Netaknuta kočija ukrašena erotskim scenama pronađena je u ruševinama kod Pompeje

Alo.rs/K.Ć | Razbibriga 2021-03-02 15:40:37 2021-03-02 15:40:37

Gvozdeno vozilo sa četiri točka za jednu do dve osobe jedinstveno je, ističu stručnjaci Arheološkog parka Pompeja

Tweeter prin. screen

Gvozdeno vozilo sa četiri točka za jednu do dve osobe jedinstveno je, ističu stručnjaci Arheološkog parka Pompeja.

Kočija je pronađena u vili u mestu Civita Giuliana, severno od Pompeje, a koristila ju je rimska elita za ceremonijalne svečanosti. Ima bronzane ukrase u obliku erotskih scena muškaraca i žena.

Pre nekoliko godina na istoj su lokaciji pronađeni ostaci tri konja, od kojih je jedan još bio zauzdan. Lokalitet su obišli i lopovi, iskopavši nekoliko tunela kako bi ga opljačkali.

“Pompeji nas i dalje zadivljuju svojim otkrićima i tako će biti još puno godina jer još treba iskopati 20 hektara”, rekao je talijanski ministar kulture Dario Franceschini u vezi otkrića.

 

Pompeja je bila veoma uspešan i napredan grad pre nego što ga je uništila erupcija vulkana Vezuv 79. godine. Ova prirodna katastrofa zabeležena je kao jedna od najvećih u ljudskoj istoriji, a vulkanska erupcija ubila je preko 2,000 ljudi i životinja koje su se tu našle.

Vulkanski pepeo koji je prekrio grad, doveo je do toga da vreme za njegove stanovnike stane, a arheolozima je pružilo obilje podataka o životu antičkih ljudi.

Naša preporuka

 
Expand player
Pogledajte više