3 NAJŠARENIJA MESTA NA SVETU Ovde iznenađuje eksplozija boja, a lokalne legende su neverovatne

Ova tri mesta, svako na svoj način, pokazuju kako boje mogu transformisati okruženje, ispričati priču i postati neodvojivi deo identiteta.
Vilemštad, Kurasao
Glavni grad Kurasaoa je pravi kaleidoskop boja smešten u srcu Kariba.
Njegova arhitektura, pod snažnim holandskim uticajem, čini ga jednim od najprepoznatljivijih gradova na svetu, a njegovo istorijsko jezgro je s pravom zaslužilo mesto na Uneskovoj listi svetske baštine.
Vilemštad su 1634. godine osnovali Holanđani, a njegove zgrade odražavaju prepoznatljiv kolonijalni stil prilagođen tropskim uslovima. Od 1997. godine, istorijsko područje Vilemštada je zaštićeno od strane UNESKO-a kao izvanredan primer kolonijalnog trgovačkog i administrativnog naselja.
Foto: Shutterstock
Legenda kaže da je početkom 19. veka tadašnji guverner, Albert Kikert, naredio da se zgrade ofarbaju u sve boje osim bele. Navodno je patio od migrena izazvanih odsjajem sunca sa belih fasada, pa je ova odluka, doneta iz zdravstvenih razloga, postala estetski zaštitni znak grada.
Grad je podeljen na nekoliko distrikta, od kojih su najpoznatiji Punda, Otrobanda, Pitermai i Šarlo, svaki sa svojim jedinstvenim šarmom i pričom.

Foto: Shutterstock
Obavezno posetite plutajući most kraljice Eme, tvrđavu Rif (sada pretvorenu u tržni centar sa restoranima) i sinagogu Mikve Izrael-Emanuel, najstariju kontinuirano korišćenu sinagogu u Americi.
Burano, Italija
U Venecijanskoj laguni, poput dragulja razbacanih po tirkiznoj vodi, nalazi se Burano - ostrvo koje će vas osvojiti na prvi pogled svojim neverovatno šarenim kućama. Poznato po tradiciji izrade čipke i intenzivnim bojama, Burano je mesto gde svaka uličica priča svoju priču.
Foto: Shutterstock
Uz Murano, poznato po staklu, i Torčelo, Burano je jedno od najživopisnijih ostrva u laguni, a njegova tradicija izrade čipke datira još iz 15. veka.
Najpopularnija legenda kaže da su ribari počeli da farbaju svoje kuće u jarke i lako prepoznatljive boje kako bi se mogle videti kroz gustu maglu koja često okružuje lagunu. Na taj način ribari su osigurali bezbedan put kući.
Foto: Shutterstock
Druga, smešnija priča tvrdi da su boje pomagale ribarima, poznatim po svojoj sklonosti ka dobrom vinu, da ne propuste kuću nakon povratka iz krčme. Navodno su žene čak vezale komad tkanine iste boje oko ruke pre nego što bi izašle na zabavu.
Danas vlasnici kuća ne mogu proizvoljno da biraju boju fasade. Postoji specifičan sistem i paleta boja koju je odobrilo lokalno veće, a svaka promena zahteva zvaničnu dozvolu.
Postoji i teorija da su kuće bile drugačije ofarbane kako bi se porodice lakše razlikovale, s obzirom na to da je na ostrvu bilo mnogo ljudi sa istim prezimenom.
Bu-Kap, Kejptaun
Na padinama Signal Hila, sa pogledom na užurbani centar Kejptauna, nalazi se Bu-Kap, naselje koje pulsira životom i bojama.
Nekada poznat kao Malajska četvrt, Bu-Kap je istorijsko srce malajske kulture Kejptauna i obavezna destinacija za sve posetioce Južnoafričke Republike.
Foto: Shutterstock
Šarene fasade kuća, od jarko ružičaste do limun žute i tirkizno plave, smatraju se izrazom slobode. Nakon ukidanja ropstva 1834. godine, bivši robovi, kojima je ranije bilo dozvoljeno da žive samo u kućama ofarbanim u belo dok su bili iznajmljeni, počeli su da farbaju svoje domove u vesele boje u znak proslave svoje novostečene slobode.
Područje se može pohvaliti najvećom koncentracijom predindustrijske (pre 1850.) arhitekture u Južnoj Africi i najstariji je sačuvani stambeni kvart u Kejptaunu.

Foto: Shutterstock
Bu-Kap je izbegao uništenje tokom aparthejda, delimično zahvaljujući naporima da se očuva „malajski karakter“ područja, iako su nemuslimanski stanovnici nasilno iseljeni.
U maju 2019. godine, devetnaest lokacija unutar Bu-Kapa proglašeno je nacionalnim lokalitetom baštine, a celo područje je zaštićeno.
Šareni gradić je danas živahna i jedinstvena zajednica, koja se suočava sa rastućim cenama nekretnina, što preti očuvanju autentičnog karaktera.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)