Usred šume, na mestu gde se planinski pejzaž Gorskog kotara polako preliva u ličke predele, krije se kuća koja izgleda kao da je ispala iz bajke. Kamena mlinica pretvorena u dom stoji tik uz kanjon reke Bistrice, toliko blizu vodi da se njen žubor čuje kao stalna muzika u pozadini. U blizini je i pećina Zala, duga kilometrima, a iz stene se u dvorište sliva izvor koji pravi malo prirodno jezerce.

Domaćin Nikola kaže da su mu za ovu kuću nudili neverovatne stvari – čak tri hotela u Dubaiju. Nije pristao.
I kada se vidi gde se nalazi i kako izgleda, postaje jasno zašto.

„Kupili smo je pre dvadeset godina. Čovek mi je tada rekao: ‘U mojoj porodici mlin je bio 300 godina, videćemo koliko će u tvojoj’. Te reči nikad nisam zaboravio“, priseća se Nikola.

Kuća je smeštena u zaseoku Perići, daleko od buke i saobraćaja, okružena šumom i stenama koje je prirodno štite sa jedne strane, dok je s druge zatvara reka. Ima svega 58 kvadrata, ali deluje kao čitav svet za sebe – prizemlje sa otvorenim ognjištem i potkrovlje sa balkonom koji gleda pravo u krošnje.

Obnova je rađena prema starim fotografijama iz 1932. godine, kako bi se sačuvala autentičnost. Masivni kameni zidovi dole, drveni sprat gore – spoj tradicije i pametnog rešenja, jer je kuća podignuta taman toliko da je reka nikada ne može ugroziti.

Iako izgleda kao da je iz nekog drugog vremena, unutra ima sve što je savremenom čoveku potrebno: struju, brz internet, klimatizaciju, grejanje na drva i ekološki sistem za prečišćavanje vode. Luksuz ovde nije u zlatu i mermeru, već u miru, tišini i pogledu kroz staklene zidove koji brišu granicu između sobe i šume.

Nameštaj je ručno pravljen – orah, divlja kruška, lanene zavese, mesingane slavine. Sve odiše toplinom i pažljivo biranim detaljima, bez kiča i bez viška.

U dvorištu je terasa, livada za igru, pečenjara i senica za druženje, ali glavna atrakcija je drveni hot tub na samoj obali reke. Bez struje, bez hemikalija – zagreva se na drva, a kupanje pod zvezdanim nebom, uz zvuk slapa, izgleda kao scena iz filma. Nekoliko koraka dalje nalazi se i prirodni „hladni bazen“ u samoj reci za one hrabrije.

Ova kamena kuća danas nije samo smeštaj – postala je destinacija sama po sebi. Ljudi iz celog sveta dolaze ne zbog kreveta, već zbog osećaja. Zbog sporijeg ritma, tišine i onog retkog utiska da su bar na par dana tačno tamo gde treba da budu.