazi malo pored desne stavive.

20. minut - Za sada bez pravih prilika na obe strane, Škotska nešto konkretnija i za sada ima veći posed lopte.

12. minut - Prvi nešto konkretniji pokušaj za Škotsku. Pokušao je Mektomini sa velike udaljenosti iz slobodnog udarca, ali slabo je to za Rajkovića.

10. minut - Prva javna opomena na melu i to za Nikolu Milenkovića nakon što je udario rivala laktom.

20.45 - To je to! Čekanju je došao kraj! Utakmica je počela!

20.31 - Podsetićemo vas da se igra samo jedna utakmica te će u slučaju nerešenog rezultata uslediti produžeci pa penali, ako bude neophodno.

20.29 - Ono što bi moglo da pokvari utakmicu u Beogradu jeste kiša koja je počela da pada neposredno pred početak.

20.15 - Pogledajte i motivacionu poruku koju je pripremio portal "Alo.rs":

20.02 - Evo kako vizuelno izgledaju postave dve reprezentacije:

uefa.com

Srbija Škotska, Foto: uefa.com

19.55 - Pod imenom Srbije do sada smo se dva puta sastali sa selekcijom Škotske. Bilo je to u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2014. godine u Brazilu. Na gostujućem terenu bilo je 0:0, dok su "orlovi" pod trenerom Sinišom Mihajlovićem slavili u Novom Sadu sa 2:0. Tada je oba gola postigao momak koga večeras neće biti u ekipi zbog korona virusa - Filip Đuričić.

EPA

19.42 - Pitali smo naše sugrađene šta oni misle može li Srbija do Evropskog prvenstva. Pogledajte šta su rekli:

19.30 - Evo i startnih 11 Škotske:

Maršal, Robertson, Mektomini, Galager, O Donel, Tirni, Mekgin, Džek, Kristi, Mekgregor, Dajks

19.25 - Gledajući prvu postavu "orlova" nekoliko stvari se izdvaja. Zanimljivo je da će na mestu štopera večeras igrati Nemanja Gudelj, dok je u startnih 11 i Saša Lukić. Takođe, vidan je i izostanak Aleksandra Kolarova.

19.22 - Selektor reprezentacije Srbije Ljubiša Tumbaković odlučio se za sledećih 11 igrača:

Rajković, Milenković, S. Mitrović, Gudelj, Lazović, Kostić, Maksimović, Lukić, Sergej Milinković-Savić , Tadić, Mitrović.

19.00 - Dobro veče i dobrodošli na blog našeg portala posvećen finalnom meču plej-ofa Lige nacija između reprezentacija Srbije i Škotske. Uz alo.rs uživo pratite dešavanja sa beogradske Marakane.