zmija
Shutterstock, ilustracija
zmija

Shutterstock, ilustracija

zmija, Foto: Shutterstock, ilustracija

Samo sledite sledeća uputstva. Dr Jelena Milanović, pomoćnik direktora za medicinska pitanja Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kragujevac kaže da je savet - bez panike, možda i na prvom mestu.

– Najčešće mesto ujeda je noga i skočni zglob, u 90 odsto slučajeva. Pacijenti najčešće kažu da su hodali i slučajno zgazili zmiju. Ona ih onda, braneći se, ujede. Na mestu ujeda zmije vide se dve rupice, obično na rastojanju od jedan do 1,5 centimetara. U najvećem broju slučajeva ne krvare.

Sukob zmije i guštera

Youtube/Printscreen

Sukob zmije i guštera , Foto: Youtube/Printscreen

– Zatim treba da se na mesto ujeda stavi hladna obloga, ali ne led jer on izaziva neke fiziološke mehanizme koji na duže staze mogu negativno uticati na ranu. Dovoljna je najobičnija krpa ili maramica, koja se ukvasi hladnom vodom, da se uspori cirkulacija i rasejavanje otrova kroz organizam – objašnjava dr Jelena Milanović.

Ono što je do sada pacijete zbunjivalo jeste da li mesto ujeda treba podvezivati ili ne. Doktorka kaže da se po tom pitanju ni sručnjaci ne slažu.

– Ako se podvezuje, treba to uraditi širokom trakom, najmanje od pet centimetara, delom odeće ili nekom krpom, šta se već nađe pri ruci. Zagovornici podvezivanja kažu da treba da bude labavo zategnuto, da se krpa drži oko noge, ali da možete da podvučete prst ispod. Smisao takvog podvezivanja jeste da se uspori cirkulacija u delu povređene noge, ali da se ne prekine u potpunosti – pojašnjava dr Milanović.

Prvo pravilo zaštite jeste - gledajte kuda hodate i nosite duboku obuću. Zmije ne napadaju ljude ciljno, jer one ili love plen za ishranu ili se brane od napadača.

Najotrovnije zmije Srbije su poskok i šarka. U odnosu na neotrovnice, koje su ponekad duže od dva metra, otrovnice su kraće, deblјe i tromije. Imaju karakterističnu romboidnu ili cik-cak šaru na leđima.

Pročitajte još: