Saturnov mesec
Printscreen/Youtube
Saturnov mesec

Printscreen/Youtube

Saturnov mesec, Foto: Printscreen/Youtube

Sonda „Kasini“ proletela je pored Saturnovog meseca 2017. godine i ispitivala je refleksiju svetlosti sa njegove površine kako bi utvrdila kakva jedinjenja postoje na njemu, prenosi „Nju sajentist“. Na Reji, najvećem Saturnovom mesecu, kao i na nekim drugim, uočena su jedinjenja koja apsorbuju ultraljubičastu svetlost.

„Pitali smo se šta bi to moglo da bude, a prvo smo mislili da se radi o nekoj vrsti leda. Bilo nam je potrebno mnogo vremena da utvrdimo o čemu se radi“, kaže Amanda Hendriks, sa Instituta za planetarne nauke u Kaliforniji.

Ona i njene kolege potom su istraživale u laboratoriji kako različita jedinjenja reflektuju svetlost i otkrili su da dva reaguju na isti način kao ono nađeno na Reji: hidrazin i hlor. Međutim, kako kaže Hendriks, teško je verovati da bi hlor mogao da se nađe na površini Reje.

Sa druge strane, hidrazin, koji se koristi kao raketno gorivo, mogao je da nastane od elemenata koji su prisutni na Reji, ali mogao je da dođe i iz atmosfere susednog meseca Titana. Naučnici veruju da hidrazin nije mogao da dođe na Reju iz samog „Kasinija“, iako ga on koristi kao gorivo, ali nije uključivao motore u blizini Saturnovog meseca.

„To je moguće objašnjenje, ali i dalje tražimo za odgovorom na pitanje kako se hidrazin našao na Saturnovom mesecu. Taj odgovor mogao bi da bude rešenje i nekih drugih hemijskih procesa koji se događaju u celom Saturnovom sistemu, ali i drugde u svemiru“, kaže Hendriks.