"ČESTO NE STIGNEŠ NI VODU DA POPIJEŠ" Srbin opisao radni dan u Nemačkoj, "sve je programirano u minut"
Tanjug/Zoran Žestić

Otkako se EU proširila na istok, razlika u platama između Istoka i Zapada dovodi to toga da Poljaci, Mađari, Rumuni i Bugari dolaze da rade u Nemačku.

Nekoliko meseci ovde, pa nekoliko meseci kod kuće – uvek ista vrteška „mobilnih radnika“ – kako ovde zovu radnike iz drugih zemalja EU koji se ne preseljavaju trajno u Nemačku.

Od tada je uspostavljen čitav sistem koji ljude dovodi na rad u Nemačku, a da oni pritom ne uživaju ista prava kao lokalni radnici.

I kod nas se godinama se priča o radu u Nemačkoj, prednostima i manama, zaradi i uslovima rada. Uglavnom se o odlasku u ovu zemlju govorio kao o "begu u bolji život", a da li je to tako?

Jedan internet korisnik iz Srbije, koji je godinama u ovoj zemlji, otkrio je kako zapravo izgleda realnost i satnica kada ste zaposleni u nemačkoj fabrici i prenosimo ga u celosti:

"Sa nepunih 20 otišao sam kod roditelja u Nemačku. Po tadašnjem zakonu maloletan, a služio sam vojsku. Punoletstvo je bilo sa 21 godinu. Za par meseci sredim sve papire, i nađem posao iz oglasa.

Dotle sam malo radio na crno. Teško mi je bilo da ustanem u 04.30h, pa sam se navikao. Radi se od 06 sati.

Ako dođes u 05.50 - već je kasno - ne stigneš ništa, presvlačenje, kafa itd.

U 06.01 mašine zuje kao da je 10.00 sati.

08.55 - 09.00 peru se ruke.

09.00-09.10 doručak.

Vreme za doručak pada na teret poslodavca.

11.55 peru se ruke.

12.00-12.30 - ručak (tih pola sata odrađujemo).

U toku rada nekada nema vremena ni vodu da piješ, a ako hoćeš u toalet zoveš brigadira da te zameni (nije ograničeno koliko puta).

Ko na takvu i sličnu disciplinu ne želi da se navikne, neka ostane ovde. Uslovi rada su ekstra, ista temperatura i leti i zimi. Prekovremeni se plaća i par dana pre se najavi i nije obavezan, samo ono iz ugovora.

Kad se radi - radi se, a kad odeš kući - niko te u vezi posla ne uznemirava".

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading