novčanik
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Mnoge privlače niže cene, raznovrstan asortiman i mogućnost da naruče proizvode koji nisu dostupni u lokalnim prodavnicama. Iako dostava može predstavljati dodatni trošak, ukupna cena često ostaje povoljnija nego u fizičkim radnjama.

Ipak, jedan od najvećih nedostataka online kupovine jeste što kupci ne mogu fizički da pregledaju i isprobaju proizvod pre nego što ga kupe.

Ovu manu najbolje ilustruje priča jedne korisnice koja je preko popularne platforme Shein naručila naizgled običan kožni novčanik. Nakon nekoliko dana korišćenja, kartica joj se zaglavila unutra.

Kada je pokušala da je izvuče, pocepala je tkaninu – i tada je usledio šok. Novčanik je bio napravljen od reciklirane kutije za testiranje na COVID-19!

Ovu bizarno otkriće podelila je na TikToku, gde je snimak prikupio više od 12 miliona pregleda.

„Kad ti se kartica zaglavi u novčaniku sa Sheina, pa shvatiš da je napravljen od kutije za test na koronu“, napisala je uz snimak.

Isprva je izgledao kao klasičan kožni novčanik – spolja glatka imitacija kože, iznutra grublja tkanina. Ali kada ga je pocepala, ispod je otkrila otisak kutije sa natpisima koji su jasno ukazivali da se radi o ambalaži za COVID testove.

U komentarima su se javili i drugi korisnici koji su imali slična iskustva sa jeftinim proizvodima sa Sheina:

„Za ime Boga, isekao sam novčanik sa Šeina i bio je napravljen od kutije keksa. Natpis nije bio ni na engleskom!“

Devojka je ipak odlučila da sve okrene na šalu i pohvalila Shein zbog reciklaže, a mnogi pratioci su se složili – makar je „ekološki osvešćeno“. S druge strane, bilo je i onih koji su kritikovali praksu jeftine proizvodnje, ističući da su radnici koji prave ove proizvode verovatno izuzetno slabo plaćeni.

Platforme kao što su Shein, Temu, AliExpress i druge postale su izuzetno popularne, naročito među mladima, studentima i svima koji traže pristupačne cene. Nude sve – od garderobe i šminke, do kućnih potrepština i elektronike – po znatno nižim cenama nego lokalne prodavnice.

Međutim, niska cena često znači i niži kvalitet. Proizvodi mogu biti nefunkcionalni, drugačiji od onog što je prikazano na slikama ili napravljeni od loših materijala. Povrat robe je neretko komplikovan i skuplji od same kupovine.

Kako se zaštititi prilikom online kupovine?

Da biste izbegli neprijatna iznenađenja, važno je da se informišete pre svake kupovine:

  • Pročitajte recenzije i komentare drugih kupaca
  • Pogledajte realne fotografije proizvoda
  • Proverite ocene prodavca
  • Budite svesni da „nerealno povoljno“ često znači „previše dobro da bi bilo istinito“

Kupovina preko interneta može biti odlična stvar – ali samo ako ste oprezni, informisani i spremni na kompromise. Jer, kako pokazuje primer novčanika od kutije za test, ponekad se iza savršene slike krije vrlo nesvakidašnja realnost.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading