More
Foto: Printscreen

Globalni prosečan nivo mora porastao je za oko 0,76 centimetara od 2022. do 2023. godine, skoro četiri puta više nego prethodne godine, objavila je NASA u četvrtak, 21. marta, pripisujući "značajan skok" moćnom fenomenu El Nino i klimatskim promenama.

Analiza NASA-e zasnovana je na više od 30 godina satelitskih posmatranja, sa početnim lansiranjem satelita 1992. godine, a poslednjim 2020. godine. Sve u svemu, nivo mora je porastao za oko 10 cm od 1993. godine. Stopa rasta se takođe ubrzala, više nego udvostručivši se sa 0,17 cm godišnje u 1993. na sadašnju stopu od 0,43 cm godišnje.

„Trenutne stope ubrzanja znače da smo na pravom putu da dodamo još 20 centimetara globalnog srednjeg nivoa mora do 2050. godine“, rekla je Nađa Vinogradova Šifer, direktorka NASA-inog tima za promenu nivoa mora i programa za fiziku okeana u Vašingtonu. Prema njenim rečima, to bi bila duplo veća promena u naredne tri decenije u odnosu na prethodni vek, stvarajući budućnost u kojoj su poplave daleko češće i katastrofalne nego danas.

Neposredni uzrok ovakvog skoka je El Ninjo, koji je zamenio La Ninju od 2021. do 2022. godine, kada je nivo mora porastao za oko 0,20 cm. El Nino je prirodni vremenski fenomen povezan sa poremećajem u obrascima vetra koji znači toplije temperature površine okeana u istočnom i centralnom Pacifiku.

El Ninjo, koji se javlja u proseku svake dve do sedam godina, obično traje devet do 12 meseci i može izazvati ekstremne vremenske prilike kao što su požari, tropski cikloni i dugotrajne suše.

Nasuprot tome, La Ninja je vremenski obrazac koji karakterišu neobično niske temperature u Tihom okeanu. „U godinama El Nina, mnogo kiše koja bi inače padala na kopno završi u okeanu, privremeno podižući nivo mora“, rekao je Džoš Vilis, istraživač nivoa mora u NASA-inoj Laboratoriji za mlazni pogon (JPL).

Ali postoji i jasan ljudski trag vidljiv u ovom ubrzanom trendu. „Dugoročni skupovi podataka poput ovog 30-godišnjeg satelitskog zapisa omogućavaju nam da razlikujemo kratkoročne efekte na nivo mora, kao što je El Ninjo, i trendove koji nam govore kuda ide nivo mora“, rekao je Ben Hamlington iz JPL-a.

Tehnološke inovacije donele su veću tačnost merenja tokom godina. Na primer, radarski visinomeri odbijaju mikrotalase od površine mora, a zatim beleže vreme potrebno da se signal vrati nazad do satelita, kao i jačinu povratnog signala. Oni takođe proveravaju svoje podatke sa drugim izvorima kao što su merači oseke i satelitska merenja atmosferske vodene pare i Zemljinog gravitacionog polja.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading