običaji
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Na Vaskršnji ponedeljak nastavlja se praznično veselje i hrišćanska radost. To je jedan od onih dana kada pravi vernici ne bi smeli da zaborave najvažnije – da nastave da se raduju, okupljaju sa najbližima i dele tu radost. Prema narodnom verovanju, oni koji to zanemare i ne nastave sa slavljem – kao da prkose Bogu i Hristu. A takvima, kako se kaže, u životu „neće ići kako treba“.

Ovo je vreme kada se okuplja rodbina, čak i iz daljih krajeva, kako bi zajedno proslavili nastavak praznika.

U mnogim mestima organizuju se litije, uključujući i Hilandar. Tamo, rano ujutru, nakon liturgije u hramu, monasi izlaze iz manastira noseći svete crkvene predmete, predvođeni ikonom Presvete Bogorodice Trojeručice. U tišini i molitvi, pevajući tropare, kreću u povorku ka važnim mestima: Krstu cara Dušana, spomen-obeležju Bogorici podignutom tamo gde je uginula mazga koja je iz Jerusalima donela čudotvornu ikonu, zatim ka kosturnici gde se čuvaju kosti upokojenih monaha, pa se zatim vraćaju u hram.

Stari običaji: Momci traže buduću mladu

U nekim delovima Vojvodine, na Vaskršnji ponedeljak se zadržao jedan neobičan i veseo običaj. U prepodnevnim satima, momci spremni za ženidbu obilaze devojke za udaju – fijakerima, uz tamburaše ili sami svirajući neki instrument. Uz smeh i pesmu, sa sobom obavezno nose posudu sa vodom.

Kada dođu kod devojke, polivaju je vodom – što simbolično predstavlja spiranje grehova i pripremu za udaju. Verovalo se da, što više vode momak potroši, to je veća šansa da je baš nju izabrao za svoju buduću suprugu. Zbog toga se ovaj dan u narodu često zove i Vodeni ponedeljak.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading